Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Irja Lutsar kinnitas: hanerasva võib kasutada küll

-
08.10.2020
Haned
© Scanpix

Sotsiaalmeedias aktiivne endine ajakirjanik Toomas Mattson andis eile virtuaalselt päeva kavalaima ja osavaimalt sõnastatud pealkirja auhinna meie portaalile Uued Uudised, selle eest, et oleme “keerulise olukorra lahendanud nii, et ka kõige suurem EKRE vaenlane või peavoolumeedia faktikontroller ei saa ette heita pealkirjas valetamist, kusjuures ka loo sisu ei ole rünnatav, tekitades lugejates samas taotletava konteksti ja seosed”.

Jutt on artiklist „Spetsialistid kinnitasid: nii remdisivir kui ka hanerasv ongi sarnase leevendava toimega“, mille sisu on lühidalt järgmine: „Samal ajal kui meedias püüavad mõned ikka veel hammast teritada Mart Helme soovitatud hanerasva kasutamise üle külmetushaiguste puhul, sealhulgas ka koroonaviiruse leevendamisel, siis eilsel valitsuse koroonakomisjoni istungil tunnistasid nii dr Peep Talving kui ka professor Irja Lutsar, et nii hanerasv kui ka viinasokid ongi asjakohased.

„Küsisin eile valitsuse koroonakomisjonis dr Peep Talvingu käest, kas on juba välja töötatud mingeid spetsiifilisi koroonavastaseid ravimeid. Ja ta vastas, et on ainult see remdesivir, millel on leevendav toime, mingit spetsiifilist ravi ei ole,“ lausus Helme. Ta lisas, et nii Talving kui ka Lutsar kinnitasid, et samamoodi on leevendava toimega ka hanerasv ja viinasokid ja keegi pole öelnud, et see kahjulik on.“

Toomas Mattsoni postituse all läks elavaks aruteluks, nagu ikka ning sõna võttis ka Irja Lutsar, eks kinnitas veelkord, et hanerasv pole vastunäidustatud.

Irja Lutsar: „Kuna olin ise jutuajamise juures, siis saigi vastatud, et kui inimese enesetunne paraneb hanerasvast, siis meie ohtu sellest ei näe. Küll aga ei tähenda hanerasva kasutamine, et muud ravivõtted, sealhulgas remdesiviir tuleks kõrvale jätta. Ei öelnud ei Peep Talving ega mina, et hanerasv on sama hea kui remdesiviir. Arstid pole kunagi öelnud, et inimese enesetunnet parandavaid koduseid vahendeid, juhul kui need ohtlikud pole, kasutada ei võiks, aga tõenduspõhiseid ravimeetodeid need ei asenda. Remdesiviir on praeguseks näidanud, et haiguse kestus lühenes 15lt päevalt 11le; suremust, vähemalt nendes uuringutes, remdesiviir ei mõjutanud. Mitmed uuringud aga veel käivad ja eks me iga päevaga saa ka uute ravimite suhtes targemaks. Tean, et oodatakse must/valgeid lahendusi, aga seda elu paraku ei paku mitte üheski olukorras.“