Uued Uudised

Ettevõtjad on vastu justiitsministeeriumi poolt kavandatavale „koputamisseadusele“

Rahandusministeerium, justiitsministeerium

Eesti Väike- ja Keskmiste Ettevõtjate Assotsiatsioon (EVEA) on seisukohal, et Riigikogus menetluses olev rikkumisest teavitaja kaitse seaduse eelnõu on ebamõistlik ning ebaproportsionaalne ülereguleerimine ning esitatud kujul tuleb eelnõu tagasi lükata. EVEA on esitanud samasisulise arvamuse justiitsministeeriumile juba kaasamisprotsessis, kommenteerides ettevalmistatavat eelnõud, kuid neid pole kuulda võetud.

Peamine põhjus, miks EVEA hinnangul tuleb nimetatud seaduseelnõu esitatud kujul tagasi lükata, on asjaolu, et tegu on täiesti tasakaalust väljas ja Eesti kontekstis ebavajaliku õigusliku regulatsiooniga.

Eelnõu mõjuanalüüs on ettevõtjate osas selgelt puudulik: on ebapädev väita, et eelnõul mõju majandusele laiemalt puudub, kui samas lauses nenditakse, et eelnõu mõjutab erasektori üle 50 töötajaga organisatsioone.

Teavituskanalite sisseseadmine on eelnõu järgi kohustuslik alates 50 töötajast aga kõik muud regulatsioonid – s.t. asutusevälise teavituskanali kaudu või eelnõus sätestatud tingimustel üldsusele avalikustamine –  kehtivad ja annavad võimaluse põhjendamatuteks pealekaebusteks – toovad põhjendamatut kulu ning halduskoormust ka väiksematele organisatsioonidele.

Samuti sisaldab eelnõu EVEA hinnangul ebamõistlikke sanktsioone tööandjatele võimalike pisirikkumiste ja oletatavate rikkumiste eest, kus tegemist ei ole tegeliku ohuga avalikkusele – eelnõu seletuskirja kohaselt   käsitletakse rikkumisena mitte ainult õigusrikkumisi ehk ebaseaduslikku tegevust või tegevusetust, vaid ka õigusnormide eesmärgiga vastuolus olevat tegu, mis formaalselt ei ole õigusrikkumine.

„Eesti on õigusriik madala korruptsiooni- ja kuritegevuse tasemega ning puudub igasugune põhjus luua paralleelne kõikehõlmav õiguskuulekuse kontrolli ja tagamise süsteem,“ seisab EVEA poolt Riigikogu liikmetele saadetud kirjas.

EVEA palub tungivalt loobuda sellise ebaproportsionaalse, ettevõtjaid koormava ning ebamõistlikult suurte trahvimääradega eelnõu vastuvõtmisest, kuna täna puudub igasugune sisuline vajadus sellise regulatsiooni loomiseks Eesti siseriiklikus õiguses: „Leiame, et eelnõu rakendamine esitatud kujul võib olulisel määral kahjustada ühiskonna sidusust, tekitada ühiskonnas pingeid ning taas seadustada stalinistlikku pealekaebamist, mille all on meie ühiskond pikalt kannatanud nõukogude ajal. Ka täna on Eesti kehtivas õiguses isikutel kõik võimalused teavitada rikkumisest asjakohaseid ametiasutusi, ning üksikjuhtumid ei saa olla piisavaks põhjenduseks sellise regulatsiooni kehtestamisel.“

EVEA esindab otse- ja kollektiivliikmete kaudu 6279 väike- ja keskmise suurusega ettevõtet, olles seega nii liikmete arvult kui esindatavat sihtgruppi arvestades suurim sektoriülene ettevõtjate katusorganisatsioon Eestis.

Exit mobile version