Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Riho Breivel: Kas halb või hea põlevkivi?

24.10.2022
Riho Breivel
© UU

2011 aastal kutsuti ellu põlevkivi kompetentsikeskus Ida- Virumaal Virumaa kolledžis, eesmärgiga arendada põlevkivi kasutusvõimalusi, mis välistaksid või minimiseeriksid põlevkivi kahjulikke jääkprodukte. Tänaseks on saavutatud selles suunas märkimisväärseid tulemusi ja mitte ainult kompetentsikeskuse töö tulemusena, vaid erinevate teiste uurimisrühmade ja tootmisüksuste töö tulemusel.

Meil aga toimub erinevatel tasemetel propaganda põlevkivi tööstuse väljasuretamiseks. Kui vaatame õiglase ülemineku rahastamise mõtet, siis näeme, et kogu jõuga püütakse püstitada eesmärk, et selle mõte on põlevkivi tootmine lõpetada. Kas ikka on? Siin aetakse selgelt segi põhjus ja tagajärg. Eesmärk on minimiseerida põlevkivi töötlemisel tekkinud elukeskkonda kahjustavate tegurite mõju. Eesmärk ei saa siin olla lõpetada ühe meie elukvaliteeti tõstva maavara tootmine.

Tuleb suunata vahendeid selleks, et põlevkivi tootmist ja kasutamist viia saasteainete vabaks ja selle tulemusena ei pea me minema inimeste tegevuse piiramisse selles suunas, vastupidi, me peame suurendama säästev tootmist ja kasutama neid elemente, mida eile peeti saasteks, majanduslikult kasulike tegevuste arendamiseks.

Juba täna on mitmeid võimekusi selle suunas välja töötatud. Oleme võimelised puhastama suitsugaase väävlist, püüdma efektiivselt CO2 ja kasutama seda püütud saastet erinevate toodete valmistamiseks.

Ka põlevkivi õli osas on väljatöötamisel erinevaid loodussõbralike lahendusi.

Võiks lausa hüüda – käed eemale meie põlevkivist ja selle valdkonna töötajatest.

Kui asja mõistusepäraselt ajada, võime vägagi edukalt, kasulikult kasutada Eesti ja Ida-Virumaa suurimat rikkust põlevkivi. Võime anda tööd paljudele meie inimestele, hoida neid ja nende pereliikmeid sotsiaalselt kaitstuna. Võime anda meie noortele perspektiivi õppida maavarade kaevandamise ja ümbertöötlemisega seotud erialadel, arendades meie maakonda.

Ma kutsun kõiki otsustajaid üheksa korda mõõtma enne kui midagi lõigata.

Parafraseerides Peeter Oleskit – lihtne on olla ebanormaalne.

Riho Breivel, riigikogu liige (EKRE)