Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Sambad kasti, aga erinevatel põhjustel

02.02.2021
Winston Churchilli monument Londonis

Eestis käib äraspidine sambasõda. Viljandisse püstitatud ja rahva seas kiiresti populaarseks saanud Jaak Joala monument ümbritseti kastiga. Mujal maailmas on samuti läinud aasta jooksul hulk monumente kasti pandud, kuid seda hoopis teisel eesmärgil – et neid vandaalide eest kaitsta. Mäletatavasti hakati BLM liikumise laines maailma erinevates kohtades „kolonialistide“ ja „rassistide“ sambaid maha kiskuma või neid rikkuma. Asi kiskus kohati väga absurdseks ning mõnedki ausambad tuli pättide eest kaitsta. Nii pandi sarnaselt Joala kujuga suvel kasti ka näiteks Winston Churchilli monument Inglismaal.

Aga Jaak Joala ei olnud ei rassist ega kolonialist, tema oli andekas laulja, kes tollele ajale omaselt ei pääsenud lääne poole ning pidi piirduma laulmisega Nõukogude Liidu piires, kus ta superstaari mõõtmed võttis.

Kui Viljandisse kerkis tema kuju, kus laulja olekski justkui kinni müüritud, tekkis sellest palju kära. Kuid kogu see kriitika töötas hoopis teises suunas – rahvas hakkas „laulvat kuulutustetulpa“ üle Eesti imetlemas käima.

Nüüd võeti see lõbu neilt ära.

Viljandi linnavalitsus otsustas monumendi ajutiselt kinni katta, kuniks toimuvad täiendavad läbirääkimised Joala lese Maire Joalaga.

Maire Joala hinnangul rikub ausammas tema kui Jaak Joala kaubamärgi omaniku õigusi, ta on esitanud linnavalitsusele nõudekirja ja hagihoiatuse, milles nõuti hiljemalt 18. jaanuariks ausambalt lauljaga seotud isikuandmete eemaldamist ehk Jaak Joala nime, näo ja käte kujutiste eemaldamist monumendilt. Vastasel juhul lubas Maire Joala kohtusse minna.

 

Jaak Joala ausammas Viljandis

Foto: ERR