Jõulud ja jaanid andsime kommertsmaailmale, kas nüüd ka muinastuled?

Repliik,
©Scanpix
Muinastulede ööst ei peaks saama järjekordne kommertsüritus.

Mäletan, kuidas aastate eest hakkas mulle vastu uudis, et muinastulede ööl esinevad Lohusalu sadamas suurel kontserdil viis erinevat artisti.

Muinastulede traditsioon ei olnud massiüritus, sellel on sügavam sisu – tulede süütamine oli rannarahvale kitsalt isiklikum sündmus, sellega näidati laevadele sümboolselt kodurand kätte, hoiatati madalike eest ja anti teada, et meresõitjaid oodatakse koju. Nüüd on sellest tehtud kommertslik suurüritus, nagu seda on juba jõulud või jaanituli.

Traditsioonilised muinastulede öö mereäärsed lõkked süüdatakse tänavu 31. augusti päikeseloojangul, et üheskoos meenutada möödunud suve ja koguda säravaid ideid uueks laulu- ja tantsupeoks, kirjutab Meie Maa.

Juba see põhjendus, miks tänavu tuled süüdatakse, käib suure kaarega muinastulede tegelikust eesmärgist ja sisust mööda – rannarahvas ei meenutanud möödunud suve, vaid valmistus meresõitjatele ohtlikeks sügistormideks, samuti ei kogutud seal häid ideesid.

Võib ju väita, et kõik muutub ajas ja nüüd on muinastuled nagu uus arvamusfestival, aga on ka inimesi, kellele vanad traditsioonid ütlevad seda, et sel ööl minnakse randa, süüdatakse lõke ja vaadatakse pimedale merele, mõeldes neile, kes on kaugetel merereisidel. Selleks ei pea rannas lärmama vali muusika, hõõguma šašlõkigrillid ja voolama alkohol.

Ei tahaks olla vandenõuteoreetik, aga tundub ikkagi, et mingid üleilmastujad lõhuvad lausa teadlikult eesti rahva traditsioone, et need labastada, ja inimesed neid sellest lähtuvalt unustama panna.

Kommentaarid

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused