Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Paandunud eurokraat Siim Kallas tunnistab, et EL ei suuda kriisides vajalikul määral toimida

-
23.03.2020
Kümne-miljoni-mees.
© Uued Uudised

Vahel tuleb rahvuskonservatiivide arvamuste kinnitamiseks toetuda oma poliitilistele oponentidele – ja seekord Euroopa Liidu kriisiaegsest nõrkusest rääkides Siim Kallasele.

Oma Delfi kommentaaris ütleb Kallas, et Euroopa Liidu juhtkond on praeguses olukorras väga nõrk. Euroopa Ülemkogu president Charles Michel jätvat ome eelkäijatega võrreldes ebakindla ja mitteveenva mulje, Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen olevat kogenematu ja ega oma mingit prestiiži, ning hollandi sotsialist Frans Timmermans on tige, et mitte temast ei saanud presidenti, ja ta ei tunnista eriti von der Leyeni autoriteeti.

Kallas lisab, et Merkel on varju tõmbunud, Macron problemaatiline ning europarlamendi mõju peaaegu olematu. “On valus vaadata, mis toimub Euroopa Liidu keskuses,” kirjutab Kallas.

Kogu see jutt on kahtlemata tõde, kui seda ütleb välja veendunud eurokraat. Paraku on asju, mida Kallas ilmselt tunnistada ei taha – näiteks seda, et Euroopa Liit ei saagi teistsugune olla, ta ongi selliseks kohmakaks ja ebaefektiivseks kujundatud, ning see lööb välja just kriisiolukordades. Vaevalt et EL saaabki praegu toimivam olla.

Euroopa Liit ei ole demokraatlik moodustis: tema ainus demokraatlik osa ehk parlament on seadusandlikult ja täidesaatvalt vähese võimuga, Euroopa Komisjoni käes on suur võim, kuid tema loomisel liidu elanikud praktiliselt sõna kaasa öelda ei saa, see kujundatakse välja poliitilistes mängudes, mis toimuvad tavakodanikust mõõtmatutes kaugustes eemal, ning liidu juhtimine on ülepolitiseeritud ja -ideologiseeritud.

Pehmelt öeldes on EL impeeriumilaadne moodustis, mida on püütud demokraatlikuks kujundada, kuid tagajärjetult. Sellise kolossi juhtimine kriisiolukorras takerdub paratamatult – kui aga anda talle võimutäiust juurde, muutub EL kiiresti totalitaarseks, ja siis ei saa enam demokraatiast rääkida. Mida suuremaks EL paisub, seda vähem on ta demokraatlikult juhitav.

Euroopa Liit ei ole nõrk ainult kriisiaegadel, vaid ta on oma deklaratiivsust ja tegude nõrkust üles näidanud ka poliitilistes vapustustes, nagu näiteks Venemaa agressioonide takistamisel ja rändekriisi ohjeldamisel.

Euroopa Liitu on liikmesriikidele just praegu hädasti vaja – kui ta ei suuda oma vajalikkust veenvalt tõestada, tõestab liit hoopis oma mittevajalikkust. Selles saab Euroopa selgust kriisi kulgedes ja möödudes.

Kogu Siim Kallase ülestunnistusel on veel üks nüanss: kui vastab tõele, et Holland “lõi üle” Eestile mõeldud meditsiinisaadetise, siis on eurokraatide poolt Poola ründamiseks ära kasutatav (tahtmatu) segadus piiridel küll väike probleem, võrreldes “vana” liikmesriigi sigadusega.