Suur osa ühiskonnast on minetanud arusaamise mõistest “kriis”

Repliik,
©Uued Uudised
Just inimohvrid peaks panema mõistma, et seekord on kriis eriline, ja vajab eriolukorda. Pilt on illustratiivne.

Praegune eriolukord, millisesse on segatud pandeemia ja sellest hargnevad eraldi kriisid, ei ole veel paljude inimeste, sealhulgas poliitikute mõttemaailma täies jõus jõudnud.

Kõige tähtsam on praegu aru saada sellest, et kogu maailma tabanud üldkriisi põhjuseks on pandeemia, ühe surmahaiguse levik üle planeedi. See tähendab, et majandusest, inimõigustest või millest muust rääkides tuleb piirangute taga näha haigust, mitte kellegi tegemisi.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Sellest ei ole aru saanud näiteks põllumehed ja teised ettevõtjad, kes süüdistavad valitsust võõrtööjõu sissevedamise piiramises, andmata endale aru, et nii hoitakse eemal viirust ja et postsovjetliku mõtlemisega Ukrainast on haiguse tulek kõige tõenäolisem – varsti võivad ka sealt pärit lüpsjad tõvevoodil vaevelda, lehmad aga jäävad ikkagi lüpsmata.

Sellest ei ole aru saanud ka poliitikud, kes räägivad põhiseaduslikest ja inimõigustest, demokraatiast, võimupiiride ületamisest ja nii edasi – praegu aga võideldakse kõige suurema inimõiguse eest, milleks on õigus elule.

Laostuvate majanduste, liikumispiirangute, suletud piiride, teatud õiguste piiramise ja veel palju ebameeldivate asjade taga ei ole valdavalt ei majanduslikud seaduspärasused, poliitilise võimu möödalaskmised või pahatahtlikkus ega muu, mis tavaliselt kriise tekitab, vaid haigus, mille vikatitööd on vaja piirata – just see ei jõua paljudele, eriti opositsioonipoliitikutele, pärale, sest nemad seostavad toimuvat valitsuse “sügelevate näppudega”. See tähendab, et kriisi tegelikku olemust nägemata kasutatakse see opositsiooni kitsastes huvides ära.

Paljudel on raske aru saada, et “kriis” tähendabki seda, et miski läheb väga paigast ära. Riigilt nõutakse sageli sisuliselt seda, et ta tagaks ühiskonna toimimise täpselt samasugusena, nagu kriisivälisel ajal. Kriis aga tähendabki seda, et palju asju tuleb koomale tõmmata ja uute oludega arvestades edasi elada. Kui me saame tavapärast elu elada, siis tähendab see, et kriis on läbi.

Kolmandana paistab silma see, kui palju loodetakse riigile ehk võimulolijatele, kellel aga on kasutada vaid need ressursid, mida on neile ühiskonna hüvanguks kasutada andnud maksumaksjad. Riigivõimu ülesandeks on neid targalt ja õiglaselt kasutada ning lisa otsida, kuid kui midagi võtta pole, ei võta sealt ka mistahes valitsus.

Paljud ei saa aru sellestki, kui palju oleneb inimestest endist – alates kodus istumisest, mis takistab viiruse levikut, kuni ettevõtja tarmukuseni endale ise midagi korraldada, mitte aga ainult riigile loota, näiteks tööjõu osas. Eesti ettevõtjad on ilmselt ära rikkunud projektipõhine rahaküsimine EL-ist, mis on täielikult välja suretanud oskuse ise vajaminev leida.

Meil on kõvasti puudu arusaamisest, et praegune eriolukord ei ole kergelt mööduv köha, vaid see ongi väga eriline ja kõiki piirav eriolukord, mille taga on üha rohkem inimelusid neelav pandeemia.

