Reformar Keit Pentus-Rosimannus uuris õiguskantslerilt mitte õiguslikke muresid, vaid seda, kuidas too vastu peab

Repliik,
©Uued Uudised
Rahulolematud näod ütlevad kõik – nemad pole enam A ja O. Pilt on illustratiivne.

Teisipäevasel kohtumisel Riigikogus õiguskantsler Ülle Madisega kostus päris huvitavaid arvamusi, eriti opositsiooni sapipritside poolt.

EKRE saadik Kert Kingo küsis õiguskantslerilt: “Lähtudes sellest, et Jürgen Ligi oli aastatel, mil Eesti pankades toimus mahukas rahapesu, rahandusminister ja ühtlasi ka Finantsinspektsiooni nõukogu esimees, siis kas riigieelarve erikomisjoni esimehena rahapesu uurimist uurides ei ole siin tegemist mitte huvide konfliktiga? Hetkeolukord on ju see, et isik uurib tema enda haldusalas toimunu uurimist. Milline on teie hinnang või arvamus sellisele olukorrale?”

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Ülle Madise vastus oli üldiselt neutraalne, kui kummaline oli Reformierakonna saadiku Keit Pentus-Rosimannuse repliik enne oma küsimuse esitamist õiguskantslerile.

“Enne küsimuste juurde minemist ma olen sunnitud tegema täpsustuse eelmisele küsijale. Sest kuritegevus ei ole mitte rahandusministri, vaid siseministri haldusala. Ma arvan, et Riigikogu liikmed peaksid olema sellise detailiga kursis,” märkis Pentus-Rosimannus.

Pentus-Rosimannusele võib lohutuseks öelda, et nii siseminister kui ka rahandusminister tegelevadki rahapesu uurimisega just sel määral, nagu neile antud volitused seda lubavad. Mis aga puutub Jürgen Ligisse, siis tema kohustuseks oli oma haldusalal rahandusalast kuritegevust ennetada, Ligi aga sellega hakkama ei saanud. Seega on tal huvide konflikt tema enda tegevuse ning möödalaskmiste ja eksituste väljaselgitamise osas, ning seda Kert Kingo küsimus ka silmas pidas. Riigikogu liige Keit Pentus-Rosimannus peaks sellise detailiga kursis olema.

Pentus-Rosimannus aga jätkas “inimliku murega” – ta ei küsinud mitte õiguslike probleemide kohta, vaid tundis huvi, kuidas õiguskantsler elus vastu peab.

“Aga nüüd küsimus. Austatud õiguskantsler! Selged ja argumenteeritud seisukohad ei ole mitte alati kõigile meelepärased. Ja sellesse aastasse, kui me aastaülevaatest räägime, jäi ka selliseid olukordi, kus te olite sunnitud kaitsma ennast ühe võimuliidu osapoole kaunis jõhkra poliitilise rünnaku eest. Mu küsimus on, et kuidas te nende olukordadega toime tulete, kus põhimõtteliselt iga sõna, mis poliitikule ei meeldi, püütakse liigitada õiguskantsleri poliitikasse sekkumise alla, tõenäoliselt lootes, et sellele järgneb teiepoolne enesetsensuur. Kas see tööd häirima ei hakka?” päris Pentus-Rosimannus.

Tore tähelepanuavaldus, aga mitte selleks ei kutsuta ametnikku seadusandjate ette, et talt semulik-sõbralikult küsida: kuidas muidu läheb? Selleks on teised kohad. Aga mõistagi oli Pentus-Rosimannuse mõte hoopis teine: “Kuidas te neid EKRE omi taluda suudate? Meie küll ei suuda…”

Enamik küsimusi opositsiooni poolelt oli suunatud sellele, et meelitada õiguskantslerilt välja õiguslikku hukkamõistu mõnele koalitsiooni tegemisele.

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused