Esoteerika meedias: üha enam läheb vaja “selgeltnägijatest” ajakirjanikke, kes näeks seinte taha

Tänaste ajakirjanike tööriistakomplekt.

Delfit lugedes meenub üha enam see aeg, mil pahatahtliku kommentaatori juurde käis alati täiendsõna ehk siis ropendaja oli alati “Delfi kommentaator.”

Mitte ainult EPL/Delfis, vaid kogu Eesti ajakirjanduses hakkab maad võtma fantaasialugude kultus. Ehk siis kirjutatakse uudiseks asjad, mis võisid juhtuda, aga mille kohta pole ühtegi fakti, ning ajakirjanike ja toimetajate enda nägemused asjadest.

Nüüd kirjutab Eesti Päevaleht: “Tagatoas kuuldud: Ratas kaotas valitsuse võtmed Helme suvilas.” Näiliselt ja nimeliselt uudislugu, aga toetub täielikult kellegi oletustele, mis võis Helmede suvilas juhtuda.

See pole esimene taoline lugu Delfis: alles etendus seal Bert Valteri “FIKTSIOON-OTSEBLOGI | Unenägu Kaljulaidi, Ratase ja Helme kohtumisest: sild üle murelike vete ehk kuidas peaminister on 38 korda kinnitanud, et EKRE rünnakud enam ei kordu”.

Omaette naerunumber on ka EPL/Delfi Faktikontroll, kus kellegi väide tunnistatakse õigeks või lükatakse ümber esimese ettejuhtuva argumendiga, jättes kõrvale kõik, mis võiks vastupidist näidata. Postimees aga avaldas Justin Petrone ulmeloo välismaalaste küüditamisest, kui Eestis saavad lõplikult võimule “tumedad jõud”.

Esoteerika tungib ajakirjandusse täie hooga: mingiteks erilisteks autoriteetideks on saanud “kehakeeleeksperdid”, kelle luulude kaudu tehakse lausa poliitilisi hinnanguid, samas kui kogu maailmas loobutakse isegi valedetektori kasutamisest tõendina, sest sellega osatakse juba manipuleerida.

Tegelikult pole selline umbmäärasus ainult Eesti ajakirjanduse suundumus: ka välisagentuurid kirjutavad sageli “anonüümsust palunud” ametnikule tuginedes, et kohe-kohe tulevat kuskilt välja tõendid, mis tähendavat kohest Donald Trumpi tagandamist – ja nii juba mitu aastat.

Igor Mang, nõid Nastja, pendli-Elmar ja veel arvukad eksperdid ootavad ilmselt kannatamatusega, millal nad Eesti peavoolumeedias tööd leiavad. Jüri Ratase valitsuse hukk peab ju tähtede seisust kinnitust leidma.

UU

Kommentaarid