Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Riigikogu opositsioon on poliitilise kultuuri madalseisu viinud

-
10.12.2020
Opositsioon on riigi elu ummikusse jooksutanud. Pilt on illustratiivne.
© Uued Uudised

Mitmed ebaeetilisusesse kalduvad poliitilised krutskid Eesti parlamendi töös alati olemas olnud, kuid viimses koosseisus on need Reformierakonna ja sotside töötluses võimendunud ja hakanud Riigikogu tööd oluliselt takistama.

Kolmapäevases valitsuse infotunnis võis taas näha, kuidas opositsiooni saadikud esitavad ministritele küsimusi – kõigepealt ohtralt solvanguid, nende töö mahategemist ja soovitusi amet maha panna, ning päris lõpus, ennetades spiikri meeldetuletust “Küsimus, palun!”, ka lihtne küsimus: “Selgitage, mida tähendab see rida eelarves?” Eriti ablas on nii solvama Taavi Rõivas, aga ka peaaegu kõik tema võimuta kolleegid.

Opositsioon on alati rääkinud sellest, kuidas nad tahaksid valitsusega näiteks koroonavastases võitluses konstruktiivset koostööd teha, aga selline teadlik solvamine ja ründamine ei vii kohe kindlasti koostööni – kui sotsid ja reformarid veidigi psühholoogiat tunneksid, teaksid nad, et pahatahtlik rünnak võib ainult vastumeelsust, mitte aga koostöötahet tekitada.

Nendest norivatest “küsimustest” areneb edasine süvenev poliitiline lõhestumine. Minister võib jääda viisakuse piiridesse (sest talle tuletatakse meelde, et Riigikogu olevat tema tööandja ja ta peab sõna kuulama), aga ka tema vaoshoitus hakkab demonstratiivseks muutuma, ta hakkab andma sisutuid vastuseid (vältimaks sõnadest kinnihakkamist, et mõni fraas ei saaks opositsiooni meedias suureks pealkirjaks), mitmed ministrid aga annavadki juba rõhutatult agressiivseid, samas siiski viisakaid  vastuseid.

Sel moel poliitilist koostööd võimuerakondade ja opositsiooni vahel ei teki ja olukorra paranemise peavad algatama viimased – sest esitatav küsimus, kas siis ründav või infot sooviv, saab alguse neist, ja edasi ka ministri vastus. Opositsioonist sõltub, kas nad küsivad lihtsalt, kust võetakse raha ühe või teise asja jaoks, või sõimavad nad ministri kõigepealt läbi ja alandavad valitsust, lõpetades vastastikuse arusaamise juba eos.

Lisaks tahab opositsioon nüüd abielureferendumi eelnõu tohutute täiendusettepanekute koormate läbihekseldamisega läbi kukutada, blokeerides nii reaalse töö Riigikogus pikkadeks kuudeks – olles ise kevadel pahandanud, et parlamenti ja eriti veel opositsiooni tahetakse koroonavõitlusest kõrvale jätta. Ühest küljest leiab opositsioon, et referendumi ettevalmistamine võtvat pandeemia vastu võitlemiselt energia, aja ja ressursid, teisalt kavatsevad kõik need võimalused panna tühja töö tegemisele parlamendis.

On ju reaalne väljapääs, teha see referendum ära, saada teada rahva arvamus ja eluga edasi minna, aga see ei sobi opositsioonile, sest esiteks pelgavad nad “jah”-sõna (mis kindlasti tuleb) ning rahva arvamust üldse, ja teiseks ei sobi see variant nende ideoloogiaga, mis saab valusa laksu. Pigem eelistatakse parlamentaarne demokraatia põhja lasta.

Destruktiivsus jätkub igal alal – nii väitis Jevgeni Ossinovski kolmapäeval ETV saates “Esimene stuudio”, et valitsuse teatatud uued piirangud oleksid pidanud tulema kaks nädalat varem. Võib täiesti kindel olla, et kui need oleks sel ajal kehtestatud, oleks sotsid olnud esimesed, kes rääkinuks riigi sulgemisest.

Uued Uudised on kaugel sellest, et pidada koalitsioonierakondi poliitilistes mängudes täiesti puhasteks, kuid opositsioon pole Eesti parlamentaarse demokraatia aastate jooksul kunagi nii destruktiivne olnud – võimule tagasipääsu nimel ollakse valmis kasvõi kogu elu seiskama.