Kui paljudes kodudes on koroonakriisi põhjustatud makseraskuste tõttu elekter välja lülitatud? Selgub, et pole meie asi!

Repliik,
©UU
Andres Raid

Mõni asi on saanud taas selgemaks, olgu see saadud selgus milline tahes.

Esitasin Elektrilevile avaliku teabe nõude, milles tahtsin teada vaid numbrit – kui paljudel majapidamistel on seosed kriisi käigus tekkinud makseraskustega elekter välja lülitatud. Ei pärinud ma ei aadresse, nimesid ega võlgnevuse suurust – tundsin huvi vaid arvu vastu.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Tegelikult pole siin ju midagi imeks panna – selle kohta on välja käidud erinevaid numbreid ja mälu järgi oli isegi Sandor Liive ajal see ca 1200. Pidasin seda enesestmõistetavaks, et Elektrilevi selle numbri välja käib, seda enam olukorras, kus koroonaviirusesse nakatunute, haigestunud ja surnute arvu kajastati igapäevaselt ja andmeid uuendati pidevalt.

Paraku tuli vastus, mis kokkuvõtlikult tähendas ühte – pole teie asi!

Järgmine samm oli kirjutada kohe vaie Andmekaitse Inspektsiooni ja kohustada Elektrilevi need andmed ikkagi esitama. Võttis aega, kuid vastus tuli sealtki. Ja kae üllatust – kas on tõesti verevahetus Andmekaitse Inspektsioonis toonud kaasa sellise taseme languse just professionaalsetes oskustes? Ameti endise juhi Viljar Peebu ajal poleks ilmselt hiljuti tööle võetud verisulis bakalaureuse copy-paste kirjatükk läbi läinud!

Andmekaitse Inspektsiooni vastusest tuleb välja – Elektrilevil on õigus! Pole teil midagi vaja teada! Loeme vastusest:

“Elektrilevi OÜ on eraõiguslik juriidiline isik, kes pakub võrguteenust. Seega saaks ta olla teabevaldajaks ainult juhul, kui täidab avalikku ülesannet või on monopoolses seisus või on saanud avalike ülesannete täitmiseks riigi või kohaliku omavalitsuse raha.”

Võtame väheke sisulisemalt. Tuleb välja, et Elektrilevi avalikku ülesannet ei täidagi! Sellesama Andmekaitse andmetel (see on juba mõni aeg tagasi selgeks vaieldud) justnimelt avalik teenus see ongi!

Teiseks – tuleb välja, et Elektrilevi polegi talle eraldatud aladel monopoolses seisundis!? Minge proovige oma jaotusvõrku sinna kõrvale püsti hakata panema…! Kolmandaks – pole saanud avalikku raha?! Armsad inimesed – see on ju riigiettevõte, mis avalikul rahal just toimibki!

Näpuotsaga veel pisut, kui eelnevast veel vähe oli. Loeme:

“Vahet tuleb teha ka avalikul ülesandel ja avalikul huvil. Üldsusel võib olla paljude asjade vastu kõrgendatud huvi, kuid see ei tee huviobjekti veel avalikuks ülesandeks.”

Tõlge: Juba latrinengeneral (sks.k. peldikukindral) surematust Švejkist tõlkis ja seletas usinalt kõike ja üsna lõbusas vormis – meie kontekstis õpetatakse meile seda, et huvi pole ülesanne ja vastupidi! Andekas vähemalt… Ja isegi kõrgendatud huvi ei tee objekti ülesandeks!

Kõige selle peale tekib küll küsimus – kulla amet, kelle te endale sinna ametisse olete võtnud?

Meie paraku selle vastusega kuidagimoodi leppida ei saa ja läheme päringuga järgmisele ringile, äkki saab kunagi teada ka selle, kui paljudel on viiruse ajal kästud küll kodus olla, kuid kus vool välja on võetud.

Andres Raid
ajakirjanik

 

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused