Veiko Vihuri: kui kriisi ajal ei tohi valitsust kritiseerida, siis mille poolest me Venemaast erineme?

Arvamus,
©Uued Uudised
Sõnavabadus on demokraatia ja vastupidi. Pilt on illustratiivne.

Eestis on märgatav see, kuidas Putini vastu tahetakse võidelda Putini enda võtetega.

Ajaloolane Peeter Kaasik on avaldanud ERRi portaalis pikema artikli, mille sõnum on kokkuvõtlikult järgmine: Eesti on kaudselt sõjas ja igasugune kriitika, mida teatud ühiskonnaaktivistid meie põhiseaduslike institutsioonide aadressil teevad, on vesi vaenlase veskile. Kaasiku arvates võiksid need inimesed kasutada oma põhiseaduslikku õigust vait olla.

Portaalis Objektiiv vastab kirikuajaloolane ja kolmunist Veiko Vihuri talle järgmist: “Vajaduse korral võimude tegevuse kritiseerimine ning oma õiguste eest seismine on demokraatlikus õigusriigis nii elementaarne, et ainuüksi selle põhimõtte kahtluse alla seadmine peaks olema skandaalne. Kui valitsus võib sigatseda, aga kodanik peab kasutama oma põhiseaduslikku õigust vait olla, siis mis mõttes me erineme Venemaast?”

“Tegelikult avaldubki siin teatav skisofreeniline suundumus: ühelt poolt rõhutatakse, et Eesti kuulub lääne väärtusruumi ja peab seetõttu Putinile vastu hakkama, et kaitsta oma „väärtusi”, teisalt kasutatakse valitsuse ebademokraatliku poliitika kritiseerijate vastu Kremli-kaigast, demoniseerides neid kas Kremli kasulike idiootide või vaenlase jutupunktide esitajatena. Seda teeb ka Peeter Kaasik,” jätkab Vihuri.

Ühiskondlike pingete alandamine on Vihuri arvates eeskätt valitsuse võimuses. “Kui nüüd Peeter Kaasik või keegi teine ütleb, et kodanikud peaksid suud pidama ja sellistele asjadele läbi sõrmede vaatama, siis ei saa taolisi mõtteavaldusi vähimalgi määral aktsepteerida. Eesti riik ei vaja zombistatud masside hurraa-patriotismi, vaid kriitilisi hääli, mis vajadusel toovad kuuldavale ka neid mõtteid, mida enamus kuulda ei taha. Põhiseadus kohustab meid suud pruukima,” lisab ta.

Sõnavabaduse piiramine, nagu seda teeb Reformierakond vaenukõneseaduse kaudu, on Putini, mitte demokraatia relv.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused