Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Kõrvalt sissetoodud ministrid on erakonnastumise osas tõrksad

-
05.04.2021
Eva-Maria Liimets luba kõigepealt Eesti välispoliitika korda ajada ja alles siis Keskerakonda astuda.

Poliitikas on sageli kombeks tuua kõrvalt sisse ministreid, kes võivad küll olla oma spetsialistid, kuid samas ei haaku nende maailmavaade erakonna omaga, mis poliitikakesksel võimumaastikul võib peagi vastuoludeni viia.

Keskerakonna valitsusdelegatsiooni kuuluvad siseminister Kristian Jaani ja välisminister Eva-Maria Liimets ei ole siiani jõudnud selgusele, kas nad kavatsevad Keskerakonnaga liituda või ei, kirjutab ERR.

Mõlemad lubasid valitsusse minnes Keskerakonnaga liitumist tõsiselt kaaluda, kuid möödunud neljapäevaks polnud seda teinud. Kui Jaani tahab veel aega ja järelemõtlemist, siis Liimetsa jutt sellest, et “hetkel on esmatähtis tänases ametirollis maksimaalselt hästi kaasa aidata Eesti välispoliitika ja julgeolekupoliitika eesmärkide täitmisele ja kui on õige aeg käes, siis kindlasti liigume selle küsimusega ka edasi” viitab ilmselgelt soovile hoiduda erakonnastumast.

Kui politseinik ja diplomaat lähevad ministriteks, siis oleks neid usaldanud erakonna liitumine loomulik, aga ilmselt eelistavad mõlemad olla sõltumatud, sest kord tuleb ministriamet maha panna ja siis ilmselt ei taheta enam ka parteitegelased olla. Parem on Keskerakond CV-st välja jätta.

Eestis on poliitilised valitsused ja paratamatult peavad ministrid mitte ainult erialast tööd tegema, vaid ka võimuerakonna poliitilist agendat ellu viima. Ka EKRE-l tekkis sel pinnal vastuolu väliskaubandus- ja IT-ministri Kaimar Karuga, sest rahvuskonservatiivide hinnangul ei lähtunud minister oma tegevuses poliitilisest joonest – näiteks e-valimiste turvalisuse väljaselgitamisel.

Eestis on olnud üks nii-öelda spetsialistide valitsus, Tiit Vähi oma, teised aga on olnud poliitilised valitsused, kellel on oma liin ajada ning see seab omad reeglid. Oleks ju raske uskuda, et Keit Pentus-Rosimannus jätkaks Martin Helme laene lubavat rahanduspoliitikat, samas kui Reformierakonna agenda keskendub tasakaalus eelarve fetišile.

Ilmselt veavad Jaani ja Liimets erakonnastumise küsimuse lihtsalt järgmiste valimisteni seanahka, sest valimistejärgses valitsuses neid tõenäoliselt enam pole.