Harri Kingo: reeturid Riigikogus ja südametunnistus

Repliik,
Kui Riigikogu saadik hääletab oma fraktsiooni vastu, siis ei saa tema südametunnistus puhas olla.

“Koalitsiooni poolelt on lubanud opositsiooni poolel hääletada õige mitmed Riigikogu saadikud. Nende seletus ja põhjendus on seejuures, et nende südametunnistus ütles neile just nii teha.

Ja see on nende meelest neid lõplikult õigustav argument – see nende südametunnistus. Sellega ei saavat nende meelest vaielda.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Teadmiseks: südametunnistus ei ole Jumala hääl inimeses. Südametunnistus on üksnes inimese enese elu jooksul omandatud tõekspidamiste kogum. Ei enamat. Ja see ei pruugi olla mingi väärtuslik kogum. See võib olla otse kuritegelik kogum.

Te ju teate hästi: peksja ju peksab, varas varastab, petis petab, valetaja valetab jne. kooskõlas oma südametunnistusega. Kas pole – kui nende südametunnistus oleks tõeline Tõe hääl inimeses, siis see ei lubaks neil teha seda, mida nad teevad. Ja nad ei teeks, mida nad teevad.

Aga nende südametunnistus lubab neil peksta, varastada, petta, valetada – ja ei tee seejuures vähimatki häält ega takista selliseid inimesi. Nende teod on kooskõlas nende südametunnistusega, mis nende teod nende endi silmis õigeteks ja headeks kiidab.

See nn lõplik ja vaieldamatu argument, et “Minu südametunnistus ütles mulle!” – see õigustus oma reeturlikkusele ei kõlba isegi mitte koera saba alla. Sest kui see oleks piisav põhjendus, oleks peksja õigustatud peksma, varas varastama, petis petma, valetaja valetama jne. Sest nende südametunnistus kiidab nende teod õigeteks tegudeks. Ja nad oleksid õiged mehed kõik. Ja kellelgi poleks midagi vastu öelda.

Aga nad pole õiged. Sest südametunnistus pole Jumal. Südametunnistus pole enamat kui vaid see, mis inimene on tegelikult – peksja peksjana, varas vargana, petis petisena, valetaja valetajana.

Ja reetur reeturina.

“Hea inimene toob esile head oma südame heast tagavarast ja halb inimene toob esile halba oma südame halvast tagavarast. Sest mida süda täis, sellest suu räägib!””

Harri Kingo, poliitikavaatleja

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused