Kas Suurbritanniat “kolmandaks riigiks” nimetavat Siim Kallast jätab realismitunnetus juba maha?

Repliik,
- Updated
©Uued Uudised
Siim Kallas – NLKP-st ALDE-sse.

Reformierakonna auesimees Siim Kallas on teinud avalduse, mis paneb kahtlema, kas nõukaaja poliitikast algul iseseisva Eesti  ja siis teise impeeriumi poliitikasse jõudnud mees üldse enam realiteetidest midagi jagab.

Nimelt väidab Kallas ERR-ile antud intervjuus, et “Suurbritanniast saab pärast 30. detsembrit üks kolmandatest riikidest, milliseid on palju.”

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Eelnevalt ütleb ta: “Euroopa Liit on üks kolmest majandushiiglasest, mis pole üldse enam ka välispoliitiline kääbus, nagu liitu vanasti kutsuti. Suurbritannia osales selle hiiglase poliitika kujundamisel, ja muide väga mõjukalt. Nüüd tehakse otsused ilma temata.”

Kõigepealt järgib Siim Kallas muidugi EL-i joont, kus Brexit on üdini halb ja juhul kui Suurbritannial peaks midagi valesti minema, siis peab suurt ja siirast kahjurõõmu tundma ning parastama.

Edasi aga on Kallase jutt selge rumalus. Suurbritannia lahkus EL-ist just seetõttu, et ei saanud oma seisukohti teiste suurte, Saksamaa ja Prantsusmaa tõttu piisavalt läbi suruda, samuti pidas ta oma panust EL-i ülalpidamisse liiga suureks. Iseseisva riigina on tal võimalusi rohkem.

Suurbritannia pole küll enam impeeriumi keskus, kuid maailma mastaapides on ta kindlasti suurjõud ja jutt sellest, et Ühendkuningriik muutub üheks kolmandatest riikidest, on ilmselge luulu. Euroopa mastaabis pole seda ka EL-ist eemale jäänud Norra ja Šveits, brittidel aga on tohutu potentsiaal püsida maailma juhtriikide seas ka ilma Euroopa Liiduta.

Siim Kallase luulud jätkuvad, kui ta väidab, et EL polevat enam välispoliitiline kääbus. Mida ta siis on? Mida on EL ära teinud Krimmi, Lähis-Ida, Türgi, massimigratsiooni või Hiina majandusliku invasiooni raamides? Just vastupidi, EL-i hetkeseis näitab selgelt, kuidas maailma poliitikas arvestatakse temaga üha vähem, sest peale hukkamõistmiste, sisutühjade deklaratsioonide ja katteta juttude ei osata Brüsselis midagi teha.

Kuigi Siim Kallas naeruvääristab mõtet, et britid hakkavadki teistega vabalt kaubandussuhteid looma, hakkab asi just nimelt nii käima. Kui Brexiti-lepe omal ajal kinni kiilus, teatasid Uus-Meremaa ja Austraalia, et nad on valmis brittidega vabakaubandusleppeid sõlmima.

Mitte miski ei lõpe nii, nagu Kallas kujutada tahab – et britid istuvad kord maas, kitkuvad juukseid ja halavad: “No oli meil vaja EL-ist lahkuda!” Ka raskuste korral lähevad asjad paika, nagu ka Balti maadel NSV Liidust lahkudes.

Suurbritannia jääb ka Eestile oluliseks kaubanduspartneriks ning veelgi olulisemaks liitlaseks NATO-s. Kuna Siim Kallase poliitikust tütar Kaja Kallas oli üks neist, kes kiljus hüsteeriliselt Mart ja Martin Helme sõnade puhul Soome peaministri Sanna Marini ja USA presidendikandidaadi Joe Bideni kohta, siis küsiks ka Siim Kallase puhul üle: “Kas Suurbritannia nimetamine kolmanda tähtsusega riigiks ei riku meie suhteid liitlastega NATO-s?”

Aga liberaalide puhul ju ongi nii, et nemad tohivad enda arvates solvata kõiki, kellega Brüsseli peremees rahul pole. Siim Kallas aga sai nüüd isandate juures “linnukese” kirja, sest lõrises Brexiti peale.

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused