Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) fraktsioon tegi ettepaneku kehtestada töölepinguseaduses põhimõte, et nädalalõpule sattuva riigipüha puhul saab vaba päeva välja võtta põhipuhkuse ajal.
Töölepinguseaduse muutmise seaduse eelnõu Riigikogule üle andnud Anti Poolametsa sõnul peab enamik inimesi ebaõiglaseks, et riigi poolt lubatud puhkepäevi ei saa kasutada, kui need satuvad iganädalastele puhkepäevadele.
„Eesti töötajate töökoormus on kõrge ja tervisenäitajad ei ole uuringute alusel head, mistõttu vajatakse rohkem puhkust. Eestis töötatakse oluliselt rohkem kui Soomes, Rootsis, Taanis ja Norras. Samas on meie inimeste keskmine eluiga ja tervena elatud aastad madalamad,“ ütles Poolamets.
„Töötervishoiu eksperdid leiavad, et töötajad vajavad taastumiseks pikemaid puhkusi. Ajaliselt mõeldakse selle all 20-päevaseid ja pikemaid puhkusi. Selle aja jooksul jõutakse tööväsimusest ja pingetest välja puhata. Pikematel puhkustel on mõju töömotivatsiooni kasvule, aidates kaasa ka töötajatele paremale tervisele.“
Poolamets juhib tähelepanu, et EKRE eelnõu võimaldab tööandjal lisanduvaid päevi kompenseerida nii, et need lisatakse põhipuhkusele.
„Varem on pakutud lahendusi, et nädalalõpule langenud riigipüha eest saab puhkepäeva järgneva nädala esmaspäeval, ent see võib tööandjale tekitada tarbetuid piiranguid ettevõtte töös. Põhipuhkuse pikendamine mõne päeva võrra häirib töörütmi vähem,“ märgib Poolamets.
„Ka ei ole tõsist ohtu, et lisapuhkusepäevad Eesti majandust negatiivselt mõjutaks. Aastas on pühade ja tähtpäevade seaduse järgi kümme riigipüha, aga näiteks tänavu langeb puhkepäevadele viis liikuvat riigipüha. Viis lisapuhkusepäeva aastas mõjub Eesti tööviljakusele toetavalt.“
Lisapuhkepäeva ei antaks riigipüha eest, mis on alati pühapäeval: ülestõusmispühade 1. püha ja nelipühade 1. püha ei kompenseerita vaba päevaga.