Milliseid nippe kasutab massimeedia oma antipaatiate vastu

Repliik,
©Scanpix
Pravdalikku suhtumist on ka Lääne ajakirjanduses küllaga. Pilt on illustratiivne.

Eesti ja Lääne liberaalse meedia töös on välja kujunenud teatud reeglid, mida esmapilgul ei märkagi, kuid nad on olemas ja töötavad.

Üks seaduspärasus on see, kui ühte ja samat asja peetakse “omade” juures õigeks, “nende teiste” puhul valeks. Näiteks Brexiti ühe eestvedaja Boris Johnsoni puhul kasutatakse tema vastu igat otsust koroonaviiruse osas – kui ta otsustab karantiinimeetmeid leevendada, leiab ajakirjandus, et ta kiirustab, kui aga ta teatab, et piiranguid peab teatud osas hoidma, rünnatakse teda ühiskonna pantvangis hoidmise pärast.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Sama on ka riikide puhul – kui Poola leevendas piiranguid, tõi AFP välja, kui palju on seal veel haigestumisi; kui aga seda tegid Saksamaa või Soome, leiti, et tegu on normaalse elu juurde naasmisega. Muide, sama tendents on märgatav ka Eesti opositsiooni ja valdavalt tema lainel oleva massimeedi juures, mida kirjeldatakse nii: kui valitsus otsustab variandi A kasuks, leiab opositsioon, et variant B sobib paremini; kui valitsus otsustab B kasuks, leiab opositsioon kohe A paslikuma olevat, süüdistades valitsus seejuures ka selgrootuses.

Naastes aga meedia juurde, siis leiab nende arsenalist vägagi palju selget alatust. Näiteks USA presidendi Donald Trumpi puhul on juba pikka aega käigus naeruvääristamine: igast tema jutust leitud naljast või mahlamast ütlemisest tehakse kohe uudis, ja kui nendega meedia üle ujutada, siis näib president klounina. Võib vaid ette kujutada seda, kui Ligi ütlemistest pidevalt uudiseid vorpida – materjali on tegelikult küllaga.

Trumpi puhul tehakse kohe uudis ka sellest, kui kes tahes (tavaliselt ilma reaalse taustata) ütleb, et president on kunagi midagi valesti teinud – seda serveeritakse kohe kui tõestatud (või kohe tõestatavat) süüd koos kinnitusega, et nüüd võetakse küll Trump kohe maha.  Poola ja Ungari puhul läheb samuti mistahes uudis kohe negatiivse alatooniga käiku.

Eesti meedias on väga levinud variant, kus väljaandele ebameeldiva inimese otsesesse kõnesse pannakse stenogrammi tekst. Enamik inimesi aga kasutab jutus mõttelt mõttele ülehüppamist, parasiitsõnu, rahvalikke väljendeid, nad kordavad mõtteid ning sõnu ja nii edasi – on üsna loomulik, et tulistes väitlustes oma kõnet alati ei kontrollita.

Ajakirjanduses oli varem kombeks sellist stenogrammilist teksti korrigeerida ja aidata rääkijat tema mõtte edasiandmisel, kuid nüüd kasutatakse teadlikult otsese kõne vahetut ülekandmist – selleks et näidata, kui segast juttu üks või teine poliitik ajab. Muidugi ei tohi teksti ka väga redigeerida, et vale mõte sisse ei sigineks või kontekst muutuks, kuid loogilisemaks saab ajakirjanik jutu alati kirjutada. Iseasi, kas seda tahetakse.

Kõik need on ajakirjanduslikud ja poliitilised mängud, kannatajaks aga on lugeja, kes ei saa objektiivset infot kätte.

4 commentsOn Milliseid nippe kasutab massimeedia oma antipaatiate vastu

 • Avatar

  Seoses 40 a möödumisega Moskva olümpiast tahaks avalikustada sündmuse , mille tunnistajaks olin ise. Veebruaris 1980 sisenes Sevastoopoli sõjasadamasse suur allveelaevade vastane ristleja Kertš, tulles tagasi õppelaskmistelt Krimmi lähistelt. Õppuse käigus ei lennanud rakett seadeldiselt ära, vaid jäi põlema ahtriosa laskeplatvormile. Tulekustutuse käigus kukkus rakett 4 m kõrguselt alla tekile, ja siiski ei lõhkenud. Samas alumisel tekil keldris oli 44 samasugust raketti hoiul, ja seal kõrval 2 termotuumapommi…….Halvima stsenaariumi korral oleks osa Krimmist Moskvani lennanud. Mingi ime tõttu seda ei juhtunud, ja olümpiamängud toimusid mõned kuud hiljem siiski õnnelikult……ajakirjandus pole sellest kunagi piiksatanud……

 • Avatar

  https://www.digar.ee/arhiiv/et/raamatud/112746 loe seda, väga hea ateistlik kirjandus.

 • Avatar

  Need ja paljud teised võtted on kenasti lahti kirjutatud Saul Alinsky “Rules for Radicals”is. See peaks olema iga vähegi asjaliku rahvusliku meediategelase ja poliitiku kohustuslik kirjandus. Kui sa ei tea mismoodi sinu vaenlane tegutseb, siis on ta paremal positsioonil. Mitte miski sellest mis praegu libameedias toimub ei ole mingi uue aja väljamõeldis. Need reegli pandi paika juba ammu ja neid peab lihtsalt teadma.
  Iseküsimus, kas üldse tahetakse teada? Hädine hädaldamine on inimeste vaenlase jaoks sama tähtis kui kurjuse aktiivne levitamine, vaja on ju ka vastupanijate lootust kärpida, seega kontrollitud opositsioon teeb sama tähtsat tööd kui “progressiivse maailmakorra” edendajad. Lihtsalt üks tõmbab eest, teine lükkab takka ja kõrvaldab takistused teelt.

 • Avatar

  Miks ka mitte lausvalet, väljamõeldisi, ajaloo võltsimist ja selle mittetundmist. Kõik see kompott segatud vihkamisega.
  Parim näide “Sirp” 17.07.2020, “KGB seksitrikkide taaskasutus”, Valle-Sten Maiste autorina.

Lisa kommentaar:

Your email address will not be published.

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused