Ülemaailmselt korruptsiooniindeksit arvutatakse kahjuks rohkem majandusalaselt, vähem ametnikkonna ja poliitilise maastiku kontekstis ja seetõttu ongi Eestil väljateenimatult kõrge koht.
Eesti tõusis rahvusvahelise riskianalüüsi ettevõtte Global Risk Profile (GRP) koostatava ülemaailmse korruptsioonitaseme hinnangus aastaga ühe koha võrra ning on nüüd Põhjamaade järel vähimkorrumpeerunud riikide seas viies, vahendab ERR.
Indeksi koostamisel võtab GRP arvesse nii avaliku kui erasektori korruptsioonitaset, mis määratakse hinnangute põhjal ning nn valgekraelise kuritegevuse (majanduskuritegude) ulatust, mis hõlmab näiteks rahapesu või terrorismi rahastamist. Kokku hinnatakse 42 näitajat.
Poliitiline korruptsioon aga möllab Eestis täiega: alles summutati Marko Mihkelsoni pedofiiliaskandaal, enne seda autorollotaja Keit Pentus-Rosimannuse enesesokutamine Euroopa Kontrollikotta, veel varem minister Liina Kersna teod, kes aga vabastati just täna rahandusministeeriumi otsusega vastutusest.
Muide, viimase juhtumi kohta ütleb GRP oma raportis, et koroonapandeemia ajal rakendasid riigid majanduses erakorralisi toetusmeetmeid, mis avas täiendavad võimalused korruptsiooniks, altkäemaksudeks, võltsimisteks ja muuks avaliku raha väärkasutamiseks. Sinna ulatusidki nii minister Kersna teod kui ka külmlaoskandaali korstnasse kirjutamine.
Kui jälgida seda, kuidas Tallinna linnavalitsus praegu linnavolikogu tasalülitab ning sotside-keskide korruptiivsele toiduahelale vundamenti loob, siis hea uurimise korral kargaks Eesti korruptsioonimõõturite osutid lakke.
Kuna Eestis on riiklikult võimul Reformierakond ja Tallinnas Keskerakond, siis nii kõrget hinnangut saab ainult väljatimmitud e-mõõturitega.
Uued Uudised