Kunstiteoste pealkirjadest kadusid rassitunnused, kas järgmisena hakatakse maale üle värvima?

Repliik,
Turistid Louvre’is võidujumalanna Nike’i kuju imetlemas. Praegu puudub tal pea, kas varsti hakatakse ka sootunnuseid eemaldama?

Eesti Kunstimuuseumis on avatud näitus „Erinevuse esteetika“, mis vaatleb rassiteemat ja rassierinevuste kujutamist eesti kunstis 1920.–1930. aastatel. Seal on muudetud klassikute teoste nimed, kus maal kannab pealkirja, mis viitab maalitava rassile või päritolule. Näiteks Ants Laikmaa portree “Neegripoiss” on nüüd “Poisi pea”. Eduard Wiiralti maal “Neegripead” on nüüd “Pead”. Endel Kõksi portree “Mustlaspoiss Oss” on “Ossi portree” jne.

Vastavas uudislõigus räägivad näituse kuraator Bart Pushaw ja muuseumi esindaja, et kuna oodatakse ühiskonnas diskussiooni, siis on jäetud alles ka eelmine nimi.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Diskussiooni nad ka said – see kõik on ühiskonnas valdavalt lihtsalt tobedaks aktsiooniks nimetatud.

Kuid see pole veel kõik. Juba samas lõigus astuti sammuke veel edasi ja mainiti, kas peaks loobuma soo mainimisest, sest näiteks „mõni mees, keda kunstnik on kujutanud, võib end tunda sisimas naisena“. Sootunnuseid siiski pole skulptuuridel ja maalidel veel kinni kaetud. Neegripea on ka jätkuvalt tume, järelikult pole ka lõuendi kallale mindud ega maale üle värvima hakatud. Veel.

See kõik on nii absurdne, et ei oskagi midagi lisada. Kujutage nüüd ette – kui võtame näiteks Laikmaa „Neegripoisi“ nimest ära nii soo kui ka rassitunnuse, siis jääb selle töö pealkirjaks tühi koht.

Selles polegi midagi, sest sellest, mis maalil kujutatud, saab iga vaataja aru niigi, kuid küsimus on selles, kuhu meie hullunud maailm liigub.

 

Ants Laikmaa “Neegripoiss”

 

 

Eduard Wiiralt “Neegri pea”

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused