Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Martin Helme: “Ma ei toeta Rail Balticut, toetan selle projektiraha suunamist Eesti infrastruktuuri arenguks”

04.05.2020
Martin Helme
© UU

Kui koalitsioon aasta eest kokku tuli, oli üks keerulisemaid kokkuleppe kohti Rail Balticu küsimus. Meie oleks tahtnud selle projekti kohe seisma panna, teised olid veendunud, et on üks hea asi küll. Lõpuks lepiti nii, et kui EL-i osalus väheneb (st meie rahaline panus suureneb), siis “vaadatakse projekt üle”. Seda viimast sõnastust ma loodan, pole vaja tõlkida.

RB peale on praegu juba kulutatud kümneid miljoneid, millest meie omaosalus on olnud enam-vähem 17 protsenti. Seda raha on peamiselt kulutatud planeeringuteks, kaasnevateks projektideks (näiteks uus trammiliin Tallinnas või mõni viadukt suuremas liiklussõlmes) ja loomulikult PR-iks ja palkadeks. Pisut ka maade võõrandamiseks.

Suuremaid asju tänaseni ehitatud pole. Üks põhjus on selles, et EL-i järgmine eelarveperiood on alles lahtine, seega on vastuseta küsimus, milline siis saab olema EL-i poolne kaasrahastus.

Kolleeg Taavi Aas esines täna lennuka fraasiga, et mina kaitsvat RB projekti nagu Antante’i läänerinnet. Taavi on valitsuses RB suurim toetaja ja meil on sellest hoolimata väga hea läbisaamine. Antud väide on siiski eksitav.

Mida ma kaitsen, on võimalikult suur rahastamine EL-i vahenditest Eesti eelarvesse. Ja olen alati seisnud suhtluses nii oma Eesti kui Euroopa kolleegidega selle eest, et raha peaks minema mitte RB-le, vaid meie regionaalarengu ning põllumajanduse toetamiseks.

Mida ma samuti võin vähimagi südametunnistuspiinata toetada on RB rahadest tehtavad infrastruktuuriprojektid, mis on kasulikud ja vajalikud meile isegi siis, kui raudteed ennast ei tule kunagi. Näiteks seesama lennujaama trammiliin.

Üldiselt on selliste (üli)suurte projektidega nii, et kui neid täie jõuga kogu aeg ei toeta, siis nad kipuvad ise oma raskuse all kokku vajuma. Seismine nagu Läänerindel võibki olla see, mida vaja.

Martin Helme
rahandusminister