Liberite valitsemise all mandub Eesti riik üha enam banaanivabariigiks, kus demokraatia sildi all mängitakse väga räpaseid mänge.
Teaduste akadeemia (TA) avalikustas möödunud nädalal enda korraldatud uuringu tulemused, mille järgi Eesti e-valimiste tehnoloogias suuri turvaprobleeme pole, ent oht on selles, kui seda liigselt kritiseeritakse. Uuringu kohal lasub aga selge huvide konflikt, kuna seda määrati vedama ettevõtja, kes lõi riigile e-valimiste rakenduse ja kellel on seeläbi otsene huvi näidata e-valimisi turvalisena, kirjutab Delfi.
Uuringu korraldas TA küberturvalisuse komisjon, mida juhtis Dan Bogdanov, kes on nii akadeemik kui ka riigile valmisrakenduse loonud Cybernetica AS-i juhatuse liige ja kaasomanik (17,4%) ehk komisjoni tööd juhtinud inimene on ühtlasi valimisrakenduse teinud ettevõttes tegelik kasusaaja. E-valimiste turvalisusele hinnanguid andnud komisjoni liikmete seas olid ka Alo Einla, kelle töö riigi infosüsteemi ametis ongi selle turvalisuse eest vastutada, ja Arne Koitmäe, kellel on sama vastutus valimiteenistuse juhina.
Delfi küsib: “Kas siin pole TA hinnangul tegu väga selge huvide konfliktiga, kuna sellel ettevõttel on selge rahaline huvi näidata e-hääletamist turvalisena?” Kogu lugu aga vastab samas, et keegi konflikti ei näe, ainult mööndakse selle teoreetilist võimalust.
“Mida rohkem Eestis riigivõimu tasandil toimuvaid protsesse vaatled, seda selgemalt näed banaanivabariigi mustreid. Mis mõtet on viia e-valimiste kriitilist analüüsi läbi komisjoni poolt, mille eesotsas istub selle ettevõtte otsene kasusaaja, mis on ise e-valimiste rakenduse loonud? Tõsiselt, milleks tegeleda sellise jamaga, mida saab põhjendada vaid rumaluse või ebaaususega? Kui e-valimiste problemaatikat uurib niimoodi moodustatud komisjon, siis pole ime, et peamise probleemina nähakse mitte läbipaistmatut ja ebausaldusväärset e-valimiste süsteemi, vaid selle kritiseerimist…” kommenteerib Riigikogu saadik Varro Vooglaid.
Uued Uudised