Koroonakriis muudab maailma – isegi kui Eesti Panga ekspresident Ardo Hansson teisiti arvab

Repliik,
- Updated
©Uued Uudised
Millal me mäletame viimati oma reisilaevastikku nukralt sadamas seismas?

Paljud meediaväljaanded vahendavad Postimehes ilmunud Eesti Panga endise presidendi Ardo Hanssoni arvamust, et koroonakriis ei muuda Eestis ja maailmas suurt midagi.

Kindlasti on selles arvamuses omajagu tõtt, seda enam, et Hansson rõhub inimeste lühikesele mälule ja kiirele naasmisele tavapäraste toimingute juurde. Samas aga ei ole nii enesekindel arvamus tõenäoliselt õige.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Millal olid Eestis viimati tänavad inimtühjad, laevad seisid sadamas, lennukid maas, riiki valitseti arvuti kaudu ja peamine ühiskonna suhtlusvahend oli internet?

Ardo Hansson vaatab maailma läbi oma ärimehe ja ettevõtja rahaprillide, ning sellised inimesed unustavad üldjuhul inimlikud ja psühholoogilised momendid, mille osa pole sugugi väike.

Aga ka majanduslikult vaadatuna ei ole asi sugugi nii lihtne, nagu Hansson väidab, sest pandeemia võib küll otsa saada, aga majanduslik tsunaami alles kogub kõrgust. Aga laskem rääkida BNS-i neljapäevastel uudistel.

“ÜRO: rahvusvaheline turism langeb kuni 80 protsenti”. “Saksa tööstustoodang kukkus märtsis 9,2 protsenti”. “Prantsuse tööstustoodang kukkus märtsis 16,2 protsenti”. “ÜRO palus veel 4,7 miljardit dollarit pandeemia vastu vaestes riikides.”

Selliseid uudiseid on hetkel tohutult ja see näitab, kuidas maailm paigast ära läheb. Tänastes Uutes Uudistes on lugu sellest, kuidas Austraalia tahab lõpetada migratsiooni ja keskenduda oma tööjõule, sest linnad on tänu sisserändele ülerahvastatud ja kinnivarahinnad liiga kõrged.

Erinevad analüütikud ennustavad, et liigse sõltuvuse tõttu Hiinast hakkavad riigid (näiteks Jaapan) ilmselt tootmist odavtööjõuga riikidest kodumaale ära tooma, saavutamaks, et hädavajalik (meditsiinivarustus, ka toiduained) oleks oma käest võtta. Juba see tähendab tohutuid muudatusi nii kaubanduses, tööjõu liikumises kui ka tootmise paiknemises.

Uudised räägivad sellest, kuidas paljud pandeemia ajal suletud transpordi- ja turismifirmad, hotellid ja lõbustusasutused ei ava enam kunagi uksi. Lihtsamalt öeldes jookseb tänu kriisile majandusest õhk välja – ilmselt ei tule enam kunagi aega, mil mingid firmad elatuvad seminaridest, kus õpetatakse, kuidas töökeskkond mõnusamaks muuta.

Hansson pole tabanud kahte momenti – esiteks seda, et inimesed näevad nüüd ära, kuidas ootamatult ilmunud kriisid, sealhulgas ka haigustest tingitud, võivad maailma lühikese ajaga täiesti segi paisata, ning me oleme ühtäkki suuresti tegutsemisvõimetud. Kui inimkond on võimeline õppima, et me pole siiski kõikvõimsad, siis teeb ta sellest järeldused ega raiska enam ressursse niiöelda õhu tootmisele.

Teiseks – maailm muutub, ja see sunnib ka meid muutuma. Palju raha tuleb panna kliimameetmetele, kriisist jagusaamisele, mahajäänute aitamisele ja nii edasi. Me lihtsalt vaesume ja see seab piirid nii tarbimisele kui ka mööda maailma reisimisele – lihtsalt pole, mille eest seda teha. Muutused tulevad lausa igal alal – näiteks võib olla kuitahes sallivuslik, aga migrante oma kõhneneva sotsiaalsüsteemi selga elama ei võta tõenäoliselt enam keegi.

