Kolmapäevasel Riigikogu erakorralisel istungjärgul võttis parlamendi esimees Eiki Nestor vastu arupärimisi ning seitse saadikut EKRE-st ja Keskerakonnast soovisid edaspidi kaitseministrilt täpsemalt kuulda, kes on temale alluva välisluureameti avastatud Vene mõjuagendid valitsuses ja Riigikogus.
Seitsme saadiku nimel esinev Peeter Ernits tuletas meelde, et 24. juunil avaldati Päevalehes välisluureameti peadirektori Mikk Marrani ettekanne, kus ta ütleb, et saadikute seas on hulgaliselt Vene mõjuagente, kes saavad korraldusi ja teevad seda, mida Kreml käsib. Ta täpsustas arupärimist Marrani tsitaadiga: “Poliitikud, kes mõne aasta eest olid kohaliku poliitika ääremail, on nüüd parlamendis või valitsusse jõudnud ja me näeme selgelt, et need inimesed ajavad seal Vene agendat.”
“Ma võtsin kõik nimed, kes on tulnud kohalikust poliitikast peale 2015. aastat Riigikogusse, ja on enne olnud linnapead, volikogu esimehed ning linnaosa vanemad. Sõelale jäi 14 inimest, Vabariigi Valitsuses jäi sõelale ainult Martin Repinski,” rääkis Ernits. “Meil on neli küsimust — esiteks, kas see vastab tõele, et meie seas on Vene mõjuagendid, kes saavad korraldusi Kremlist? Teiseks — kas järgmised Riigikogu liikmed, alates Toomas Jürgensteinist ja lõpetades Hardi Volmeriga, kokku 14 saadikut, ja kas Martin Repinski Vabariigi Valitsuses on olnud Vene mõjuagendid? Mida on kaitseminister, kellele Välisluureamet allub, teinud selleks, et nende tegevust takistada? Kas see vastab tõele ja kui ei vasta tõele, kas ta on kaalunud kõrgete riigitegelaste alusetu laimamise eest Välisluureameti peadirektori vallandamist?”
Ministrid tulevad saadikute ette aru andma uuel tööperioodil. Esimese lugemise läbis kolmapäeval ka Riigikogu liikmete Jaak Madisoni, Kalle Laaneti, Jaanus Karilaiu, Toomas Vitsuti, Raivo Aegi, Uno Kaspeiti, Valdo Randpere, Külliki Kübarsepa, Margus Tsahkna ja Liisa Oviiri poolt algatatud abipolitseiniku seaduse muutmise seaduse eelnõu.