Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Uno Kaskpeit: vaid iseseisva piirivalve taastamine tagaks võrdse suhtumise töötajatesse

-
17.01.2018
Uno Kaskpeit: vaid iseseisva piirivalve taastamine tagaks võrdse suhtumise töötajatesse

Politsei- ja Piirivalveametis on välja reklaamitud, et selle aasta jaanuarist tõuseb 1800 töötaja palk 100 euro võrra. See puudutab peamiselt eesliinil 3 – 5ndal palgaastmel töötavaid eriteenistujaid.

Eesliinil töötavate inimeste palk tõuseb küll 1000 ja 1100 euroni, kuid see jääb veel ikka alla Eesti keskmise palga. Palgatõusu põhjuseks on see, et valitsus eraldas PPA-le 3,97 miljonit eurot. Politsei ja Piirivalveametis on endiselt täitmata umbes 150 ametikohta. Uuest aastast planeeritakse koondada täitmata ametikohtade arvelt 40 kohta ja need palgavahendid suunata samuti planeeritavasse palgatõusu 2018 aastal.

Esimene küsimus tekib kohe, et miks on nii suur hulk ametikohti täitmata. Kas selle põhjuseks ei ole mitte see, et noorte hulgas ei ole enam populaarne olla politseinik või siis (sinises-rohelises) mundris piirivalvur? Juhtkonna otsusel säilitatakse regiooni tasu ainult Põhja prefektuuris ja Ida-Virumaal töötavatele eriteenistujatele. Lõuna prefektuuris ehk Kagu piiril töötavatel piirivalvuritel kaob see tasu ära ja selle tulemusel nende sissetulek ei suurene. Mulle isiklikult jääb selline otsus täiesti arusaamatuks! Mis vahet on Ida-Virumaal kordonis töötaval ja Kagu piiril kordonis töötaval piirivalvuril? Karjuvalt ülekohtune on olukord Peipsi järvistul, kus Lõuna prefektuuri kordonis töötavate piirivalvurite töötasu on 350 eurot väiksem Ida prefektuuri piirivalvurite töötasust. Kas tõesti Peipsi järve põhjapoolne tipp on strateegiliselt tähtsam? Või mängib siin rolli hoopis juhtkonna mugavus ja võhiklus? Mõlema piirkonna piirivalvurid peavad tööle käima umbes 100 kilomeetri kauguselt. Teenistuse iseärasuse poolest ei ole ka mingeid muid erinevaid põhjuseid, miks kahes prefektuuris makstakse regiooni tasu ja ühes prefektuuris see kaotatakse.

Taoline lähenemine ühesugustes tingimustes töötavatele ametnikele kellest enamus elavad oma töökohast kaugel ehk teises maakonnas on täiesti arusaamatu! Selline juhtkonna suhtumine vajaks küll täpsemat selgitust, mis on nendel teenistuskohtadel selline eriline erinevus. Kõige näotum asja juures on see, et kõigil kolleegidel ümberringi tõuseb sissetulek 100 eurot, kuid Lõuna prefektuuris tänu peadirektori ja kohaliku prefekti oma arust targale käigule, jääb piirivalvurite sissetulek suurenemata. Siseministri seisukoht antud olukorrale oli järgmine: „Kagu piiril käivad politseinikud abiks piiri sulgemist läbi viimas!“ See on küll huvitav võrdsustamine, et politsei käib vahel teenistusautodega tööajast abiks piiri sulgemas ja pärast vahetust sõidavad nad koju puhkama ja ööbima. Piirivalvurid kahjuks peavad pärast vahetuse lõppu ööbima kordonis ning ei saa olla kodus oma pere keskel. Paraku ei saa miilitsa mentaliteediga siseminister ja politsei juhtkond sellistest erinevustest aru või hoopiski ei taha aru saada? Lõuna prefekt saab aga uhkusega tunnistada, et alates jaanuarist on palgad võrdsustatud. See on küll „uskumatu töövõit“ piirivalvuri niigi napi leivapalukese arvelt.

Sellise tegevuse peale ei oska muud öelda kui, et töötame selle nimel, et taastada iseseisev Eesti piirivalve. Alles siis saab lüüa korra majja ja taastada võrdse suhtumise kõigisse oma töötajatesse.