Et jätkuks tegevust ja vimma: ametnike ja lapsevanemate vaidlus tüdruku nime sobivuse pärast kestab juba kaks aastat

Repliik,
©UU
Andres Raid

Suur osa inimestest kannatavad praegu oluliselt suurema koormuse all kui tavaliselt ja see tundub olevat arusaadav. Aga taas – vaatad pisut lähemalt ja mingid sensed arusaamad tervest mõistusest lähevad sassi.

Tuleb välja, et on olemas terve hulk ametnikke, kes hoolitsevad, et pingete ja koormuste kõver oleks permanentses tõusus ning et need pseudotegevused mingil juhul otsa ei saaks. Neil on veel see eelis, et see kõik käib ju mitte oma, vaid ikka maksumaksja raha eest.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Väikesed näited ilmestavad suuremat pilti sageli ilmekamalt kui miski muu ja olgu üks siin ära toodud. Vanematel oli suur rõõm – ilmavalgust nägi nende ammuoodatud laps. Nimigi oli valmis mõeldud – ilus tütarlapsenimi Nelery, ehkki mitte päris tavapärane. Rakvere linnavalitsuse ametnik oli mingil vaid talle teadaoleval põhjusel teist meelt, temale see nimi ei meeldinud ja ta keeldus last selle nimega registreerimast. Ja läkski lahti!

Tänaseks on erinevad kohtuinstantsid jahvatanud seda asja juba kaks aastat, asi on otsaga jõudnud Riigikohtusse ja ametnike arvates pole Riigikohtu kohtunikel muud teha, kui järada kaasust, mille ametnik neile ette söötis. Vahepeal oli asi ka Ringkonnakohtus, kuid see otsustas täiesti (tava)mõistusepäraselt, et see nimi kõlbab ju küll. Kui Ringkonnakohus otsustas, et no pangu selline nimi – mis siis, kaebas Rakvere linnavalitsus Ringkonnakohtu otsuse edasi Riigikohtusse. Üsna kulukas muide, palgata tuli ju vandeadvokaat.

Mis sellel nimel viga siis on?! Meil on registreeritud ju ka sellised nimed – olge lahked:

Tüdrukud: Evulla, Kustuta, Angry, Kaveri, Yohely, Charlize Vihmapisar, Silli, Abigail, Carola Trixibell, Mannjaana, Pernilla-Noemia, Andtriine, Mandi, Läman, Demietria, Mesike.

Poisid: Lohe, Amor, Ef Nei Net, Eros, Troy, Trevoli, Lucifer, Pöök Ore, Essu, Mango, Frensis-Kventin, Rhett-Roan, Konon, Roel, Anom-Re, Kerr, Arb-Aho.

Näis, mis otsus sealt tuleb ja kas keegi küsib sellelt ametnikult kunagi, et millega too neid väljaminekuid õigustab?! Vaevalt küll.

Andres Raid
ajakirjanik

16 commentsOn Et jätkuks tegevust ja vimma: ametnike ja lapsevanemate vaidlus tüdruku nime sobivuse pärast kestab juba kaks aastat

 • Avatar
  Heikki Paltser

  See tuleb tuttav ette.

  Tallinna Perekonnaseisuameti ja Siseministeeriumi ametnikud keeldusid aastaid tagasi registreerimast selliseid muinasnimesid nagu Wytamas (Võidumees) ja Unnepewe (Õnnepäev). Kõigepealt arvati et nimed on tavatud, koledad ja võõramaised, maakeeli öeldes ma sain perekonnaametniku käest sõimata.

  Siis kui saadi minu käest teada, et need ei ole ikka võõramaised ja mida need nimed muinaseesti keeles tähendasid, ja minu arvates ilusad ülevad nimed, algas ametnike omavolitsemine ja võimuhimu näitamine. Nüüd toodi keeldumise põhjuseks – olles minu käest teada saanud nime tähenduse ja päritolu – visati ettekäändeks et need ei lähe kokku Nimeseadusega, kuna seaduse järgi ei tohtivat kirjutada eesti nime tähtedega “Y” ja “W”. Kaebasin edasi Siseministeerium nimekomisjoni, kust sain samuti keelduva otsuse. Tollane nimekomisjoni liige, Reformierakonna poliitik Urmas Sutrop, saanud väitluse seaduste üle minu käest lüüa, läks veelgi kaugemale ja ilkus ning hämas meedia kaudu muinasnimede üle, kusjuures avalikustades ametkondlikku informatsiooni.

  Olles seda ette näinud, võtsin kokku kõik oma teadmised onomastika vallas ja saatsin neile vastulause, toetudes keeleteadlase P. Pälli seisukohale, et antud nimede ja nimekujude puhul pole tegemist tänapäeva eesti keelega, et tänapäeva eesti keel ja muinaseesti keel on erinevad keeled, ja kuna nimed on ka üles tähendatud ladinakeelse kirjapildi järgi, seega peavad nad nime registreerima. Aga ei midagi! Siseministeeriumi ametnikud olid selle vaidluse enda jaoks kõvaks ajanud ja saatsid vastulause, et kuna muinas-eesti keelt enam ei räägita ega kasutata ja ladina keel pole kusagil riigikeel siis vastavalt Nimeseadusele – järgnes pikk juriidiline kantseliit – ei saa antud nimesid lapsele panna.

  Mina aga ei jätnud. Kirjutasin Vatikani, kust sain kinnituse et neil on olemas L. Hendriku ladinakeelne koopia et seda on viimati ca 10 aastat tagasi loetud ladina keeles k.a. neid ladina õigekirja järgi üles tähendatud nimesid. Ja et Vatikani riigikeel on ladina keel. Saatsin vastulause Siseministeeriumi ja olin kindel et nüüd on võit käes.

  Aga ei olnud. Nimelt olin vahepeal haiglasse sattunud ja naine võttis minu teadmata kirja välja ja ei toonud seda kohe ära – kuna haigla asus teises Eesti otsas. Siis saingi teada, et Siseministeeriumi rahvastiku toimingute osakonna mõned ametnikud ei ole mitte lihtsalt puuduliku teadmistepagasiga kretiinid ja tähte närivad bürokraadid eesotsas nende juhiga vaid ka ametnikueetikat jalge alla tallavad lurjused. Selle asemel et leida kõik võimalused kodaniku abistamiseks, leiti kõik võimalused kodaniku takistamiseks. Ametnikud ütlesid, et kuigi minu seisukoht on DE JURE õige, aga kuna mina pole õigeaegselt esitanud vastulauset, siis vastavalt Haldusmenetluse seadustiku korrale polevat neil kohustust (kuigi õigus on) minu vastulauset menetlusse võtta ja nimed ära kinnitada. Et kui ma tahan siis võin ma selle otsuse peale kohtusse pöörduda. Paraku – kuna ma olin pikalt olnud haige ja töötuks jäänud selle tõttu ja ka tööturahad kaotanud pikalt haigena olles, siis polnud minul ei tervise ega raha pärast jaksu minna kohtusse.

  Kättemaks on lollidele, aga probleemid tuleb lahendada. Need ülbed egotrippavad ametnikud tuleb tasalülitada täielikult ja saada kohtus võit. Siinkohal ma sooviksin kuidagi aidata kohtus käivat perekonda, kas on mingi arveldusarve kuhu nende toetuseks saaks raha kanda või midagi?

  • Avatar

   Õnnepäev ja Võidumees ilmselgelt ei sobi!
   Küll aga sobib Angry (vihane).
   Trixibell (šlangis Ameerikas “imeilus”)
   Lucifer (Saatan)
   Vihmapisar (indiaani?)

   Lisaks on ilmselgelt eesti nimed Abigail, Läman, Yoheli jms. Ametnik teab!
   Muide, Mesike on kasutusel olnud juba eelmise sajandi esimeses pooles, vanavanemate kodukülas oli selline naisterahvas täitsa olemas 60-nendatel.

   Hästi, selgub, et Tähesõdadest saaks pikemagi raamatu kirjutada.
   Siinkohal aga tekib taas küsimus, et millega Siseministeerium ja omavalitsused siiski on tegelenud?
   Pmt suhtutakse siseminnis igasse kodanikku kui kurjategijasse? Tundub nii, sest vähimgi kõrvalekaldumine ühtsest massist mis liigub konvoi valve all lõpeb mahalaskmisega.
   Samas- põllumajandus- ja koduloomad paanikasse viivad nimed on mingile kontingendile lubatud?
   Kas neid võivad kasutada siseminni töötajad või nende koputajad? Pakuks neile Ja-23, Mata-Hari, Štirlitz välja- ilusad nimed.
   Et kuhu see võrdse kohtlemise printsiip ikkagi jääb?
   Me teame- seda pole olemas.
   Kuid siinkohal jääb selgusetuks ka otstarbekuse printsiip. Siseministeerium, mitte piimapunkt või külaraamatukogu, kus võiks nime teemal klatšida, tegeleb millega!?
   Kõik “lastele esimene süst tasuta” tegelased, riigivargad, projektipõhised rahalahustajad, võltsijad, perverdid jms ilgkooslus on juba maha joostud ja pole midagi teha?
   Omavalitsused on lahendanud kodanike probleemid ja nüüd võitlevad Tähesõdades?
   Jah, tallavadki jalge alla, kõik eetika, moraali, mille iganes!
   Kui sotsiaaltöötaja põrnitseb enda ees istuvat vallavaest kui soldat täid, ise oma kulla all kookus, sõrmedes tikutoosisuuruste kividega kuldsõrmused ja kuldkõrvarõngad on raskusega kõrvalesti rebestamas, siis on ka see äärmiselt ebaeetiline!
   Kui omavalitsuses talutatakse tõesti mitte eriti hästi lõhbnavat vanurit ja mingi tibi sööstab koridori ja röögib üle maja “Kes siin HAISEB, kes siin niimoodi HAISEB!?”, siis tuleb ta lahti lasta, aga mitte edutada, kuis sellesama kriisklajaga juhtus!
   Meie riigi kõige suurem pidurdav jõud ongi see armee selliseid ninatarku ja ülbeid tegelasi, kes ei eksi enda meelest mitte kubagi ja kui kodanik vastu hakkab, venitavad nad kõikvõimalike menetluste, “puuduste kõrvaldamise” nõuetega ja ükskõik mis ogarustega asja,l mis peaks saama resultaadi päevaga aastatepikkuseks.
   Nad mitte ei tegele otstarbekuse printsiibil vaid kodaniku alandamise printsiibil.
   Et miks?
   Ausalt, ma ei tea!
   Aga kuna “tööd on nii palju” võiks nt Rakvere võtta tippspetsialisti palgale veel ühe ametniku, viienda, sinna rahva sünni, elu ja surmaga tegelevasse osakonda, sest asjad on tõsised- RIIGIKOHUS lausa- tööd on palju.
   Kindlasti leidub mõni pikajalgne piiga või sugulane sellele vakantsile.
   Ka tuleb minul nõustuda kirjutajaga selles, et ametnikud mitte ei aja kodanike asju, ei tee seda, mis on nende kohus, milleks on kodanike igakülgne abistamine asjaajamisel- vaid püüavad kodanike elu takistada ja keerulisemaks muuta.
   Mika?
   Jälle ma ei oska öelda. See küsimus oli mul peas 10+ aastat, kui olin ise ametnik ja ma ei mõistnud seda ka siis.
   Eriti ei mõistnud ma seda, miks oli lausa taunitav kodanike abistamine- oma töö otsene tegemine.
   Kas kontrast oli liiga tugev? Et üksikud teevad ja see rikub idüllilise pildi mõnusast äraolemisest?
   See pole nali, see pole kibestunud inimese hala- see on kahjuks tegelikkus ja mis veel hullem- see progresseerub!
   Niikaua, kui kodanikud ei hakka vastu, ei tunne oma õigusi, ei nõua asutustelt neile tekitatud kahju hüvitamist ei muutu mitte midagi.
   Ametnikud karistavad teid juba selle eest, et te nendega nõus pole.
   Alustada tuleks sellest, mis sest, et sel on väga sant maik küljes- niipea, kui teie õigusi on rikutud, esitada kaebus konkreetse ametniku tegevuse peale.
   Jah, on inetu, aga nemad käituvad veelgi inetumalt.
   Hakake vastu!

 • Avatar

  Kas seal on tõesti midagi isiklikku taga?

 • Avatar

  Kui 1 ametnik on loll, pole see suurem problee. Aga kui terve linnavalitsus ja kohtu on samasugused, on midagi viga ühiskonnas sügavamalt. Ma pakun, et see on feminism-liberalism, mis ruulib ja selliseid idiootsusi sünnitab.

