Uued Uudised

Sõjalised välismissionid pole Eesti julgeolekuolukorras mõistlikud

An Estonian Barkhane force soldier mans the checkpoint at the entrance of their base in Gao, eastern Mali, Sunday June 6, 2021. Col. Assimi Goita who retook control of Mali's transitional government May 24 2021 by forcing the resignations of the civilian transitional president and prime minister is to be inaugurated in the capital Bamako Monday June 7, 2021. Meanwhile, France has suspended joint military operations with Malian forces until the junta complies with international demands to restore civilian rule. (AP Photo/Jerome Delay)

Teisipäeval menetleti Riigikogus Eesti üheksat sõjalist missiooni välismaal. Tavalised põhjendused selleks on liitlassuhted ja kaitseväelaste sõjaline väljaõpe.

Samas on Ukraina sõjaga seoses Eesti ise rinderiik. Ehk siis võib siin alati oodata Venemaa hübriidsõda migrantidega, Kreml võib potentsiaalselt teha mingit NATO-testi kiire lühikonflikti kaudu ning võimatu pole ka avalik Vene-NATO konflikt. Eesti kaitseväelasi on kodus vaja, liitlased meid hübriidsõja või sisekonflikti puhul aidata ei saa.

Missioonisõdurite kiire kodumaale naasmisega on olnud muresid: Venemaa agressiooni ajal Gruusia vastu ei jõudnud hästi väljaõpetatud Gruusia rahuvalvajad Afganistanist kodumaale sõdima, sest NATO kartis neid lennukiga tagasi tuua.

Eesti kaitseväe missioon Malis on samuti halb kogemus: oli teatud aeg, mil nad olid Wagneri relvavennad, sest Mali valitsus tugines võimu hoidmisel nii Kremli käepikendusele kui Prantsusmaa juhitavale liitlaskontingendile.

Eesti julgeolekuline olukord on suhteliselt raske. Valitsuse kärpeeelarve mõjutab ka kaitsevõimekust ning samal ajal maksab riik suuremal ja vähemal määral ka välismissioonide eest. Mitte miski ei viita sellele, et praegu peaks selliseid missioone toetama.

Uued Uudised

Exit mobile version