Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Toimetaja selgusehetk: isegi ajakirjandus ei tohi ebaõiglane olla

-
16.06.2020
ERR
© Uued Uudised

Ajalehe Sakala peatoimetaja Hans Väre kirjutas ERRi portaalile arvamusloo, kus arutleb igivana teema üle – kas meie ajakirjandus ikka on sõltumatu ja usaldusväärne. Veelgi enam, ta küsib lausa, kas ajakirjandus on võimul olijatele vahel (põhjuseta?) liiga teinud?

Ja vastab, et kindlasti on, et vahel on selle taga olnud ka ajakirjaniku selge poliitiline meelsus, kuid enamasti ebaprofessionaalsus, süvenematus ja ajasurve. Aga ebaõiglane ei tohi olla keegi. Isegi ajakirjandus.

Aga see on ka kõik, edasi vaatleb Viljandimaa lehe peatoimetaja kogu maastikku loomulikult oma mätta otsast ja veelgi loomulikumalt jõuab ta – nagu sellistel puhkudel ikka – EKREni. Ja sealt edasi sõnavabaduse ja tõeni.

„EKRE, tõsi küll, paistab ajakirjanduse ja poliitikute vahelises konfliktis praegu eriti eredalt silma (—). Selles võib muidugi süüdistada liberastidest ajakirjanikke, kes konservatiivseid väärtusi jalge alla soovivad tallata, või populistide teadlikku vastandumist peavoolumeediale, aga minu meelest ei ole asi niivõrd ei ideoloogias ega poliittehnoloogias,“ kirjutab Väre.

Ajakirjaniku ilusate ja tähtsalt kirja pandud sõnade kõrvale võib siin tuua aga hiljutisest meediast vaid kaks näidet, mis neid sõnu ei kinnita.

Ühes päevalehes ilmus intervjuu ettevõtjaga, kes kiitis valitsust eriolukorra ajal vastu võetud sammude eest. Ometi ei takistanud miski „objektiivsel ja tõetruul“ ajakirjanikul panna pealkirjaks, et valitsus tegi suure vea. Mis viga see oli, jäigi selgusetuks, sest esimesed lõigud sisaldasid vaid kiitust ning ülejäänud tekst oli maksumüüri taga.

Samas ajal kirjutas kolumnist Andrus Kivirähk oma nädala kokkuvõttes, mis peaks idee järgi olema vaimukas ja muhe, aga võib olla ka satiiriline ja irooniline, Ivan Orava suu läbi annetustest erakondadele. Kõik oleks okei, kui „rahvakirjanik“ leiaks lajatamist mitmes suunas, aga ei. Ta on täiesti teadlikult poole valinud (sellest, millest Hans Väre just kirjutas – vt 1. lõik) ja toob näiteks, kuidas Kingole kingitakse sukad, Seederile hamster ja Põlluaasale ka midagi, aga täiesti juhuslikult pole nende näidete seas mitte ühtegi opositsioonipoliitikut. Kiviräha saade Raadio 2 eetris on ammu nii labaseks läinud, et vaevalt seda enam kaua eetris hoitaksegi. Ja kuigi peaks tegemist olema huumoriga, on sealnegi kallutatus lihtsalt nii ühepoolne, et igav hakkab.