Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Riigikogu opositsioon, heinad-õled, heinad-õled!

-
14.12.2020
Kaja Kallas ja Keit Pentus-Rosimannus
© Uued Uudised

Üks vana jutt räägib sellest, kuidas Tsaari-Venemaa sõjaväes ei teinud kirjaoskamatud nekrutid vahet, kumb on vasak ja kumb on parem jalg. Selleks, et neid rivis treenida saaks, seoti ühe jala külge heinad, teise külge õled, ja käsklused käisidki vasak-parem asemel heinad-õled.

Just sellisel primitiivsel tasemel on Riigikogu opositsioon – kui nende saadikud alustavad jahumist protseduuriliste küsimustega, tundub, nagu oleks viimane kui üks kas kirjaoskamatu või lausa vaimust vaene.

Nii küsisid Indrek Saar ja Hanno Pevkur esmaspäevase istungjärgu alguses, et miks on neil laual üks päevakord, kui tegelikult tahetakse teisipäevasesse muudatused sisse viia, ja Riigikogu eesistuja pidi neile selgitama, et päevakord ongi laual asuvas variandis endine, sest muudatused (mida opositsioon ise tahtis), tuleb alles sisse hääletada. Asi lõppes ootamisega, kuni opositsioon saab vastavad paberid, muidu ei tulnud nende mõte kaasa.

Pikk jahumine käis selle ümber, miks ikkagi abielureferendumit arutama asutakse ja mitte peaminister ei esine avaldusega koroona teemal. Ometigi oli see küsimus juba reedel selgeks räägitud, pärast seda, kui opositsioon kutsus peaministrit esmaspäevaks referendumi eelnõu ajaks Riigikogusse, kuid too vastas, et saab alles teisipäeval tulla.

Opositsioon viitiski aega nõudmistega peaminister ikkagi kohale tuua ja eelnõu välja jätta. Tundus, et reaalsus ei jõua neile kohale ja lapsed lihtsalt jonnivad. Selle arvamuse kummutas õel naeratus Kaja Kallase näol pärast seda, kui ta oli ette lugenud pika jutu sellel teemal, et peaminister peab kohal olema ja koalitsiooni eelnõu kadunud olema.

EKRE fraktsiooni esimees Siim Pohlak juhtiski tähelepanu sellele, kuidas opositsioon räägib ühest küljest vajadusest arutada tähtsaid küsimusi, teisalt aga jooksutab ise parlamendi töö kinni.

Opositsiooni taktikaks on Riigikogu tööd väga primitiivsete ja väljamõeldud põhjustega segada, kuid seejuures ei märka nad, kui kohtlase mulje sellega endast jätavad. Nagu näiteks Madis Milling, kes küsis kord koguni, millise nupuga ta hääletama peab ja kas käega ka võib.

Inglise kuningas Henry VIII armastas väga naisi vahetada ja lasi oma endisi naisi hukata, süüdistades neid alati truudusetuses. Selle peale kirjutas kaasaegne: “Ükski kuningas pole veel nii avalikult enda petmist tunnistanud ning nii avalikult ja uhkelt sarvi kandnud.”

Nii on ka sotsidest ja reformierakondlastest koosneva opositsiooniga – keegi pole veel nii avalikult oma vaimuvaesust, nüridust, taipamatust ja harimatust tunnistanud ja üles näidanud kui nemad, vaieldes Riigikogu sisekorra eeskirjade üle.