 • Avatar

  Nohy, mainorist tuli juriste nagu konveieril, need kõigutamatu rahuga otsustavad, mis nimesi panna ja pohvik, kuhu kohtu, ametnikku ei kanguta keegi

 • Avatar

  Eestis lollide puudust pole, igasugustes linnavalitsustes, maakondades jne aga kõige suurema punktisumma kogub ukka justiitsüsteem .

 • Avatar

  Eesti riik PEAB ametnike armeed vähemalt 2/3 võrra vähendama.
  Hetkel jääb mulje, et amtnike armme on nagu Kaval Antsu kaabu – viska palju tahad kõik kaob – eriti terve mõistus.

 • Avatar

  Mul tekkis küsimus, et kui pagulasel sünnib Eestis laps ja ta paneb lapse nimeks Elamisluba, et kas nad antakse ka kohtusse. Antud artikli põhjal y lõppevaid nimesid on suhteliselt palju näiteks Ly, Annely jne.

 • Avatar

  Siinkohal kirjutaks ma asja tiba lahti. Rakvere linnavalitsusel on kohe võtta mitmeid argumente, käige “ägedam” neist on see, et tähte Y pole eesti tähestikus olemas! Seega- edaspidi tuleks Virumaal see täht nimedest kaotada ja saame Harr, Mar, And, Aana jms nimed.
  Nüüd juhiks tähelepanu entsüklopeedilistele andmetele:
  “Koos nendega on eesti tähestikus 32 tähte. Aa, Bb, Cc, Dd, Ee, Ff, Gg, Hh, Ii, Jj, Kk, Ll, Mm, Nn, Oo, Pp, Qq, Rr, Ss, Šš, Zz, Žž, Tt, Uu, Vv, Ww, Õõ, Ää, Öö, Üü, Xx, Yy.Ff (eff), Šš (šaa), Zz (zett) ja Žž (žee) esinevad ainult võõrsõnades ja võõrnimedes.”

  Et nagu on küll, aga Rakveres pole, on imelikud kuused, imelikud festivalid, kentsakas luteri praost, aga vot seda “Y” pole… jama värk vist.
  Teine võimalus on see, et ametnikud lihtsalt ei tea.

  Kui kulukas on Rakvere linnakodanikule selline tants ja trall?
  Esiteks maksab linnakodanik ametnikearmee palgad ja muu ilutilulilu kinni, ka jõulupeod, suvekoolid, kallid toolid, mööbli, äriklassi läpparid, kohvitoa interjööri koos aksessuaaridega jms. Ei tea, kuidas seal Rakveres, aga Harjus maksid kodanikud kinni ka omavalitsuste juhtkonna autoliisingud, 2013 aastal maksid isad endale “isikliku sõiduauto kasutamise kompensatsiooni” 360 EUR kuus! Aga- inflatsioon, gängsterid, vaesus kriis- nüüd peaks ikka 500 täis saama! Vähemalt!
  Ametnikud peaksid selle eest oma vere hinnaga kodanike asju ajama.
  Aga mugavam on tööd markeerida nt TÄHESÕJAD nimelise tegevusega.

  Kui Rakvere linnavalitsus kaotab Tähesõdade lahingu maakohtus, siis kaebab ta edasi ringkonnakohtusse.
  Ka seal kaotatakse Tähesõdade teine seeria.
  Nüüd kaebab Rakvere linnavalitsus edasi riigikohtusse!
  Mis see numbrite keeles teeb?
  Esimesed kohtuastmed saab vusserdada põlve otsas linnavalitsuse jurist, ikka teie raha eest, tublid rakverelased.
  Riigikohtusse saab aga Rakvere linn esitada oma Tähesõja kolmanda seeria vaid läbi vandeadvokaadi.
  Kuna teema on ju raske, Tähesõjad pole ju mingi tühiasi, võtab vandeadvokaat vähemalt 120 EUR tunnis! Vähemalt!
  No tegeleb teemaga 30 tundi nt ja 3600 EUR lähebki ainult.
  Armsad rakverelased, te ju olete nõus andma oma panuse Tähesõdade projekti?
  Muidugi olete- mis võiks olla tähtsam kui üks korralik Tähesõda, seda etendust hakatakse kindlasti etlema ka teie vastvalminud kolosseumis. Ükspäev…

  Aga. mina küll ei imesta, sest väga suur osa ametnike “tööst” koosnebki sellisest jandist ja teie finantseerite neid etendusi, laulu- ja tantsupidusid mida ametnikud korraldavad.
  Ja kui te lähete nende jutule ja saategi jutule, ärge siis unustage nõretamast tänulikkusest, et üldse sellise hullu töökoormuse juures neil teie tarbeks mõni minut on kulutada.

