Valimiskompassid püüavad mõjutada valijaid igast nurgast

Aarne Mäe

Peale meediaesinduste, kus omavahel konkureerivad ajakirjandushiiud Eesti Meedia ja Ekspress Grupp koostasid Riigikogu valimiste eel oma valimiskompassi, on selliseid tegemas ka paljud teised organisatsioonid.

Kui Delfis ja ERR-is saab valija testi teel leida endale sobivaim erakond ja Postimehes lausa konkreetne kandidaat, siis peapiiskop Urmas Viilma koostas vastuolulise valimiskompassi ristiinimesele.

Aga see pole veel kaugeltki kõik. Riigikokku kandideerivatele kodanikele on oma küsimustikud saatnud ka loomasõbrad ja metsakaitsjad.

Nii ootasid looma- ja looduskaitseorganisatsioonid Loomus, Varjupaikade MTÜ ja ornitoloogiaühing parteide vastuseid karusloomafarmide, loomade kiibistamise ja veelinnujahi teemalistele küsimustele.

Ühingud soovisid tuhandelt kandidaadilt teada, kas nad pooldavad karusloomafarmide keelustamist, lemmikloomade kohustuslikku kiibistamist ja üleriigilist ühtset registrit ning veelindude jahi piiramist.

Kodanikualgatus Eesti Metsa Abiks aga soovis teada kandidaatide hoiakuid teemadel, mis puudutasid rahvaalgatuse petitsiooni “Lageraied ajalukku!”, bioenergeetikat, kliimamuutusi, raiemahtusid, säästvat metsandust, jahindust ja keskkonnateenuseid.

Sellises üleüldises mõjutamistuhinas võib vaid ennustada, et siia lisandub veel mõnigi seltsing, klubi või huvigrupp, kes ei jäta samuti juhust kasutamata.

Iseenesest on see kõik väga teretulnud, et erinevatel tasanditel meie esinduskogu valimistel kaasa püütakse rääkida, kuid lõpuks peab vaene valija ikkagi kuidagi ise sirgeselgseks jääma, et lubaduste metsast õiges suunas välja pääseda, sest erinevad kompassid kipuvad näitama ka hoopis erinevates suundades.

Samas pole ka midagi imestada, sest viimased teadusuudised räägivad sellest, kuidas Maa magnetpoolus nihkub nii kiiresti, et teadlased pidid kärmelt uue magnetvälja mudeli looma.

Kommentaarid