Vootele Päi “tinistamislugu” – mitte arvestatav analüüs, vaid algaja fantaasiakirjaniku hirmujutt

Arvamus,
©Sander Ilvest/Postimees
Vootele Päi üritab tõmmata niite Nevski katedraali ja EKRE peakontori vahele.

Lugedes “riigiteadlase ja suhtekorraldaja” lugu “Vootele Päi: kuidas Moskva patriarhaat meid EKRE abiga tinistab” tahaks talt küsida: kuidas sina, “suhtekorraldaja”, pole aru saanud, et natsikaart ja “Kremli mõjuagendi” silt on saanud nende relvaks, kellel muid argumente lihtsalt pole?

Kogu Päi analüüsi juures torkab silma oletuslikkus: “paavsti külaskäik ei pruukinud juhuslik olla”; “see oli justkui vastulöök sellele, kuidas õigeusk siin inimesed konservatismi pöörab” jne. “Riigiteadlane” tahab lihtsalt tõestada, et Vene õigeusk tahab rahvuskonservatiivide abil oma mõju suurendada, mis on muidugi luulu. Ennekõike kasutab Päi üldtuntud propagandistlikku käsitlust, et kahe vastandliku nähtuse vahel ei tohi kohe mitte mingit seost olla, muidu on keegi kohe kellegi “kasulik idioot” – paraku on seos kõigel, kasvõi tänaval lebaval joodikul ja temast mööduval ülikonnas korralikul kodanikul, sest neid ühendab mingi nihe ühiskonnas, mis on sellise erinevuse võimalikuks teinud.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Vootele Päi võtab aluseks Mart Helme sõnad, et Venemaa on omaette tsivilisatsioon, mis on muidugi hoopis Samuel P. Huntingtoni väide, mida EKRE liider Venemaa iseloomustamiseks kasutab. Ilmselt sooviks Päi, et Mart Helme kisaks kõigiga lihtsalt kaasa, kui paha Venemaa on, mitte ei üritakski idanaabri juures toimuvat analüüsida.

Edasi võtab Päi ette EKRE ja Kremli juba kulunuks räägitud ühisosa ehk homoseksualismi vastu olemise. Mis teha, kui ennast teadlaseks pidav inimene ei tea sedagi, kui vastumeelne on geiagenda ka enamikule Eesti venelastest – see on lihtsalt alati olnud, seda ka Jeltsini ajal. Aga ikka on vaja mingi seos EKRE-ga leida!

Muidugi seostab Päi taas Euroopa “parempopulismi” ja Kremli mõju laiendamise, mis pole samuti midagi uut. Eriti paljutähenduslik aga on tema väide selle kohta, et 2014. aastal oli Viinis konservatiivide ja geivastaste assamblee. “Ei tea, kas EKRE kaabud ka kutse said…” viitab selgele õelusele – nn suhtekorraldaja ei viitsi isegi järgi uurida.

Eraldi alapealkirjaks on “EKRE, Moskva õpilane?”, kus Päi väidab, et EKRE ja Kremli kooskõla polevat juhuslik, vaid “Kremli meisterliku strateegia vili”, ning ta seostab sellega ka rahvuskonservatiivide väidetava häältepüüdmise venelaste seas. Ilmselt ei mõtle suhtekorraldaja reaalselt, arvates, et püüda saab püüdmatut – EKRE on otseselt eesti rahvale suunatud erakond ja paduputinlastega flirtimine oleks sama mõttetu, nagu flirt Eesti sotsidega, sest see lõpeks erisuste tõttu enne, kui jõuab alatagi.

Päi juhib tähelepanu sellele, et EKRE ei soovivat rääkida “avaneva” Vatikani, vaid hoopis Moskva patriarhaadi õpetusega, selle inforuum aga kandvat EKRE väärtusi. Ta ei paista teadvatki, et paljud EKRE juhtkonnast on luteri kristlased, kes on koguduste liikmed ja lähtuvad hoopis protestantliku kiriku suunast ega vaata ei Vatikani ega Moskva poole.

Edasi võtab Päi ette “moderniseerumist ja kaasamist taotleva ” Vatikani kiitmise, kes kaasavat vähemusi, vastukaaluks “konservatiivsele, tagurlikult laetud” Moskva patriarhaadile. Muidugi on EKRE-l oma arusaam paavsti harrastatavast pagulaste jalgade pesemisest ja homoseksualismist Vatikani isade ridades, aga see ei tähenda, et rahvuskonservatiivid õigeusu suunas piiluksid – selle institutsiooni poliitika on täielik vastand sellele, mille poole püüavad eesti rahvuslased.

Päi enda tõekspidamised võtab kokku tema arvamus religioonist kui dogmadesse takerdumisest ja keskajast vastuste otsimisest. Ilmselt näeks ta siis parema meelega, et religioon asendaks Jumala Teadusega, arvestamata, et religioon ongi müstika – kui seda “kaasajastada” geiagenda ja sooneutraalsusega, saab tast vasakliberalism, mitte enam religioon.

Päi väidab, et liberalism lubab kõrvuti eksisteerida erinevate huvide, väärtushinnangute ja arusaamadega inimestel – miks siis see liberalism Eestis nii raevukalt EKRE-t ja SAPTK-d ründab? Tema hinnangul olevat ka väljaränne peatunud ja inimesed soovivat tagasi Eestisse tulla. Kust ta seda näeb? Miks siis Kalevipojad on endiselt Soomes ja siinsed ettevõtjad veavad ukrainlasi sisse? Ja muidugi kiidab Päi “avatud ja mitmekesist” ühiskonda, mille hea näide on neegritest tulvil Mustamäe, vene keele üleolek teeninduses, eesti keele taandumine kõrgkoolidest ja palju muud.

Kuna Vootele Päi lõpetab Kremli kasulike idiootide jutuga, siis lõpetaks ka sellega, et kogu see sõnavõtt haiseb EKRE-vastase tellimustöö järele.

Allikas: Delfi

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused