Porto ja Rollo läksid omavahel kiskuma

Repliik,
- Updated
©Uued Uudised
Jüri Ratas on oma liitlasi ja partnereid varemgi reetnud ja uute poliittegelastega ühte heitnud.

Teisipäev oli PortoRollo koalitsioonile hapu päev, sest kuigi kaitseminister Kalle Laanet jäi edasi kaitsevõimekust õõnestama, oli valitsusele löögiks see, et umbusalduse poolt hääletas tervelt 42 saadikut ehk opositsioon ühiselt ja kaks Keskerakonna saadikut jäid kõrvale.

Seepeale läks Kaja Kallas närvi ja kui ta poolteist aastat arvas, et Jüri Ratas on võimeline Eesti maha müüma, siis praegu nimetas ta koalitsioonikaaslast kahepalgeliseks. Vikerraadio saates “Stuudios on peaminister” ütles Kallas, et varem RES-i tehes oli Ratas kärbetega nõus.

Saatejuhid tõid välja, et Keskerakond toetas teisipäeval kaitseminister Kalle Laanetit tingimuslikult ehk sidusid selle eelarvekärbetest loobumisega. Kallas vastas, et kuulas ka ise Keskerakonna positsiooni sõnastanud Oudekki Loone sõnu mõningase üllatusega ning talle tundus, et sellega umbusaldas Keskerakond oma erakonna juhte.

“Jah seda kõnet ma kuulasin ja teate, mis mõtted mul tekkisid? Keskerakonna fraktsioon järelikult umbusaldab oma esimeest Jüri Ratast, kes selle RES-i kokku leppis. Umbusaldab ka oma fraktsiooni esimeest Mailis Repsi ja valitsusdelegatsiooni juhti Jaak Aabi. See ei ole nii, et Keskerakond oleks justkui opositsioonis. Ei, nad on valitsuses, nad leppisid kokku.”

Selline Kallase mõttekäik on huvitav – reformierakondlane Ants Laaneots on laitnud kaitsekärpeid, eurosaadik Urmas Paet lisaks ka Eesti jäämist 17+1 formaati ja selle loogika järgi avaldasid ka nemad Kallase valitsusele umbusaldust.

Keskerakonna aseesimees Jaanus Karilaid ütles vastuseks peaminister Kaja Kallasele, et Keskerakond on alati suhtunud kärbetesse skeptiliselt ning praegu, mil majandustulemused ja maksulaekumine on olnud prognoosidest kõrgemad, peab kokkuhoid arvestama riigi tegelikke võimalusi ja vajadusi.

Karilaid tõi välja, et kokkuhoiu protsendid lepiti koalitsioonis küll läbirääkimiste tulemusel kokku, kuid Keskerakond on algusest peale tundnud muret, kuidas ja keda kokkuhoid mõjutab. „Eesti inimeste eest seismine on Keskerakonna ning meie esimehe poolt ainult ja üheselt ühepalgeline käitumine,“ lõpetas ta.

Ka Karilaidi jutt on imelik – ise on väidetavalt skeptilised kärbete suhtes, aga ometigi tegid koalitsiooni tasakaalus eelarve fetišiga valitsusega. Kas ei kõnele see põhimõttelagedust võimul püsimise nimel? Nüüd on otsused tehtud, Eesti ühiskond kokkuhoiurežiimile pandud ja enne kohalikke valimisi hakkab Keski ennast puhtaks pesema.

PortoRollo (ehk Urmas Reitelmanni hinnangul varaste ja rahapesijate) koalitsioon on nagu Teise maailmasõja-aegne miin, kellest ei tea keegi, millal see lõhkeda võib. Reformierakond on juba ammu tõestanud, et nad löövad partneritele esimesel võimalusel noa selga ja Keskerakond otsib alati võimalusi taskuid täita. Tundub, et sarnased tõmbavad, aga võivad ka üleöö tõukuda.

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused