Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Väikeettevõtja: tööjõu puuduses pole võimalik, et hakkaksin inimesi viirusepiirangutega survestama

31.01.2022
Ettevõtluses ei saa selliste loosungite järgi elada. Pilt on illustratiivne.
© UU

Vaktsiinipassidest loobumist edasi lükkav valitsus meenutab äbarikku Claudiust, kes põlastas türanniat ja pooldas vabariiki, kuid juhuse tahtel keisriks tõusnuna järeldas, et Rooma pole vabariigiks valmis.

Viirusekriisi areng põrmustas kaks müüti. Esmalt selgus, et vaktsiinipassidega seatud piirangutega pole võimalik pelglikke või skeptilisi inimesi vaktsineerima sundida – vaktsineeritute osatähtsus ju oluliselt ei suurene. Teiseks ilmnes, et vaktsiinipassid ei peata viiruse levikut, sest just immuniseerimistõendiga vabalt reisivad inimesed tõid meile nakatumisrekordeid lööva omrikoni tüve.

Valitsus hoiab ettevõtlust ahistavast vaktsiinipassi poliitikast kinni raskesti mõistetava järjekindlusega. Otsustajad eiravad, et ülimalt kõrge vaktsineeritusega riigid näitavad praegu erakordselt suuri nakatumise numbreid ja paljude viroloogide väitel vaktsiinipassid viiruse levikut ei peata.

Mõni aeg rääkisin majandusministeeriumi ametnikele ettevõtlusest. Olin üllatunud, kui vähe nad teadsid. Ametnike eluvõõrus kandub poliitikutele, kellest suur osa pole samuti päris elus palju kaasa löönud, pühendudes parteilisele karjäärile.

Eesti majanduselu toetub väikeettevõtetele, mille elujõudu saab hoida üksnes vähese bürokraatiaga. Suurfirma võib iga uue ja eluvõõra nõudmise täitmiseks palgata inimese ilma elujõudu kaotamata. Väikeettevõtjale, kes annab tööd 5-10 inimesele ja administreerib üksi, laotakse samuti bürokraatiakoormat juurde. Kui võimete piir saabub, siis nõudmisi täidetakse valikuliselt või selgroog murdub.

Euroopa turu mõistes tegutsevad Eesti ettevõtjad niigi raskes konkurentsis, sest ei saa endale lubada suure mahu efekti. Mõttetute piirangute puudumine peaks olema meie konkurentsieelisteks. Vastasel juhul Lääne-Euroopa suurtootjad lämmatavad meid.

Tööjõu puuduses pole võimalik, et hakkaksin inimesi viirusepiirangutega survestama. Kui mõni pädev inimene seetõttu lahkuks, ei saa ma oma kohustusi täita, sest asendajat pole. Kui töötaja teatas, et lähikondne haigestus, tegime kõigile testi, mis osutusid negatiivseks. Töötasime rahulikult edasi.

Minu ettevõte toodab lemmikloomadele sööta. Kui tarnin hulgilaole heina, siis pole mul võimalik üle öö hinda juurde küsida. Seda hoolimata, et riik kehtestab üle öö nõude, millega kaasnevad kulutused. Nüüd lisandus ka meeletu energia hinnatõus.

Hiljuti käisin restoranis ärilõunal. Teenindaja kontrollis dokumente. Istusime äripartneriga lauda ja vaatasime teineteisele vaikides otsa. Oleme mõlemad kogenud inimesed, kelle edu sõltub arukatest otsustest. Mõlemad saame aru, et vaktsiinipass ei näita terviseseisundit ega hoia ära terve inimese kokkupuutumist nakatunuga. Reaalsustaju pannakse proovile, kui mängid restorani uksel kasutut mängu ning siis püüad leida ärile arukaid lahendusi.

Põdesin koroona koos perega läbi, kuid nii õnnelikult, et tervishoiusüsteemi ei koormanud. Vaktsineerida ma ei soovinud, põhjused sügavalt isiklikud. Ma pole vaktsineerimise vastane. Vajadusel kannan maski ja olen piiranud oma suhtlemist, sest minule näib vastutustundlikult käitumine enesestmõistetav.

Pandeemia lööb nõrgemaid ja neid tulebki kaitsta. Praegu haigestuvad nii vaktsineeritud kui ka vaktsineerimata inimesed ühtmoodi, mis näitab, et see dokument meid ei aita. Haigestunute suure arvu juures täituvad haiglakohad mõõdukalt, millest võib järeldada, et me oleme liigsetest piirangutest loobumiseks valmis. Ettevõtjad vajavad vabadust.

Raivo Kokser