Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Riigil väidetavalt raha napib, aga mittetootlikest koolitustest, seminaridest ja konverentsidest on saanud majandusharu

-
04.10.2022
Eesti majandus käib Reformierakonna valitsedes üha enam alla. Pilt on illustratiivne.
© Uued Uudised

Äsja tekitas väikese skandaali “seksuaalkoolitaja” Epp Kärsini esinemine Tallinna ülikoolis, mille peale kommentaatorid küsisid, et kas sinna lähebki palju kära tekitanud teadusraha. Aga mittetootlikest koolitustest, seminaridest ja konverentsidest ongi saanud terve majandusharu, kuhu lähevad suured rahad ja kus “töötavad” tuhanded inimesed.

Mõistagi ei saa eitada, et koolitusi ja kogemuste jagamist on paljudel juhtudel hädasti vaja, aga sama kindel on ka see, et “konverentsimajanduses” on tohutu suur kogus õhku – ehk siis neid kokkusaamisi korraldatakse ja rahastatakse ning seal käiakse, aga poleks midagi lahti, kui neid ka poleks. Praegu sellel alal hõivatutest saaks lisatööjõudu teistesse sektoritesse, kus haritud tööjõudu vajatakse, sest kõnealuses sektoris on ilmselt ikkagi teadjamad ja hakkajamad inimesed, kes on hetkel leidnud endal kullasoone, kus saab kergema vaevaga hakkama.

Riik ja eriti Reformiaerakonna valitsus räägivad kogu aeg sellest, kuidas tähtsate asjade jaoks raha pole, aga riigieelarve aruteludes selgub alati, et suured summad lähevad mingitele MTÜ-dele, kes selliseid koolitusi, seminare ja konverentse korraldavadki, sageli ideoloogilistel teemadel. Nad saavad raha, korraldavad üha uusi sisutühje üritusi, värbavad inimesi juurde, laiendavad tegevust ja saavadki oma eelarverea, kuhu hakkab voolama maksumaksja raha.

Uudised on selliseid reklaame täis: “Konverentsil räägitakse rahva harimisest kehva rahastuse tingimustes”, “Tartus toimub juristkonna suurfoorum”, “Ettevõtjate ja teadlaste koostööpäevad jätkuvad”, “Korteriühistute suurfoorumil on fookuses energiaküsimused” ja nii edasi. Kahtlemata on paljud sellised üritused sisukad, aga paljud ka mitte.

Asendustegevused on tänapäeval populaarsed, kuid need ei loo midagi. Maailmamajanduse seisukord aga on kehvapoolne ja säästa tuleb just sellistelt omajagu raha nõudvatelt mittetootvatelt tegevustelt.

Kolumnist Allister Heath kirjutab The Telegraphis: “Paljud targad inimesed läksid kaasa tõsise intellektuaalse valearvestusega ja kujutasid ette, et on leidnud igavese jõukuse saladuse. Unustage töötegemine, millegi reaalne loomine, ehitamine ja eksportimine – raha saamiseks on lihtsam viis. Poliitikute rõõmsal toetusel hoidsid keskpangad intressimäärad madalad, eelistasid laenajaid hoiustajatele, trükkisid lademes raha, lõid kunstlikult buumi kinnisvaraturul, tehnoloogiafirmade aktsiaturul, krüptovaluutaturul, võlakirjaturul jne. Selline ersatsjõukus pidi julgustama inimesi kulutama ning investeerima, maksulaekumistega rahastati heldelt heaoluühiskonda, madalad intressimäärad võimaldasid riigivõla kasvu ning puudusid igasugused keerulised arutelud inimeste vananemise, maksude, konkurentsi või tootlikkuse teemadel. Tegemist oli paraku Potjomkini külaga, fassaadiga. Suur osa nn kasvust ja rikkusest ei ole olnud reaalne.”

Konverentsimajandus, mis midagi konkreetselt ei tooda, kuid neelab raha, on just midagi sellist, mida tuleb koomale tõmmata – koolitada ja kogemusi vahetada saab tõenäoliselt ka lihtsamalt.

Uued Uudised