Taavi Järv: sõnavabadust ei pea tingimata kasutama oma mõtlemisvõimetuse näitamiseks

Arvamus,
©Reuters/Scanpix
Inimaju ei ole muuseumieksponaat, vaid on kasutatav mõtlemiseks. Ka poliitiliste diskussioonides. Pilt on illustratiivne.

EKRE toetaja Taavi Järv analüüsib üht sotsiaalmeediasse postitatud rahvuskonservatiivide majandusprogrammi kriitikat, näidates, et seda teinud inimene ei oska lihtsalt tekstist aru saada ja seda läbi mõelda.

“Kuigi mu põhikoolis käimisest on juba üle kümne aasta möödas, siis parimad tõed, teadmised ja oskused, mis sealt kaasa anti, käivad minuga kaasas tänaseni. Üks sellistest oskustest on funktsionaalne lugemine. See tähendab, et kui sa loed teksti läbi, siis saad sellest tekstist aru ja vastavalt ülesandele näiteks oskad tekstiga seonduvatele küsimustele vastata.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Teine väga tark tõde, mis mulle koolist kaasa anti, on see, et kuigi sul võib olla täielik sõnavabadus, ei pea sa seda kasutama, eriti enda rumalana näitamisel.

Miks ma üldse räägin nii pealtnäha triviaalsetest asjadest, on see, et juhtusin  lugema ühte Facebooki postitust, kus üks tütarlaps „analüüsis” osakest EKRE majandusprogrammist. Seda tegi ta väga pinnapealselt ja rumalalt, suutmata absoluutselt programmiteksti süveneda (mis on tegelikult ju väga lihtsate punktidega sõnastatud!)

Olgu ära öeldud, et ma ei ole erakonnas, kuigi ma olen EKRE tuline pooldaja. Ma loen ka EKRE-vastaseid palasid huviga, kuigi tõsi, üldiselt mitte erapooletult.

Järgnevalt mõned killud selle tütarlapse „analüüsist” koos minu enda, puhtalt isiklike märkustega.

EKRE: “Seame eesmärgiks vähendada meditsiinilise põhjenduseta abortide arvu erinevate meetmete abil, muuhulgas lõpetame nende rahastamise maksumaksja raviraha eest.”
Kriitik: “Jah, sunnime kõige suuremas vaesusriskis naisi sünnitama veel lapsi. Rääkimata vägistamise ohvriks langenutest.”

Ma tahaks sellele tütarlapsele öelda vastulauseks, et programmis on selgelt kirjas „MEDITSIINILISE PÕHJENDUSETA”. Vägistamise ohver olemine kuulub üsna kindlasti meditsiinilise  põhjenduse alla. Mis puutub vaene olemisse, siis abort ei tohiks olla nii rikka kui vaese naise „rasestumisvastane” vahend. Kui sa ei taha lapsi, osta endale apteegist ühe euroga kondoom ja tegutse rahus. Mina kui maksumaksja sinu eralõbu kinni maksma ei hakka.

EKRE: “Selgitame koostöös ettevõtjatega välja 25 kõige kulukamat ja bürokraatlikumat seadust või määrust ning tühistame või teeme need ümber, et muuta majanduskeskkonda ettevõtjasõbralikumaks.”
Kriitik: “Ehk siis küsime ettevõtjatelt millised on 25 kõige vastikumat maksu ja ütleme, et OK, rohkem neid maksma ei pea. Näiteks käibemaks. Pohlad, et riigikassas pole siis sentigi, millega neid kolossaalseid lubadusi täita.”

See näitab selgelt, et inimene pole lugenud tervet programmi läbi. Programmis endas on kõik katteallikad kirjas ja EKRE esindajad on neid toonitanud igas sõnavõtus. Riigiaparatuuri vähendamine, Rail Peldiku projekti lõpetamine ja nii edasi. Kui raske on mõista, et madalamad maksud võimaldavad jätta rohkem raha kätte ja seeläbi rohkem tarbida? Suurem kaupade ja ressursside liikumine elavdab majandust ja me võidame kõik selle läbi. Selge on see, et kui kõik maksulangetused toimuksid ühe päevaga, oleksime plindris, aga iga mõtlev inimene peaks aru saama, et valimislubaduste katmine jaotub minimaalselt 4 (nelja!) aasta peale – kõik langetused ja tõusud toimuvad järk-järgult, et majandus ja inimesed nendega kohaneda suudaksid.

EKRE: “Aitame kaasa sõdades kannatanud piirkondade ülesehitamisele, saates sinna tagasi Eestis viibivad pagulased.”
Kriitik: “Jah, kõik need 217 pagulast, kes 20 aasta jooksul on Eestisse tulnud, saadame nad jõuga tagasi sõjakoldesse, kus on tuvastatud nende tagakiusamine. Need 217 inimest ei ole, kallis EKRE valija, Eesti probleem. See, et EKRE tahab röövida sinult ja su lastelt majandusliku ja sotsiaalse turvalisuse, on probleem.”

Kui rumal võib üks inimene olla? Ma pakun välja, et riik teeb nii pagulaste vastu võtmisel kui ka välja saatmisel väga põhjaliku ekspertiisi ja selgitab välja, kui suur on oht. Ja kui selle pagulase kodumaal ohtu enam pole, miks ta peaks Vaos konutama? Öeldud on ju selgelt, et „sõdades kannatanud piirkondade”, mitte „sõjakoldesse”. Ungari näiteks lubas Süüria, Iraagi ja lähiriikide kristlasi aidata nende enda maal – ehitades nende kodud ja kirikud uuesti üles. Miks ei peaks meie sama tegema, miks me peaks hoidma siin inimesi, kellel on siin paha ja võõras olla?

Mis puutub aga minult majandusliku ja sotsiaalse turvalisuse röövimisse, siis ainult täna EKRE aktiivsele tööle ja sõnumile ma üldse tunnengi end turvaliselt. Ma võiksin ka kõik heasse kohta saata ja välismaale ära minna, aga ainult EKRE annab lootust, et ma saan eestlasena elada ja töötada omal maal. Pool Euroopat võttis pagulasi küsimusi esitamata vastu ja mis nad selle eest said – vägistamised, happerünnakud, mässud ja logiseva majanduse, sest nad on kohustatud neid üleval pidama.

Itaalia siseminister Matteo Salvini esines hiljuti ühel üritusel, kus  üks pealtkuulaja teda sõimama hakkas. Salvini vastas väga rahulikult, et andku mees talle oma andmed, saadetakse talle pagulased koju, las toidab neid kolm korda päevas ja hoolitseb nende eest. Edasi oli vaiksem.

Sellest ka minu üleskutse – kes tahab, et need 217 pagulast paremini elaksid, võtku nad enda juurde. Kasvõi mõni neist ja kuuks ajaks. Kui pärast veel hea tunne on, siis võib ju edasi debateerida, et kas ja kui hästi nad meie ühiskonda sobivad.

Ma ei ole ekspert, ma olen tegelikult üsnagi poliitikavõõras inimene – ma olen lihtne murelik kodanik ja mitte midagi muud. Ma muretsen oma riigi ja inimeste ja lähedaste pärast. Minu valik valimispäeval, 3. märtsil sellest tulenebki. Mitte ainult suurtest lubadustest, vaid kõikide erakondadega tutvumisest – nende eelnevad tegevused, inimesed, kes lubaduste taha suunatakse ja nii edasi.

Ainult EKRE on reaalselt üritanud midagi ära teha ja on olnud piduriks liberaalsele buldooserile, mis juba lammutab suurt osa ülejäänud maailmast. Ainult nemad üritavad sellesse sigadusse korda luua. Vaadake EKRE ministrikandidaategi – need on ju eranditult spetsialistid, kes tunnevad oma konkreetset ala läbi ja lõhki. Nn. „superministrite” aeg, kes võisid poolikult iga ministrikohta täita, on läbi.

Igaüks valib oma südametunnistuse järgi, aga ma soovitan mõelda, mis on teile, teie lastele ja lähedastele parim – kindlasti on need targad ja teotahtelised inimesed, mitte aga naeratavad õlised skalbid, kes on juba võimul olnud ja mitte midagi ära teinud.

Mis puutub aga sellesse „analüüsi”, siis leiab selle järgnevalt aadressilt: https://www.facebook.com/kaidi.karner/posts/10155871960357595.”

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused