Milleni viib haige mõtlemine: tööjõusoovitusest tehakse hetkega igatsus kolhoosikorra järele

Repliik,
©Uued Uudised
Laur Uudam kinnitas ühe väljaande kolletumist.

Nii väärastunud seisukohta, nagu esitas Õhtulehe arvamustoimetaja Laur Uudam, on raske välja pakkuda – EKRE ihalevat kolhoosikorda tagasi.

Jane Austini kuulsas armastusromaanis “Uhkus ja eelarvamus” on hetk, kus üks peategelastest Fitzwilliam Darcy ütleb Elizabeth Benneti silmade kohta komplimendi ja saab kohe armukadedalt austajannalt kommentaari: “Te saate endale “toreda” ämma!”, viidates Elizabethi lobasuust emale. Darcy vastab seepeale, et naiste mõttemaailm olevat kiire – ühe hetkega meeldimisest abieluni.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

See võrdlus pole sugugi naiste halvustamiseks, kuid sobib ideaalselt Laur Uudami kohta – ühe hetkega kolhoosikorda ja sealt tsaariaegsesse külaromantikasse, kõike seda ühe hingetõmbega, eesmärgiks vihkamisest tingitud soov kedagi sopaga üle valada. Sama tegi ka reformierakondlane Kristen Michal, kes jõudis koguni Põhja-Koreasse välja.

Uudami-sugused rikutud mõttelaadiga inimesed teeksid tõenäoliselt mistahes asjast kohe põhjapanevad järeldused, mis jooksevad jalapealt rappa. Aga see pole tänasel ajal ime, kui peale läheb väide, et “Putin vihkab geisid ja EKRE ka, järelikult on EKRE Kremli käsilane”. Või et Austria rahvariided olevat natslikud, sest neid olevat kantud Anschlussi järel propagandafilmides.

Naastes ühe klassiku juurde, tuleks küsida tema sõnadega: “Kas nii palju lollust korraga haigeks ei tee?”

2 commentsOn Milleni viib haige mõtlemine: tööjõusoovitusest tehakse hetkega igatsus kolhoosikorra järele

  • Avatar
    Ants Jürman

    Läheme ajas tagasi, kusagil 90-te esimese poole lõpus ärples Mart Laar oma kaslastega Hiiumaal pidutsedes, et likvideerivad kolhoosikorda, janti näidati TV-s, aga ajaloolasena polnud Laar suutnud endale selgeks teha, et oli kahesuguseid põllumajandusettevõtteid-riiklikud sovhoosid ja ühistu põhimõtteil töötavad kolhoosid. Nii ei pidanud kolhoosnikud näiteks maksma palgalt tulumaksu ja alates 1965.a. majandusreformist olid seal edukates palgad märgatavalt suuremad kui linnas asuvais tööstusettevõtteis. Vanaonu poeg oli Harju rajoonis kolhoosi peaagronoom ning elujärg tunduvalt paremal tasemel kui täna enamikus Harju ja Rapla maakonna serva asukail. Kirovi nim.kolhoosist ei hakka üldse rääkima,teda külastanud idapoolsed maailma näinud seltsimehed pidasid hoopis teise maailmasüsteemi ettevõtteks, töötajaile olid tasuta niisugusel määral erinevaid teenusi ( ravi oma haiglas, tuusikud sanatooriumeisse, kuupreemiad, mis ületasid tööstustöölise kuupalga jne) millest ei oska tänapäeva noor undki näha. Hea küll, aga mida siis likvidaator Laar asemele pakkus, utoopilist väiketalude taastamist, mis muutusid üsna ruttu konkurentsivõimetuks, sest hakati ajama avatud majanduse poliitikat. Loomulikult on põllumajandussaaduste tootmiskulud Hispaanias, Kreekas ja isegi Poolas madalamad nii klimaatilistest tingimustest tulenevalt kui ka seetõttu, et kahe esimese põllumehi toetas EL dotatsioonidega ja Poolas on meist rohkem saaduste kasvatamiseks soodsaid päevi. Kui absoluutne enamus Euroopa riike toetab oma maamajandust, siis eesti loosungiks on olnud “laissez faire”. Selle loomulikuks tagajärjeks on KÕIKIDE maakondade rahvastiku vähenemine nii välismaale kui Tallinnasse sundumise tagajärjel. 30 aastaga on maapiirkonnad kaotanud vähemalt kaks korda rohkem asukaid kui deporteeriti aastail 1941 ja 1949 samadest paikadest. Ülo Vooglaid kirjutab, et 1992 lõpus kaotati Eestis ametisse saamisel kompetentsuse nõue, eesti maaelu poliitika ongi üle 25 aasta olnud sellise loosungliku asjaajamise vili. Võib ju väita (mis on ka tõsi, esmakordselt kuulsin seda nii imelik kui ka pole 4.juulil 1976 KTV uudistesaates Vremja), et USA-s suudavad 2-3 % elanikkonast (farmerid) varustada kogu maa vajaliku toiduga, aga maapiirkondade tühjenemine inimesest on võrdväärselt tühjaksjäänud maa majandusprobleemidega ka julgeolekurisk. Olemata ise SL Õhtulehe lugeja on asjatundmatu jutt sama näotu kui ja totter kui oli näiteks loosung “Viisaastak nelja aastaga!”

  • Avatar

    Kommunistidel on tava oma värdideed ja kuriteod vastaste kaela riputada.

Lisa kommentaar:

Your email address will not be published.

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused