Eesti 200 saatis oma esindaja kooli propagandat tegema, ehkki see on keelatud. Kunagine ajakirjanik ja muu hulgas ka mõnda aega Postimehe peatoimetaja ametit pidanud Lauri Hussar, kes on nüüd erakonna Eesti200 juhatuse liige, hõiskas sotsiaalmeedias, kuidas ta Viimsi koolis meediakursust andis.
„Lõpetasin rohkem kui kolm kuud väldanud meediakursuse Viimsi Gümnaasiumis. Rõõmu valmistas see, et võrreldes kursuse algusega on muutunud õpilaste meeditarbimisharjumused (sama küsitlus kursuse alguses kui lõpus) ning tervelt kolmveerand kursusel osalejates ütleb, et kasutab uudiste hankimiseks peamiselt uudismeediakanaleid ning mitte enam sotsiaalmeediat,“ kirjutas Hussar. „Pisut kurb on sellepärast, et napid 40 tundi on küll piisav põhitõdede selgitamiseks ja huvi äratamiseks, aga süvitsi ühegi teemaga minna ei jõua,“ lisas ta.
On ütlematagi selge, millise nurga alt “meediakursusel” teemasid käsitleti, et mitte öelda ajupesu tehti, kui lektori puhul on tegemist ühe erakonna juhatuse liikmega. Keelatud võtteid kasutades oma populaarsust kasvatada on Eesti 200 puhul küll mitte just väga jätkusuutlik projekt.
Teatavasti on konkreetse erakonna või poliitilise maailmavaate propageerimine haridusasutuses keelatud. Eesti põhiseaduse ja haridusseaduse kohaselt tuleb hariduses järgida neutraalsuse põhimõtet.
Haridus- ja Teadusministeerium, Õiguskantsleri Kantselei ja Eesti Noorteühenduste Liit avaldasid täna põhimõtted, millest koolid ja poliitikud saavad lähtuda, et tagada haridusasutuste neutraalsus KOV valimiste eel ja ajal.
Kuna valimistest saavad nüüd osa võtta ka 16- ja 17-aastased noored, on koolid päris ahvatlevad asutused, eriti valimiste eel. See aga peaks panema nii üldhariduskoolidele kui ka kutseõppeasutustele suurema vastutuse aktiivselt kaitsta kooli poliitilist neutraalsust.
Õiguskantsler Ülle Madise on rõhutanud, et valimisea langetamine annab noortele võimaluse osaleda kohaliku elu ja arengu suunamisel, ta on rõhutanud, et arusaamatuste vältimiseks ja koolis poliitiliselt neutraalse keskkonna tagamiseks on koolijuhtidel soovitatav selgelt määratleda põhimõtted, mis on valimiste ajal koolis lubatud ja lubamatu, võttes aluseks ka kirja pandud printsiipe.