4 commentsOn Suur osa ühiskonnast on minetanud arusaamise mõistest “kriis”

 • Avatar
  ilmar: SARS-2 ja "koroonakriis"

  Eluvormide võistlev areng viis miljardite aastate jooksul proteiinide hulkrakse ja oma elukeskkonda aktiivselt kujundava ühiskondliku tsiviliseeritud eluvormini homo sapiensi kujul. Kunagise kosmilise viirusekujulise “tulnuk”eluvormi muutlikkus miljardite aastate jooksul jõudis SARS-2 (SARS-CoV-2) viiruseluvormini kaasajal. Need eluvormid põrkusid viirussõjas, põhjustades inimkonna toimimise häire “koroonakriisina”.

  Ei ole oluline, kas SARS-2-ks kujunemisel oli ka otsene homo sapiensi tahtlik osalus. Oluline on, et SARS-2 oma suure nakatamisvõime, suure tapjalikkuse ja suure muutlikkusega on reaalselt olemas ja seega on homo sapiensile ning tema tsivilisatsioonile reaalne oht. Võib-olls isegi hävitav oht. Tsivilisatsiooni arengut pidurdav oht kohe kindlasti.

  Senistes sõdades aitasid homo sapiensile ellu jääda esmajoones tema kaugmeeled kuulmine ja nägemine. Ning tavapärased tapmisvahendid kaikad, noad-mõõgad, püssid, pommid, raketid im. Viirussõjas on need enam-vähem kasutud. Viirusõja juhtimiseks on senised riigi- ja inimkonnajuhid ning armeed ja kindralid abitud. Nende esmaseks reaktsiooniks oli hirmunult peitu pugemise nõue. See lagundab kiiresti senise evolutsiooni teelt kohastumisena kaasa saadud igaühe isikliku immuunsusvõimekuse kui kõige olulisema viirussõjas.

  Juhid on abitud igaüht varustama isikukaitse- ja viirustõrje vahenditega, kuigi see viirussõda toimub meist igaühe vastu ja me kõik oleme sõdurid selles viirussõjas. Endisaegsega harjunud juhid ei ole harjunud viirusõja olukorra kiire muutlikkusegaja ja seetõttu hukatuslikult püüavad vältida isegi arutamast kõige tõenäosemat – viirussõda ja sellega kaasnev “koroonakriis” on inimkonna püsiv tulevikuseisund.

  SARS-2 kõrgem üldine tapjalikkus SARS-1-ga võrreldes peitub ka selles, et ta esialgu mõnda aega ja ilma eriliste haigustunnusteta peatub inimestel kõri piirkonnas ja alles siis siirdub kopsurakkude ACE-2 retseptorvalkude kaudu oma paljundumisele, andes COVID-19 haiguse kui meie igaühe isikliku “koroonakriisi” sümptomid. Agar paljundumislevik teistele inimestele, eriti kodus koosviibivatele lähedastele on aga juba toimunud. Ja jällegi – saamatud ja ebakompetentsed juhid on surunud meid kodudesse kinni ja ilma efektiivsetele viirustõrjevahenditeta. Me oleme nagu sõdurid, keda sõjajuhid kamandavad vaenlase tule all rünnakule, andmata meile kiivreid pähe, kuuliveste selga, püssi kätte. Aga ise täisvarustusse peitunult agaralt palvetades nagu ennemuistsetes inimsõdades kunagi kombeks oli.

  Püsivas viirussõjas võib reaalsuseks saada nälg, kuna ühistegutsemine toiduvarumisel saab “koroonakriisiliselt” tublisti takistatud. Arukad juhtide hulgast alustaksid kohe mitmeaastaste toiduteravilja varude soetamise ja selle ladustamise ning hoiustamisega. Varsti puhkeb ka selles vallas riikudevaheline konkurentsiheitlus ja hinnad hüppavad lakke. Tagantjärele on saamatutel tore halada, et “kes seda oleks võinud arvata” ja “WHO ei käskinud meil siis seda js teist teha”. Pikaajaliste toiduvarude kiire soetamine on püsivas viirussõjas riigikaitseline strateegiline esmaülesanne. See ülesanne ei ole eraettevõtluse probleem, vaid ka senise sõjaväe uus ja oluline riigikaitseline funktsioon.

  Kestev viirussõda ja “koroonakriis” vajavad hoopis uut tüüpi juhte. Poliitiliste parteide turvalise ringkäenduse ja eliidieluga harjunutel pole selleks suutlikkust. Samuti nagu samasugustel “teadlastel”-nõustajatel. Kas meie ühiskond suudab sellised viirussõja juhid esile kergitada, sellest sõltub meie olemasolu viis tulevikus kõige enam. Ilusate sõnade ja palvetamisele lootmise aeg igatahes on ümber saanud.

 • Avatar
  ilmar: viirus"tulnukad"

  Ainus aineline kosmiline eluvorm on proteiinid oma viiruslaevadega, kus mõned proteiinid koos taastamiskirjelduse-genoomiga reisivad kristalliseerunult läbi aja ja ruumi, säilides nendes kosmilistes tingimustes oma hibernetiseerituses tänu oma superlihtsusele.

  Langedes tähtede kiirgusenergiavoos suplevatele planeetidele see viiruslaevade kujul reisivate proteiinide eluvorm enam-vähem sobivate tingimuste korral “ärkab”, ehitab miljardite aastate jooksul endale paljunemiseks rakulised suured kohalikud ruumilaevad, millel on ka mõningane kohalikes tingimustes liikumise võime.

  Seejärel sadade miljonite aastate jooksul ja vastastikuses heitluses moodustuvad suurema liikumisvõime ja ümbrustajuga hulkrakulised proteiinide ruumilaevad, kus erinevate peremeesproteiinide arv on juba tuhandetes.

  Seejärel sadade tuhandete aastate jooksul omavahelises heitluses ja ikka oma planeedi tähe kiirgusenergiat kasutades kujunevad oma keskkonda aktiivselt ümber kujundavad eluvormid. Tekib tsivilisatsioon oma suure kohaliku liikumisvõimekuse ja tiheda koostööga. Tehiskeskkond annab võimaluse agaramaks infotoimimiseks, aga selle eest tuleb maksta oma hind – pidevalt väheneb iga isendi kui konkreetse proteiinide ruumilaeva (proteiinipesa) isiklik säilimisvõimekus.

  Kuni paratamatult saabub kriitiline hetk – vastasseisus kohtuvad eriti tappev mikroruumilaev- viirusvorm ja tavakeskkonnaga individuaalselt eriti mittekohastunud tsiviliseeritud eluvorm oma suurrändluse ja koostööks ülivajalike masskogunemistega (suurlinnad, suurkoolid, suurelamud, suurkaubamajad, suurüritused jm). Kosmiliselt vähenõudlikule ja konkreetselt ülitapjalikule kunagisele kosmilisele tulnukeluvormile pakutakse viirussõja sihtmärk kätte lausa kandikul.

  Ja toimub see, mis toimub kõikjal universumis. Kosmiline baaseluvorm peatab liigspetsiifiliseks kujunenud eluvormi tsivilisatsiooni arengu. Või halvimal juhul hävitab.

  Sellepärast ei olegi universumis ainelisi ülikõrgarengulisi eluvorme ega nende tulekuid-minekuid kuhugi. Ainukeseks kosmiliseks aineliseks tulnukeluvormiks on viirusruumilaevadel leiduv. Kõikjal ja uuesti elu külvav. Kõikjal ja uuesti tsivilisatsioone peatav või hävitav. Viirussõjas, kuhu ka inimkond paratamatult pidi jõudma. Ja jõudis.

 • Avatar

  Käesolev “koroonakriis” on inimühiskonna toimimise häiritus, mis on tingitud inimeluvormi ja SARS-2 tüüpi viirusvormi kokkupõrkest. Selle kokkupõrke ulatus ja inimohvrite arvukus (09.04.2020 seisuga ca 90 000) annab põhjuse kasutada siin kokkupõrke kirjeldamiseks inimkokkupõrgete vastavat tavaterminit “sõda”. Antud juhul siis toimub sõjaline kokkupõrge viirusvormiga ehk “viirussõda”, mille tagajärjel inimkonna toimimine on häiritud “koroonakriisina” (majanduse jm häiringud). Eluvormide kokkupõrke tõusmise viirussõja tasemele põhjustas 2 inimkonna kaasaegset iseärasust ja 2 viiruse SARS-2 iseärasust. 2 inimkonna kaasaegset iseärasust on 1)väga kõrgele tõusnud rändlustase ja 2)oma mitmesugusteks ühistegevusteks väga kõrgele tõusnud ühtekogunemine (näiteks suurlinnad,suurkoolid, suurtootmised-ühistöötamised, suurmajades kooselamised, suurkauplused, suurüritused, teatrid, kinod, jm). Need inimkonna 2 iseärasust on paratamatult vajalikud tsivilisatsiooni arenguks, aga sama paratamatult andsid eriti soodsa olukorra viirusründele. Kokkupõrke viimise viirussõja tasemele soodustas ka SARS-2 viiruse 2 iseärasust: 1) kõrge nakatamisvõime ja 2)inimestel eriti kõrge suremuse põhjustamine, kus positiivse testitulemusega igast 1000 haigestunust lõpuks sureb ca iga 5. ehk ca 200 inimest (09.04.2020 worldometers.info/coronavirus/ andmed ca 450 000 juba lõpetatud(surnud, paranenud) juhtumi kohta). Tegelikult SARS-2 viiruse kui RNA-genoomiga viirusel on veel 3. iseärasus: juba mõne kuuga on ta muteerunud rohkem kui 8 uusvormiks. Selle omaduse tõttu muutub viirussõjas SARS-2-ga enamvähem lootusetuks inimkonna enesekaitse vaktsiinide või karjaimmuunsuse kaudu ja paratamatuseks näib olevat selle viirussõja kestmine lõputult. Ehk siis järeldusena – “koroonakriis” ei lõpe kunagi ja meil tuleb ennast igaühel ja riikidena ja inimühiskonnal tervikuna ümber korraldada elama püsiva viirussõja püsivas “koroonakriisis”, kus tänase-homse kohta kõik on hoopis teisiti kui oli ja arvasime eile.

 • Avatar

  Kui algas Euroopaliitu astudes see projektipõhine elu, sain kohe aru, et nüüd kärvatatakse see inimmõistuse mõtlev osa lühisesse, mida tõestabki nüüd see pandeemia. Mul on siiralt hea meel, et elu ise sunnib nüüd inimesi tõeliselt tähtsatele asjadele mõtlema ja mitte ainult küllaltki sisutühjadele euroopalikele väärtustele. Surma palge ees pole tähtsad need euroopalikud väärtused, vaid väga lokaalsed väärtused ja inimese enda väärtuslikud saavutused. Armastus kokkuhoidmine ja hool oma lähiringi eest, perekond, naabrid, sõbrad, tuttavad, kolleegid. Kui need kõik saab korda ja tugevaks siis kasvab ka meie riik taas tugevaks ja siis peab uuesti korralikult järele mõtlema millist riiki me tahame. Ja mida mina tahan, paljud seadused tuleb teha meie oma riigi keskseks, sellisteks, et meie oma inimestel siin hea elada oleks. Kui inimestel on siin hea ja nad usaldavad riigi seadusi, mis pole mingid naljanumbrid ja direktiivid euroopast vaid kohalikke olusid arvestavad. No siis me saaksime ka Euroopa ja ka teiste maailma riikidega suhelda nagu meie rahvale sobib, aga mitte nii nagu emake Brüssel lubab.

Kommentaarid on keelatud

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused