Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Postimees peaks tänaste Brexiti-lugude taustal varem kirjutatut häbenema

-
05.03.2020
Brexit on toimunud ja kunagiste hirmulugude kirjutajad peaks nüüd häbenema. Pilt on illustratiivne.
© Reuters/Scanpix

Postimees vahendab Neeme Raua ülevaadet Brexiti-järgsest Suurbritanniast, olles ise varem mõnuga paanikanuppu vajutanud.

Eesti suursaadik Londonis Tiina Intelmann rääkis KUKU raadio saates “Neeme Raud. Siin.”, et sealses ühiskonnas on tema sõnul tunda teatud kergendust, et Brexit on toimunud ja on toimunud valimised, mis andsid konservatiividele kindla ja tugeva mandaadi. Inimesed on otsustanud eluga edasi minna, kurtmist ja hädaldamist saadiku sõnul pole.

29. jaanuaril 2019 kirjutas Postimees loos “Brexiti ootamatu mõju: tuhanded britid võivad selle tõttu surra südamehaigustesse!”: “Brexit võib järgmisel kümnendil viia tuhandete brittide suremiseni südame- ja veresoonkonna haigustesse, öeldakse täna avaldatud uurimuses, mille kohaselt mõjutab nende haiguste sagenemist kaasa puu- ja juurviljade tarbimise vähenemine seoses nende kallinemisega Euroopa Liidust lahkumise tõttu.”

Teine lugu augustis kõlas “Britte ootab leppeta Brexiti järel kaos ja tühi külmkapp,” kus kirjutati: “Puudu tuleb kütusest, toidust ja ravimitest; töö kaubasadamates ei toimi korralikult kolm kuud; Iirimaa lõhestab n-ö kõva piir; kulutused sotsiaalhoolekandele kerkivad – just sellise kaost täis pildi maalib Ühendkuningriigi valitsuse lekkinud dokument, mis hoiatab, et hoolimata juba tehtud ettevalmistustest pole riik leppeta Brexitiks sugugi valmis.”

Lisaks räägiti justkui tõena rahutustest, mis algavat siis, kui näljased rahvamassid alustavat mässe, lennukitest, mis kukuvad alla, kuna keegi ei luba neil lepingute puudusel maanduda ning joogivee puudusest, kuna üht puhastuskomponenti enam EL-ist ei saa.

Postimees ise neid lugusid ei kirjutanud, kuid vahendas neid ilmse naudinguga, nagu ka Donald Trumpi tagandamisprotsesside kirjeldamisega, kus toon on selline, et see juhtub kohe-kohe, asi on kindel ja Trump kukub, mida aga pole järgnenud.

Need hirmutusjutud Brexiti kohta tegi eriti naeruväärseks see, kui möödunud suvel avati sisuliselt uus paadiränne, sedapuhku üle La Manche`i väina – miks pidanuks migrandid nii aktiivselt pürgima laostuvale maale? Kas Postimehes puudub funktsionaalne mõtlemine, mis paneks ajakirjanikud olukordi hindama, mitte aga libauudiseid levitama?

Ilmselt ei peaks Postimehe osas kriitiline olema, kallutatus ju seab piirid ja pealegi on seal juhtkond sellest ajast vahetunud, aga Postimees jätkab tänagi samal kursil. Olukorras, kus üha enam väljaandeid kirjutab Euroopa Liidu veendumusest, et miljoneid migrante ei tohi enam ühendusse lubada, jätkab Postimees pisaraid nõrutavate reportaažidega “Kus on teie inimlikkus?”, jättes oma kajastustest välja nii piiritara lõhkuvad migrandid kui ka fakti, et absoluutne enamus tulijatest on sõjaväemõõtu mehed.

Kummaline on ka intervjuus suursaadikuga käsitletud Eesti-Briti kaitsealaste suhete tulevik. Need toimuvad ju NATO raames, mille liikmed on endiselt nii Eesti kui ka Suurbritannia, ning viimase lahkumine poliitilis-majanduslikust EL-ist ei mõjuta siin midagi.