Ida-Euroopa sõimusõnana mainimine viitab poliitilisele tõusiklikkusele 

Repliik,
- Updated
©TT NEWS AGENCY/Scanpix
Inimesed Malmö Möllevångstorgeti turul 11. aprillil. Selline pilt küll seaduskuulelikkusele ei viita.

Praegusel Ida-Euroopal pole põhjust häbeneda oma rolli Euroopa tuleviku kujundamisel, ometigi on liberaalid teda “targale” Lääne-Euroopale “matsina” vastandamas. Näiteks vastuolulist Rootsit kiites.

Lauri Vahtre kirjutas 3. aprillil EPL-is: “Lauri Vahtre: Eesmärk on kujundada Ida-Euroopast mütoloogiline koletis, negatiivne silt, mille omistamine tähendab automaatselt häbimärgistamist?”, viidates loos kahele tõusikule: Urmas Paetile ja Kaarel Tarandile.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Nüüd on sellessamas EPL-is Kaire Uusen kirjutanud: “Kaire Uusen: miks on Põhjamaad kriisi puhul Ida-Euroopast edukamad?”

Kummaline kogu loo juures on see, et kogu pika kolumni peale mainitakse Ida-Euroopat kaks korda: “Briti, USA ja ka Ida-Euroopa riigijuhtide ütluste üle naerdakse Rootsis sarkastiliselt” ja “Ehkki Taanis maalib ajakirjandus endast meelsamini halva ja Rootsi jälle liiga ilusa pildi, tulevad kõik Põhjamaad ilmselt kriisist üsna ühtemoodi välja. Ida-Euroopas arvatavasti nii lihtsalt ei lähe.”

Ida-Euroopa meetmeid pole sõnagagi võrdluseks toodud, kuid pealkiri on selle-eest idaregiooni kritiseeriv. Küll aga räägib Uusen palju brittidest, taanlastest ja norralastest. Kas nemad ongi Ida-Euroopa?

Kogu kolumn on Rootsit kiitev (rõhudes sellele, et inimestele piiranguid ei tehtud, mis pidavat majandusele hästi mõjuma), kuigi samas algab lugu COVID-19-sse on surnud 51-aastane Rootsi saatejuht Adam Alsingist.

On tõesti kurb, kuidas Lauri Vahtre sõnad üha enam tõeseks osutuvad – Eesti tõusikud kasutavad Ida-Euroopat negatiivse näitena, kuigi see regioon suudab poliitkorrektsuseta märgatavalt elutervemalt mõelda. Vähemalt pole neil soopõhist lumekoristust nagu Stockholmis kaks aastat tagasi (võrdselt lükati kõnniteid, kus kõnnivad peamiselt naised, ja sõiduteid, sest roolis on peamiselt mehed).

Mis aga puutub Rootsi kiitmisesse, siis vähemalt Rootsi suhteliselt kõrge koroonaviirusesse surnute arv Uuseni positiivset konteksti ei kinnita, nagu ka pildiagentuuride fotod inimesi täis linnatänavatest. Võidab ju Uusen: “Rootsis on äärmiselt arenenud kollektiivne vastutustunne, mis tähendab seaduskuulekust ja reeglite järgimist”.

Rootslaste seaduskuulelikkuse paneb kahtluse alla ka: “Tehnoloogiliselt arenenud ja uuendusmeelses Rootsis on tavaline, et 2/3 inimesi töötab juba ammu vähem või rohkem veebi kaudu.” Kui töötatakse kodus, siis muidugi pistetakse nina vähem välja.

Uusen on välja toonud ühe olulise asja: “Rootslased elavad linnades niikuinii erakutena (üksikuid on üle poole!)”. Seda fakti on nähtud kui liberaalsete vabadustega ülepingutamise tagajärge – õigustest ja vabadustest üleküllastunud inimesed on sedavõrd suure egoga, et teine inimene nende kõrvale lihtsalt enam ei mahu (ega tahagi).

Kaire Uusen tahab tõestada, et imeriik Rootsi astub õigesti, kogu teda kritiseeriv maailm aga sammub kollektiivselt valesammu. Ida-Euroopa aga ei saanud seekord midagi muud, kui ainult loo pealkirja klikke püüdma ja negatiivsust tekitama.

3 commentsOn Ida-Euroopa sõimusõnana mainimine viitab poliitilisele tõusiklikkusele 

 • Avatar

  “Briti, USA ja ka Ida-Euroopa riigijuhtide ütluste üle naerdakse Rootsis sarkastiliselt”- Lubage naerda! Mis ideaal või positiivne eesmärk see rahvuslikku enesetappu sooritav sewdistan ka olla võks? No tänan, ei soovi.

 • Avatar

  See on tellimus, või käsk, või mannetu ajakirjanikukese sotsialistlik nägemus – teha rumalamatele massidele valedega kihutustööd konservatiivide vastu nende endi lehes, sest valimised pole enam mägede taga! Kui juba teha, siis ikka nõukogude liidu kommete kohaselt. Arenenud mõtlevad ise oma peadega, aga ohmukesed, nõukogude liidu NKVD ja KGB režiimide ajal kujunenud vanematele ja nende õnnetutele järglastele tuleb tuttav ette, sest nad said sama palga lihtsalt töö juures vedelemisega ja peale viinapoe avamist ,,klappimisega,” – kui kasvatuse saanud isendid hoolega iga ülesannet täitsid, sest nii oli neid kasvatatud. Ma enne sõda sündinud, ja seda kõike näinud kuni 70 aastaselt pensionile jäämiseni. Olid erastatud ettevõttes täpselt samade maneeridega tegelased, kes siis hirmsasti rabama hakkasid kui peremees ilmus ja teine näiline rabamine peale tööaja lõppu kui jälle peremees ilmus! See publik pole veel kusagile kadunud ja on sama logardite kamp ja endiselt poe nurga taga või garaažiboksis nende lemmikkoht.

 • Avatar

  Rootsis on suremus koroonasse 10X suurem kui Ungaris või Poolas…. Kaire Uusen on ka varem Ida-Euroopa alaväärsus-kompleksi väljendanud nt Postimehes.
  Kes tuleb puhtamalt ja tugevamana välja sellest kriisist, see on juba praegu näha.

Kommentaarid on keelatud

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused