Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Urmas Reitelmann uuest ERR-i majast: tele on sedavõrd arenenud, et ei vaja suuri stuudiopindu

-
30.10.2020
ERR-i maine on kehv, sest rahvusringhääling kajastab sündmusi kallutatult. Pilt on illustratiivne.
© Uued Uudised

“Mõistagi võtavad vasakradikaalid ja vähese asjatundmisega inimesed minu juttu kättemaksuaktina ERRi nõukogu liikme kohalt lahkumise eest, kuid uut maja televisiooni tegemiseks ei ole tõepoolest vaja mitmel lihtsal põhjusel.

Teletehnika muutub ning areneb raketikiirusel. Suured ja kohmakad stuudiokaamerad on asendunud portatiivsete ja uskumatult hea resolutsiooni ning lugematute võimalustega aparaatidega, millega on kaasnenud revolutsioon valguspargis. Kui vanasti täitis kaameratega ühendatud stuudio tehniline aparatuur kümneid, vahel sadu ruutmeetreid, siis tänapäeval mahub see ühele töölauale.

ERR tahab ehitada uut stuudiokompleksi, kuid vaadelgem, mis toimub stuudiotes. 90% ajast seisavad need tühjalt. „Hommikutelevisiooni“ lõppedes jääb see ruum tühjaks järgmise hommikuni. Sama kehtib teiste statsionaarselt ülesehitatud stuudiokujunduste puhul. Neid lihtsalt ei kasutata. Mõistagi on stuudioid, mis on kasutusel sagedamini ning milledes vahelduvad ka kujundused.

Nüüd aga küsime, millised neis toodetavad saated liigituvad kategooriasse, mis on seatud ERRile ringhäälingu seaduses ja millised just stuudiotes toodetud saated omavad püsiväärtust. Peale „Plekktrummi“ ei tea mina ühtegi.

Tänapäeva tehnika on sedavõrd hea, et televisiooni võib teha praktiliselt igal pool. Tehaksegi, „Osooni“ ja „OP-i“ näiteks, väikese meeskonna ja hea ideega tehakse korralikku televisiooni. Ülejäänu on klassikaline infotainment.

Rahvusringhäälingul on olemas kõik vajalik, nii ruumid kui tehnika, edastamaks TV-uudiseid ning raadioprogramme. Lisaks on tellinud ERR endale uue kaasaegse ülekandejaama, millega saab vahendada sündmusi või salvestada saateid kus iganes vajadus tekib.

Loomulikult vajavad inimesed töökohti ning kusagile peab üles seadma ka stuudiod. Selleks ei ole aga mitte vähimatki vajadust oma maja järele. Majad on juba olemas ja neid ehitab erakapital igal aastal juurde.

Vabu büroopindu on külluses ja muinasjutulises valikus. Minu kõrvalmajas seisab teist aastat tühjana nii 400-, 200- kui 120-ruutmeetrised pinnad, stuudiote ehitamiseks ideaalsed, lisaks mahuksid lahedalt töökohad. Selliseid on Tallinna kesklinnas külluses, äärelinnade valikust pole mõtet rääkidagi ja miks peaks ERRi stuudiod asuma kesklinnas?

Mugav muidugi, aga tegemist on ikkagi maksumaksja rahaga. Mis puudutab aga füüsilisi töökohti, siis Covidi-aegne töökorraldus ERRis osundas selgesti, et inimesed ei pea tänapäeval kogunema hommikul kontorisse ning istuma seal õhtuni. Piisab, kui kohal käivad vajalikud inimesed saate tegemiseks, keda ei ole ülemäära palju. Kas keegi märkas erinevust saadete kvaliteedis enne ja viirusest tingitud eriolukorras?

Oma majaga kipub igal areneval ettevõttel kunagi tekkima olukord, et hakkab õlgadest pigistama. Üüripinna kasutamine tagab paindlikkuse, alati saab seda suurendada või vajadusel ka vähendada, „oma maja“ ei ripu kivina jala küljes.

Kui raha on metsikult palju võib ehitada, mis iganes pähe tuleb. Kui on aga tegemist maksumaksja rahaga, tekib kohe mõistliku kulutamise küsimus. Kümnete miljonite betooni paigutamine ei pruugi olla arukas, eriti olukorras, kus seda oleks ehk targem kulutada valdkondades, mis otseselt puudutavad näiteks inimeste heaolu ja tervishoidu.

Lisaks saaks ehitamisele kuluva raha eest vajalikku pinda üürida aastasadu. Loomulikult võib mõista ERRi juhatuse ambitsiooni, et kunagi võiks näidata uuele telekompleksile ja öelda, et mina ehitasin.

Maksumaksja seisukohast vaadatuna ei ole see aga mõistlik raha kulutamise koht, eriti tänases olukorras, kus uue majaga ei kaasne ERRi mentaalsuse ega kvaliteedi tõusu.”

Urmas Reitelmann, EKRE Riigikogu saadik