REPLIIK: IRL-i allakäigutrepp võttis veelgi järsema kalde

Helir-Valdor Seeder

Kui poleks mustvalgel kirjas, siis ei usuks… IRL-i esimees Helir-Valdor Seeder väljendas meedia vahendusel hämmingut, et Jaak Madison algatas korjanduse Krimmi eestlaste kultuurimaja katuse remondiks.

Seeder kuulutas: „Arusaamatuks jääb, mis asju Madison Krimmis ajab. Võimalik aga ka, et tegemist on EKRE katsega võita hääli kohaliku venemeelse seltskonna hulgast.“

Pangem tähele, niinimetatud rahvusliku erakonna esimees väljendab imestust, et keegi tahab toetada eesti keele ja kultuuri püsimist!

Millega Seederi piinlikku kommentaari seletada? On olemas Pavlovi koera tüüpi poliitikud, kellel teatud sõnade (nt Donalt Trump, Brexit, Tõrvikurongkäik) lülitub mõistus välja. Sääraseks võlusõnaks on saanud ka “Krimm”. Mõistus lülitub välja ja meelde tulevad vaid kaks sõna: Venemaa ja Putin. Rahvusliku erakonna esimehele võiks siiski meelde tulla, et Krimmis elab tuhatkond inimest, kes peavad end eestlaseks ja hoiavad seal alles eesti keelt ja kultuuri.

Seeder näitab oma kommentaariga, et talle on see kõik ükskõik. Ta on külma kõhuga valmis läbi lõikama aastakümneid hoitud kultuurikontaktid sealse eesti kogukonnaga, sest “muidu tunnustame okupatsiooni”.

Tekib kiuslik küsimus: mida teeb Seeder siis, kui konflikt on meie õuel? Kas tegu on esimese põgenejaga? Vägisi jääb mulje, et Seeder on valmis hülgama rahvusluse, eestluse ja oma kaasmaalased, kui suur poliitika näeb ette teisiti ja rahvusvaheline konjunktuur pole parajasti sobiv.

Tähenduslik on seegi, et Seeder ise ei paku ühtegi võimalust Krimmi eestlaste toetamiseks, tema peas on eestlaste abistamise ja Putini poliitika heakskiitmise vahel võrdusmärk.

Eriti küüniline on Seederi väide, nagu püüaks EKRE Krimmi eestlasi abistades võita hääli kohaliku venemeelse seltskonna hulgast. Miks siinsetele venelastele peaks korda minema Krimmi eestlased ja nende toetamine?

Lõpetuseks: Jaak Madison on öelnud, et kui Krimmi sõitmine poliitilistel põhjustel ei õnnestu, siis on võimalik välja mõelda teisi võimalusi, kuidas annetuskampaaniaga kogutud raha Krimmi eestlasteni toimetada. Võimalik on kohtuda nende esindajaga ka Eestis või Ukrainas

IRL-ile jääb üle vaid kaasa tunda. Kas keegi oskab öelda, mis on üldse nende roll Eesti poliitikas?

UU

 

Kommentaarid