Sambad kasti, aga erinevatel põhjustel

Repliik,
Winston Churchilli monument Londonis

Eestis käib äraspidine sambasõda. Viljandisse püstitatud ja rahva seas kiiresti populaarseks saanud Jaak Joala monument ümbritseti kastiga. Mujal maailmas on samuti läinud aasta jooksul hulk monumente kasti pandud, kuid seda hoopis teisel eesmärgil – et neid vandaalide eest kaitsta. Mäletatavasti hakati BLM liikumise laines maailma erinevates kohtades „kolonialistide“ ja „rassistide“ sambaid maha kiskuma või neid rikkuma. Asi kiskus kohati väga absurdseks ning mõnedki ausambad tuli pättide eest kaitsta. Nii pandi sarnaselt Joala kujuga suvel kasti ka näiteks Winston Churchilli monument Inglismaal.

Aga Jaak Joala ei olnud ei rassist ega kolonialist, tema oli andekas laulja, kes tollele ajale omaselt ei pääsenud lääne poole ning pidi piirduma laulmisega Nõukogude Liidu piires, kus ta superstaari mõõtmed võttis.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Kui Viljandisse kerkis tema kuju, kus laulja olekski justkui kinni müüritud, tekkis sellest palju kära. Kuid kogu see kriitika töötas hoopis teises suunas – rahvas hakkas „laulvat kuulutustetulpa“ üle Eesti imetlemas käima.

Nüüd võeti see lõbu neilt ära.

Viljandi linnavalitsus otsustas monumendi ajutiselt kinni katta, kuniks toimuvad täiendavad läbirääkimised Joala lese Maire Joalaga.

Maire Joala hinnangul rikub ausammas tema kui Jaak Joala kaubamärgi omaniku õigusi, ta on esitanud linnavalitsusele nõudekirja ja hagihoiatuse, milles nõuti hiljemalt 18. jaanuariks ausambalt lauljaga seotud isikuandmete eemaldamist ehk Jaak Joala nime, näo ja käte kujutiste eemaldamist monumendilt. Vastasel juhul lubas Maire Joala kohtusse minna.

 

Jaak Joala ausammas Viljandis

Foto: ERR

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused