Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Kes lekitas meediasse e-valimiste töörühma protokollid?

-
21.10.2019
ID-kaart
© UU

Täna ilmus Delfi sopakanalisse uudis, mis on üle võetud keskkonnast digi.geenius.ee ja kandis seal pealkirja: “Täispikk nimekiri: IT-minister Kingo e-valimiste töörühma kõik välja toodud murekohad.”

Tööpäeva lõpus oli seda uudist vahendanud Delfi Forte. Ronald Liive kokku kirjutatud loos on info 28 kitsaskohast ja viide “Protokollidest (toimetuse rõhutus) selgub, et lisaks mainitule analüüsitakse ka mitmefaktorilise autentimise võimaluse lisamist e-valimiste rakenduse juurde.” Jutt ei käi jagatud selgitusest, vaid protokollist, mille järgi on kitsaskohtade loetelu tehtud.

Kuidas sai e-valimiste töörühma protokoll digiportaali ja sealt edasi Delfi kätte? Isegi vahetulemused peaks välja käima ikkagi e-valimiste töökomisjon, kes annaks siis näiteks pressikonverentsil ülevaate sellest, mida nad leidsid ja mida tuleks edasi ette võtta, seda juba ametliku dokumendina.

Kui need andmed oleks väljastanud töörühm, siis oleks need ametlikult välja käidud ja olemas olnud ka rahvusringhäälingus, kuid need on kohale hiilinud vargsi, kõrvalteid pidi. Puudulik info osade kitsaskohtade osas lubab oletada, et kaasa on haaratud osaliselt täidetud töövariandid.

E-valimiste töökomisjoni moodustamine oli vaevarikas, sest selle vastuseisjad ei näinud uurimiseks vajadust. Suur kära käis komisjoni koosseisu küsimuses ja vaieldi paljude erinevate asjade üle. Ja nüüd on kitsaskohtade loetelu lihtsalt kättesaadav mingist portaalist, kus igaüks võib kirja pandust oma järeldused (enamasti ekslikud) teha.

Uued Uudised arvavad, et e-valimiste töökomisjon ei näinud küll ette, et nende pikk ja põhjalik töö avaldatakse mingis portaalis, seda enam, et “Töörühm esitleb detsembri lõpus koondraportit, kus tuuakse välja kõik olulisemad hinnangud ja soovitused.” Millest selline info jagamine, kui töö on alles pooleli?

Kas tegu on infolekkega töörühma seest, kus andmed lekitati teadlikult digiportaali, et ajakirjandus saaks sealt endale närimiskonte haarata? Nüüd on võimalik asuda töörühma tööd maha tegema ja tulemusi naeruvääristama.

Ilmselt peaks töörühm nüüd vaatama, kes on nende oma lekitaja. Mis aga puutub “salaprotokollidesse”, siis seal on nii asjalikke kohti nagu “e-hääle liikumine ei ole 100% vaadeldav” (Heldur-Valdek Seeder) kui ka täiesti mõttetuid nagu “e-hääletamisega seotud valeinfo tõkestamine” (Jan Willemson) või “e-valimiste politiseeritus” (Liia Hänni). Need ei käi kuidagi kokku töörühmaülesandega ehk e-valimiste usaldatavuse tõestamisega, vaid on ilmselt mõeldud töö ja tulemuste hägustamiseks.

Kui tegu on andmete lekitamisega, siis on probleemid suured – töörühmas tegutseb lekitaja ja ajakirjandus ikka endiselt ääretult ebamoraalne. (Elementaarne – Delfi).

Toimetuselt. Uudist kirjutades ei olnud toimetaja kursis sellega, et protokollid on MKM kodulehel avalikud, lähtudes infost, et tulemusi on lubatud tutvustada koondraportina detsembris. Sellegipoolest on toimetus arvamusel, et kui töörühma tähelepanekud jõuavad avalikkuse ette, siis peaksid neid ka kommenteerima asjatundjad – näiteks Liina Hänni jutt e-valimiste politiseerituse kohta ei sobi kuidagi konteksti töörühma eesmärgiga uurida e-valimiste usaldatavust.