Eilsed Euroopa Parlamendi valimised kujunesid rahvuslastele väga edukaks Belgia Flandrias.
Flaami rahvuslaste partei, euroskeptiline Vlaams Belang tegi võimsa tulemuse ja võitis Flandria europarlamendi 12-st kohast 3, jagades valimisvõitu flaamide n-ö mõõdukama rahvusliku partei N-VAga (samuti 3 kohta). Liberaalid (Open Vld) said kaks kohta, kristlikud demokraadid (CD&V) ka kaks kohta, rohelised ja sotsialistid kumbki ühe koha.
Lisaks europarlamendi valimistele toimusid Belgias eile ka föderaalparlamendi valimised ja regionaalparlamentide valimised. Ka siin tegi Vlaams Belang väga suurepärase tulemuse ja neid on õigusega nimetatud eilsete valimiste suurvõitjateks.
Flandria parlamendis saadi 23 kohta (124-st), mis on N-VA järel suuruselt teine fraktsioon. N-VA küll ametlikult võitis valimised, kuid kaotas eelmiste valimistega (2014) võrreldes kaheksa kohta. Seega on kahel rahvuslikul parteil praegu flaami parlamendis kokku 58 kohta.
Kas neil aga ka üheskoos valitsuse moodustamine õnnestub ja kes oleks sel juhul kolmas osapool, on muidugi praegu veel lahtine. Flandrias kehtib 1990te lõpust alates nn cordon sanitaire, mis tähendab seda, et pea kõigil teistel parteidel on omavaheline kokkulepe Vlaams Belangiga koostööd mitte teha.
Belgia föderaalparlamendivalimistel saavutas Vlaams Belang tugeva kolmanda koha. Valimised võitis ka siin N-VA, teiseks tulid prantsuskeelse Valloonia sotsialistid (PS).
Vlaams Belang sai eelmiste föderaalvalimistega võrreldes juurde 15 kohta (varem kolm kohta, nüüd 18). N-VA kaotas 8 kohta (nüüd 25 kohta) ja PS kaotas 3 kohta (nüüd 20 kohta). Kokku on Belgia föderaalparlamendis 150 kohta ja 12 parteid.
N-VA esimees ja Antwerpeni linnapea Bart De Wever tunnistas, et on valimistel lüüa saanud, kuid lubas kutsuda esialgsetele koalitsioonikonsultatsioonidele kõik flaami parteid, ka Vlaams Belangi. „Soovin Vlaams Belangile omalt poolt palju õnne. Demokraatlikus riigis on valijal alati õigus,“ ütles De Wever.
Ta lisas, et N-VA ei ole nn cordon sanitaire’i kokkuleppele kunagi alla kirjutanud ja tema ei ole sellesse ka kunagi hästi suhtunud: „Me ei toeta kõiki Vlaams Belangi seisukohta ja mõned partei juhtfiguurid ei ole ehk meie lemmikud, kuid ma ootan huviga, millised on Vlaams Belangi mõtted riigi juhtimise osas.“ Ja lisas: „Mitte kunagi varem ei ole flaamid teinud nii rahvuslikku valikut.“
Vlaams Belangi esimees Tom Van Grieken ütles oma võidukõnes, et rahvas on väsinud cordon sanitaire’i välistamispoliitikast. „Täna tegi valija oma otsuse.“ Ja lisas: „Kui valija tahet ignoreeritakse, siis ei ole tegemist demokraatiaga.“
Nii N-VA kui Vlaams Belang on massiimmigratsiooni vastased parteid. N-VA lahkus möödunud aasta lõpus föderaalvalitsusest protestiks selle vastu, et Belgia peaminister otsustas liituda Marrakechi rändepaktiga.
Vlaams Belangi moto on: „Oma rahvas ennekõike.“ Nad on teravalt kritiseerinud Euroopa Liidu föderaliseerumisprotsesse ja Belgia immigratsioonipoliitikat ning nad seisavad vastu Belgia islamiseerumisele.
Allikas: De Standaard, VRT NWS
Refereeris Triin van Doorslaer