Jaak Uibu: Tervisekassa kui haigekassa mahe eufemism

Repliik,
©PM/Scanpix
Haigekassa aastaraamat

Ei tea, mis herilane on nõelanud ametnikke, et enam ei taheta lahendada haigekassa ja töötukassa sisulisi probleeme, vaid eelistatakse asutuste nimetustega tegelemist. Äkki valimised? Tervisekassa olevat parem kui haigekassa.

Peaminister Jüri Ratase sõnul tuleb nimevahetusega tempokalt edasi liikuda, sest nii haige- kui töötukassa ülesanded on ajas oluliselt laienenud ning asutuste nimed ei vasta enam nende olemusele. Ma ei tunne töötukassa spetsiifikat nimevahetuse vajalikkuse üle otsustamiseks, aga Eesti Haigekassa on sündinud minu silme all, olen selle teenuseid pidanud kasutama ja minu vaikimine oleks vale. Kardan, et Peetrus ei laseks mind taevaväravatest läbi ja saadaks sinna, kuhu vaja.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Värske tervise- ja tööminister Riinas Sikkut, kellel ei ole meditsiiniliste teadmiste ega kogemuse taaka veel  kaelas ja seega lapselikult vaba oma otsustes, nõudles, et tervisekassa panustaks tervise hoidmisse ja taastamisse. Takistuseks nimevahetuses paistis olema vaid selle kõrge hind, kuid mõned sajad tuhanded saab seda allapoole lasta.  Kui Andrus Ansip ei oleks kaugel Brüsselis, siis ta kutsuks küll taevast appi!

Kui Eestis kolmkümmend aastat tagasi valmistuti ravikindlustusele üleminekut, siis tänane terviseminister Riina Sikkut valmistus sel ajal kooliminekuks ja tal olid teised mured – kus aukohal on vihikud ja suled. Ei saa talle ette heita tookordset huvi puudumist haigekassa vastu. Sotsialismilt kapitalismile ülemineku tuules kerkis juba tookord nimeküsimus: kas oleks õige tervishoiusüsteemi rahaasjade ajamise asutust kutsuda tervisekassaks – tervisele orienteeruda tundus nii ahvatlev, kuigi aastakümneid oli see  juurdunud haigekassa nime all.

Õnneks tollane tervishoiuminister Laur Karu oli aus ja asjatundlik inimene, kes küll diskuteeris, kuid lõpuks koges:  lõviosa  kassa eelarvest nõuab ikkagi haigete ravi ja sellega seotud  kulutusi. Haigused on seotud valu ja kannatusega ja haigeid tuleb koheselt aidata. Me ei olnud nii rikkad ega ole praegugi nii rikkad, et tervist tugevdavatele abinõudele anda eelisrahastus. Näiteks käesoleva aasta haigekassa eelarve on umbes 1,27 miljardit eurot, aga tervise edendamisele kulutatakse sellest 1,6 miljonit – vahe on literatuurselt väljendades sajakordne! Rääkida tervisekassast niisuguse  proportsioonis oleks ilmne eksitamine.

Minule ei ole teada, kes on ümbernimetamise idee autor, aga minister Riina Sikkut sellega tegeleb ja on teema eestkõneleja. Püüame mõista, miks ta sellele aega kulutab. Me keegi ei taha haigeks jääda, me kardame haigust ja ei taha sellest rääkidagi! Inimkond on leiutanud juba antiikajal halbade asjade üle rääkimiseks mahendava peitesõna – eufemismi.

Neid asendussõnu kasutatakse vist igas elu valdkonnas ja igal ajal – invaliidi asemele tuli puudega inimene, surma asemel siit ilmast lahkumine, vanuri asemel seenior, seksuaalvahekorra asemel vanainimeste asja ajamine, purjus asemel ebakaine, prostituutide asemel kompleksivabad tüdrukud, vaesuspiiri asemel toimetulekupiir, jne. Selle loogika järgi on nimevahetus  tervisekassa kasuks vaid üks näide eufemismide reas. Kas sellele peab kulutama aega ja rahva raha, kui haigus jääb ikka haiguseks, mida tuleb ravida vastavalt võlaõigusseaduse § 762 „arstiteaduse üldisele tasemele teenuse osutamise ajal ja tervishoiuteenuse osutajalt tavaliselt oodatava hoolega“?

Jaak Uibu D.Sc., tervishoiuministri asetäitja 1989-1991

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused