Ungari ja Poola karistamine Euroopa Liidu juhtstruktuurides ei lähe sugugi nii libedalt, kui föderaliseerumise pooldajad lootsid.
Rahvusringhääling vahendab meeleolusid Euroopa Parlamendi istungilt Strasbourg’is, kus Ungari peaminister Viktor Orban ja tema toetajad ütlesid piltlikult kokku võttes, et raport on vigu täis pahatahtlik ideoloogiline malakas, mille eesmärk on nahutada Euroopa Liidu pealiinist lahknevat poliitikat ajavat riiki.
“Ungari mõistetakse hukka sellepärast, et Ungari inimesed otsustasid, et see maa ei saa migrantide maaks. Kogu austuse juures pean ma kindlalt tõrjuma väljapressimist laimuga nende inimeste poolt, kes toetavad immigrante Ungari ja tema rahva vastu,” kommenteeris Orbán.
“Jumal tänatud, härra Orbán, et on vähemalt üks Euroopa liider, kes on valmis seisma oma põhimõtete, oma rahva, oma kultuuri ja oma inimeste eest kogu selle äärmusliku kiusu vastu. Jumal tänatud, et te olemas olete,” tunnustas Vaba ja Otsedemokraatliku Euroopa fraktsiooni juht Nigel Farage.
“Ma näen siin agressiivset ideoloogiat, mille on käivitanud Euroopa Parlamendi valitsev enamus. Nad tahavad alla suruda igasuguse eriarvamuse. Nad vihkavad Ungarit ja selle valitsust mitte sellepärast, mida see teeb, vaid sellepärast, mille eest nad seisavad. Ja see kehtib ka minu valitsuse ründamise kohta,” rääkis Euroopa Konservatiivide ja Reformistide fraktsiooni kaasesimees Ryszard Legutko.
Eesti eurosaadikutelt kuulis kaht moodi arvamusi. “Ma nimelt leian, et iga rahvas võib elada nii nagu ta tahab ja sellist asutust Euroopas ei ole, kes tohiks neile midagi öelda. Seega see, mis Ungaris toimub, seni kuni seal ei ole koonduslaagreid, ei ole minu asi. Muide, see ei ole ka Euroopa Liidu asi,” rääkis ALDE fraktsiooni liige Igor Gräzin.
“Euroopas see tegelikult ei ole okei, kui mingi riik ütleb, et tema tee on inimõiguste jalge alla tallamine, kohtusüsteemi väänamine, ajakirjandusvabaduse piiramine. See ei ole see tee, millega saab ülejäänud Euroopa nõus olla,” kommenteeris samuti ALDE fraktsiooni kuuluv Urmas Paet oma globalistlikult mättalt.
Euroopa Liidu sanktsioonid Budapesti vastu on politiseeritud ja Ungari ei tühista nende tõttu oma rändepoliitikat, ütles esmaspäeval välis- ja kaubandusminister Péter Szijjártó.
“Tegemist oli äärmiselt politiseeritud otsusega, mis põhines asjaolul, et Ungari ei nõustunud migrantide kohustuslike jaotuskvootidega. Me jätkame oma rändepoliitikat, mis tähendab, et illegaalseid immigrante Ungari territooriumile ei lubata. Me ei loobu oma poliitikast,” lausus minister.
Peaminister Viktor Orban rääkis, et Euroopa Liidu ametnikud üritavad võtta üle bloki välispiiri kaitset, et immigratsiooni hallata, mitte seda peatada. Oma seisukoha toetamiseks tsiteeris Orbán Saksa kantsleri Angela Merkeli avaldust, et EL-i liikmesriigid peavad andma ära osa oma riiklikest õigustest Euroopa piiri- ja rannavalveametile Frontex, vahendab BNS.
Orbán kinnitas ka, et tema valitsus vaidlustab eelmisel nädalal Euroopa Parlamendis toimunud hääletuse protseduuriliste rikkumiste tõttu. Ungari suhtes nn artikkel 7 protseduuri käivitamise poolt andis hääle 448 ja vastu 197 europarlamendi saadikut.