  • Avatar
   Homoväge täis

   See on ju Rakvere, Eestis tuntud kui homopealinn oma homolembelise pastoriga, kes katavad homotriibulise lipuga kinni luteri kiriku altari; oma prügimäekuuskedega, mida nad oma hulluses jõulukuuskedeks nimetavad; oma homofilmide sabatiga, mille jaoks linnavalitsus heldelt pappi köhib; oma mullahunnikuga keskplatsil, mis kui kartulikoobas linna naerualuseks teeb.
   Häbi, “Väge Täis” Rakvere?Aga millist väge?

  • Avatar

   Loe enda teksti “… esinevad ainult võõrsõnades ja võõrnimedes.”
   Aga kui on soov “Nelerüü”-le võõrnime panna, siis võtku eeskuju
   https://www.inforegister.ee/BKNWEWA-NELERY-RASTAS
   (s.1995)

   • Avatar

    Loe siis uuesti:
    “Ff (eff), Šš (šaa), Zz (zett) ja Žž (žee) esinevad ainult võõrsõnades ja võõrnimedes.”
    X ja Y on meite tähestikus.

 • Avatar

  Tegelikukt ei peaks nime panekul lapsele lähtuma ainult vanemate inteligentsuse tasemest. Minule otsiti nimi erilisest “Nimede Raamatust.” nii võiks ollagi! On üks riiklik nimede raamat ja muud vanemate fantaasiad jääksid laste peal katsetamata.

  • Avatar

   Vaidlen vastu.
   Muidugi- selline “Nimede Raamat” oleks ametnikele kingitus, sest selle suurteose loomisega saaks mitu aastat töötegemist markeerida, kirjutada hulgaliselt projekte selle loometöö rahastamiseks ja need rahad ära lahustada.
   Aga reaalsuses- kuidas see peaks välja nägema? Kõik maailma nimed? Ühte raamatusse?
   Sitakoti Mats on ka sees? Puhas eesti nimi ju!
   Juhiks tähelepanu nt olukorrale, kus kaks maoori saavad EV kodakondsuse ja soovivad lapsele maoori nime panna?
   Et ütlete, et ei kõlba, aga Sitakoti Mats sobiks hästi maooridele?
   Või suahiilile, baškiirile, hindule?
   Seega on kaasajal selline asi siiski nii mõttetu kui ka võimatu.
   Ja ma juhiks ka hulluksläinud ametnike tähelepanu sellisele asjale nagu PÕHISEADUS!

   *§ 11. Õigusi ja vabadusi tohib piirata ainult kooskõlas põhiseadusega. Need piirangud peavad olema demokraatlikus ühiskonnas vajalikud ega tohi moonutada piiratavate õiguste ja vabaduste olemust.
   *§ 26. Igaühel on õigus perekonna- ja eraelu puutumatusele. Riigiasutused, kohalikud omavalitsused ja nende ametiisikud ei tohi kellegi perekonna- ega eraellu sekkuda muidu, kui seaduses sätestatud juhtudel ja korras tervise, kõlbluse, avaliku korra või teiste inimeste õiguste ja vabaduste kaitseks, kuriteo tõkestamiseks või kurjategija tabamiseks.

   See on ametnikele arvatavasti tundmatu maa- nad pole seda veel avastanud? No seda, et kodanikel on mingisugused põhiseaduslikud õigused ja vabadused? Või ongi kogu õigus orjata ja makse maksta, et kohvi oleks masinas ja nahkdiivanid kohvitoas?

   Lastele on pandud selliseid nimesid, et neid ei tohi maale viia! Kui tubli lapsevanem lapse nime hõikab, siis jäävad lehmad kinni (ei anna piima- linnakatele selgitus) ja hobused lähevad lõhkuma! Nelery on väga süütu nimi.

  • Avatar

   No selle “nimede raamatuga” ma küll nõus ei ole!
   Kujuta nüüd ette, et selle raamatu autori(te)ks on Rakvere linna ametnik(ud), kellel on tähestikus ainult viisteist tähte!!!

  • Avatar

   Need on nende vanemate lapsed, mitte riigi ega ametnike omad.

Lisa kommentaar:

Your email address will not be published.

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused