Uued Uudised

EKRE saadikud kritiseerisid siseminister Läänemetsa destruktiivse ja julgeolekut ohustava poliitika eest

RIIGIKOGU XV KOOSSEIS. KOALITSIOONI LEPE, Lauri Läänemets

Kolmapäeval kritiseerisid EKRE saadikud oma küsimustes siseminister Lauri Läänemetsa selle eest, et nn Moskva patriarhaadi seadus ei lahenda sisuliselt ühtegi probleemi, vaid tekitab neid juurde.

Kert Kingo: “Ajal, kui meil narkootikumide kasutamine on hüppeliselt tõusnud, meil on tänavatele tulnud suures koguses keemilisi, eriti ohtlikke opioide, kuritegevus, varavastane, isikutevastane, kuritegevus on tõusnud. Ja eile saime ajakirjandusest lugeda, kuidas kinnipeetavatele tehtud programm VaPo on tegelikult tõsine turvaoht, millega annab e-toimikust erinevaid dokumente alla laadida, suhtlevad kuriteokaaslased omavahel, saadavad pornofilme ja risustavad kohtute postkaste. Ja teie tegelete ühe kiriku ja nunnakloostri olemasoluga. Kas tõesti teie arvates, siseministri arvates on see praegu kõige suurem probleem, kuigi meil on tänavatel ohtlik liikuda, kõik turvatunne on kadunud?”

Mart Helme: “Usuga on selline asi, et selles suhtes peabki vabadus olema. Ja Donald Trump on öelnud, et tema välispoliitika ja sisepoliitika üks kandetala on usuvabadus, sõnavabadus ja kristlaste kaitsmine igal pool, kus kristlikud kogudused on. Nüüd see eelnõu praegu, mida teie meile siin tutvustate, on selges vastuolus Ameerika uue administratsiooni kristlaste kaitsmise retoorika ja kavadega, mistõttu te tekitate meile väga selge julgeolekuohu. Ameeriklased ei ole väga huvitatud segasummasuvilast nimega Euroopa Liit ja otsivad põhjusi, miks nende asjadega mitte tegeleda. Ja te praegu kandikul annate Trumpile võimaluse öelda, aga las need eestlased tegelevad oma muredega ise. Nüüd, teiselt poolt te ründate venelaste tuumväärtust, see on õigeusukirik, mis aitas neil üle elada ka mongoli-tatari ikke muide. Ja sellega provotseerite Venemaad meie suhtes ebasõbralike, vaenulike, aga võib-olla ka militaarseid akte astuma. Kas te annate endale aru, et teie olete Eesti Vabariigi kõige suurem julgeolekuoht, aga mitte see õnnetu nunnaklooster seal?”

Mart Helme: “Ma tahaks natukene korrigeerida seda niisugust lapsikut ja pinnapealset vaadet suurriikide vahelistele suhetele ja ma meenutan siinkohal seda aega, mida ka siin korraks mainiti, kui ma olin Moskvas suursaadik ja mul olid väga lähedased isiklikud suhted Ameerika suursaadiku Thomas Pickeringiga. No Thomas Pickering ju ütles mulle tookord: seni, kuni Ameerika ja Venemaa saavad omavahel normaalselt läbi, ei ole teil põhjust oma iseseisvuse pärast karta. Ja nüüd see, mida ma eelmises küsimuses ütlesin: teie praegu rikute sõna otseses mõttes ideoloogilise mingisuguse, ma ei oska öelda, purismi, liberaalideoloogilise purismi nimel meie suhteid Ameerika Ühendriikidega, kes on kultuurisõjas võtnud täiesti teise positsiooni, rikute meie suhteid Ameerika Ühendriikidega, ja samal ajal norite tüli Venemaaga. Ei saa me positsioneeruda sellisel juhul nii nagu 1990-ndate lõpul, 2000-ndate algul, kui meil olid  avatud kanalid Washingtoni ja Washington sai Moskvaga dialoogi pidada. Praegu on kriitiline moment, kus meil on vaja selles uuesti tekkivas dialoogis Moskva ja Washingtoni vahel platseeruda niimoodi, et meie huvid oleksid ka Ameerika huvidega kooskõlas, ja te rikute praegu selle mänguga seda asja. Palun teil seda sellest endale aru anda.”

Varro Vooglaid: “Ma olen nüüd tähelepanelikult kuulanud, mida te siin räägite. See kõik on ikkagi täitsa hämmastav. Ja hämmastav on ka see, et te ise ei saa aru sellest irooniast. Võtame siitsamast lõpust. Te siin räägite pikalt-laialt, et see pole ikka dialoog, mis Venemaa ja Ukraina vahelistes suhetes on. See pole ju dialoog, kui suurem ja tugevam türanniseerib väiksemat ja nõrgemat jõupositsioonilt ähvarduste ja vägivallaga. Te ei saa aru, et see on täpselt see, mida te ise Pühtitsa kloostri suhtes teete. Te enne siin ütlesite: me oleme nendega dialoogi pidanud, aga no mitte midagi ikka ei õnnestu saavutada. See ongi ju see, mida te teete. Türanniseerite, mitte ei pea dialoogi. Ja selles mõttes kogu see jutt, mida te räägite, on fundamentaalselt valelik. Siin on nii palju valejuttu kuuldud, et ei tea, kust alustada ja kus lõpetada. Võtame kaks põhilist väidet: me kaitseme usuvabadust, mitte ei ründa. Mis pagana usuvabaduse kaitsmine see selline on? Ühelt poolt te sunnite kloostrit vahetama oma kanoonilisi sidemeid ja alternatiiviks pakute nende sundlõpetamise. Ehk see ei ole ju mitte mingisugune valiku situatsioon, kui suruda peale: “Te teete nii, nagu me teile ütleme, või sundlõpetame teid.””

Varro Vooglaid: “Teoloogilised arutelud te võite küll endale jätta, sest teoloogiast te ilmselgelt ei tea mitte midagi. Enne rääkisite siin, kuidas kristlased palvetavad patriarhi poole – see on täielik absurd, mitte keegi ei palveta patriarhi poole, palvetatakse jumala poole. Aga see selleks. Teate, mis on teie ja teie osalusel tegutseva valitsuse põhiline probleem praegusel hetkel julgeolekupoliitilistest küsimustest rääkides? Te ei adu absoluutselt geopoliitilist olukorda. Te ei adu seda absoluutselt! Te ei saa aru, et geopoliitiline olukord on fundamentaalselt muutunud, võrreldes selle võimupöördega, mis on aset leidnud Ameerika Ühendriikides, võrreldes ka selle olukorraga Ukraina sõjaga seonduvalt, millest me leidsime ennast veel alles mõne kuu või poole aasta tagant. Fundamentaalne muutus on toimunud ja selles mõttes te ei ole siiamaani suutnud ära selgitada, millise reaalse julgeolekuohu te lahendate selle eelnõuga. Küll aga te tekitate reaalse julgeolekuohu, sest te provotseerite konflikti kloostrit sundlõpetamisega ähvardades, kirikut sundlõpetamisega ähvardades, mille peale saab Vene meedias rääkida, vaadake, mida tehakse Eestis õigeusklike venelastega, ja mille peale ütlevad ameeriklased, miks te usuvabadust … Ehk te ärritate üles venelased ja võtate ära meilt ameeriklaste toetuse. Miks te teete sellist asja? See on vaenulik tegevus.”

Varro Vooglaid: “Minister ütles, et ta jagab ikkagi meie muret seonduvalt sellega, mis puudutab USA uue administratsiooni tuumikväärtusi, ja tema on ka mures, et kui ikkagi selle uue administratsiooni tuumikväärtuseks on see, et me ei või oma julgeoleku eest seista, siis see on probleem. See on ju lausdemagoogia. Me pole mitte midagi sellist väitnud, esiteks. Ja teiseks, loomulikult ei ole Ameerika Ühendriikide uue administratsiooni tuumikväärtuseks see, et me ei või oma julgeoleku eest seista. Vastupidi, nende huvides on see, et me seisaksime just nimelt oma julgeoleku eest, aga ühtlasi on nende huviks ka see, et me ise ei provotseeriks konflikti, sest praegusel hetkel töötatakse rahu, mitte konflikti jätkamise süvendamise nimel. Ja eriliselt on nende tuumikväärtuseks usuvabadus. Sellest rääkis JD Vance oma Müncheni julgeolekukonverentsil peetud kõnes, kus ta muu hulgas ütles: “Oht, mis mind Euroopa puhul kõige enam muretsema paneb, ei ole Venemaa, Hiina ega ükski teine välisoht. Ma kardan hoopis ohtu seestpoolt, Euroopa taandumist oma põhilistest väärtustest, väärtustest, mis seovad Euroopat Ameerika Ühendriikidega.” Ja sealjuures ma juhin tähelepanu, rääkides Ameerika Ühendriikide tuumikväärtustest, kohe esimesel nädalal pärast ametisse asumist Ameerika Ühendriikide uus president Donald Trump andis välja täitevkorralduse, mis kannab pealkirja “Kristlusevastaste eelarvamuste kaotamisest”, ja ma tsiteerin seda täitevkorraldust. “Minu administratsioon ei talu valitsuse kristlusevastaseid samme ega kristlaste vastu suunatud ebaseaduslikku käitumist. Minu administratsioon tagab, et igasugune kristlaste vastu suunatud ebaseaduslik, sobimatu käitumine, poliitika või praktika tuvastatakse, lõpetatakse ja parandatakse.” Ja see on see põhjus, miks me osutame Ameerika Ühendriikide uue administratsiooni tuumikväärtustele ja ütleme, kui me jätkame Eesti suurima kloostri sõna otseses mõttes tagakiusamisega ja ähvardame neid sundlõpetamisega, siis meil tekib probleem mitte ainult venelastega, vaid ka ameeriklastega. Panna ennast sellesse olukorda on sõna otseses mõttes idiootne.”

Exit mobile version