Ei maksa Ardo Hanssonit rumalaks nimetada, tal on suuresti kindlasti õigus. Kuid samas on maailma saabunud olukord, kus endist viisi lihtsalt enam elada ei saa. Ka seekordne kriisiauk, mis tekkis küll ülikiiresti, tuleb siiski nii sügav, et sealt ronitakse välja väga pika aja jooksul. Ja seda pole panga ekspresident ära tabanud.

7 commentsOn Koroonakriis muudab maailma – isegi kui Eesti Panga ekspresident Ardo Hansson teisiti arvab

 • Avatar

  Muidugi võib Hanssoni ja tema mõttekaaslaste pingutuse viljana taastuda endine olukord, kus kihutatakse pealpool pilvi soojale maale, kus kruiisilaevad toovad meile rikkaid turiste, kellele Tallinna vanalinna tänavakohvikutes müüa 10x hinnaga õlut, kus kõike eluks vajalikku toodetakse Hiinas, aga sellised õppimisvõimetud peaksid teadma, et maailma majanduse seisatanud pandeemia on globaalmajanduse toode ja ei ole kohe kindlasti viimane. Kui käesolevast, aga ka järgneda võivatest sama leebetest õigeid järeldusi ei tehta, saabub kord piisavalt pika lõimetusajaga piisavalt kiiresti muteeruv viirus ja siis on vaikus majas.

 • Avatar

  Hansson oli Eesti Panga president 2012-2019. Kas sel perioodil veel jätkus Eesti pankades ulatuslik rahapesu? Ja kes eelneva perioodi rahapesu süüdlased võeti vastutusele? Või oli miljardite rahapesu paratamatu, mis tavaeestlaste silme all lihtsalt tehti ära. Hanssonit võeti vastu kui tõekuulutajat, tegelikult on tegemist lihtlabase TH Ilves 2.0-ga.

 • Avatar
  uskmatu-toomas

  Käime koos ja ajame sooja õhku suust välja aga tegelikkus on rahva eest varjul-panga tegelastel on omad saladused mida ei pruugi teada isegi peaminister,peaministril on saladusi mida isegi ministritega ei jägata,veel salapärasem on see seeneline koos oma mehega jne.
  Riigi kõige kõrgema võimu esindajad peavad aga leppima mingisuguste arvajatega kes täna arvavad nii ja homme teisiti !

 • Avatar

  Mina sellise viiruse ajal just tahangi elada. Riigil on üle hulga aja oma piir.
  Iga hulgus ja kaltsakas ei tule minu õuele! Kahju kui Hanssonil on õigus?

 • Avatar

  Mõningad numbrid: 2008. – 2009. aastate finantskriisi ajal vähenes maailma summaarne SKP ainult 0,1 %, eurotsoonis kokku 4,5 %, Eestis reformierakondlaste geniaalsel juhtimisel 17 – 18 %. Muide, 1942. aastal langes natsliku Saksamaa tsiviiltoodang võrreldes sõjaeelse tasemega, kui Saksamaa oli peaaegu kogu maailmaga juba kolm aastat sõdinud, ainult kolm protsenti

 • Avatar

  Pole ära tabanud….? Kullaksed, selle kriisi plaan on juba ammu paika pandud….Ja hr Ardo vist ei esinda mitte meie isamaad, vaid mingeid muid kokkuleppeid?
  Isegi Prantsuse Suure revolutsiooni kohta on osa arhiive jäädavalt suletud, II MS kohta samuti….küsige igaüks-MIKS? Aga nii saabki ellu viia kurje kavasid, sest need ei
  jõua kunagi avalikkusesse. Ainult siis võetakse info kasutusele, kui vaja on kedagi kompromiteerida, survestada, vaikima sundida jne……

  • Avatar

   Meenub kohe Eesti viimaste valitsejate saladus – VEB Fond, mille EKRE lubas avalikuks teha, kuid koheselt oli kuidagi võimalik Mart Helme 180 kraadi pööre asjas.

Lisa kommentaar:

Your email address will not be published.

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused