Vastupidiselt Eestile ei karda Šveits abielureferendumit

Rubriik Arvamus On
©Scanpix
Samasooliste abielu pannakse Šveitsis rahvaküsitlusele

Orientalist Peeter Espak kirjutab Postimehes abielureferendumist Šveitsis, kes näitab, et abielureferendum on demokraatias loomulik toiming samal ajal kui Eestis pidasid paljud poliitikud referendumit demokraatiavastaseks ning sel teemal tõsteti üles paanika, mis päädis valitsusevahetusega.

Kui Eestis iseloomustati abielureferendumit mõni aeg tagasi kui provokatsiooni ja katset lõhestada ühiskonda, siis Šveitsi riigikantselei teatas aprilli lõpus, et riigis viiakse läbi referendum samast soost isikute abiellumise seaduslikkuse kohta, kirjutab Peeter Espak.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Reformierakonna esimees Kaja Kallas nimetas mäletatavasti referendumit EKRE provokatsiooniks, mille eesmärk on lõhestada ühiskonda, kuid saada ka kampaaniapotentsiaali kohalikeks valimisteks. Kallas ei jätnud mainimata, et demokraatlik referendum olla hoopiski seotud Putini ideoloogiaga ning Eestis soovitavat korraldada referendumit toetuseks Venemaa ideoloogiale. Samas kordagi mainimata, et Venemaal ei toimu ei valimised ega ka referendumid mitte vaba ühiskonna vaba tahte kohaselt – vaid on riiklikult orkestreeritud näitemängud – sõltumata sellest, mis on teemaks.

„Võrrelda meie demokraatlikke referendumeid Venemaa lavastatud juhitud demokraatiaga on absoluutselt kohatu ja ükskõik mis objektiivsete kriteeriumide kohaselt võimatu,“ kirjutab Espak. „Mis ajahetkest alates muutus demokraatia Eestis samaväärseks lõhestamisega on juba kainele mõistusele täiesti võimatu aru saada.“

Detsembris 2020 võttis Šveitsi parlament pärast tõsiseid vaidlusi vastu seaduse, mille kohaselt seadustati samasooliste abielud võrdsetel alustel erisooliste abieludega. Teadupärast kehtib Šveitsis aga seadus, mille kohaselt 100 päeva jooksul pärast vastuvõetud seaduse ilmumist võivad kodanikud kampaania korras koguda allkirju selle seaduse tühistamiseks referendumile panekuks. Vajalikuks kehtivate allkirjade hulgaks säärase referendumi toimumiseks on sätestatud 50000. Nagu Šveitsi riigikantselei ametlikult teada andis, on laekunud kehtivaid allkirju 61027 ning seega referendum seaduse üle kindlasti toimub.

 

 

 

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused