Uued Uudised

Gazpromi lõa otsas Saksamaa muutub Eestile üha ohtlikumaks liitlaseks

USA president Donald Trump on maailma hoiatanud agressiivse ja autokraatse Venemaa ning Euroopa Liidu juhtriigi Saksamaa lähenemise eest, ja see on ohusignaaliks ka Eestile.

“Vastuseisu taga gaasitoruprojektile Nord Stream 2 on võistlejate, Euroopa Liidu ja USA ärihuvid,” ütles seepeale Nord Stream 2 AG direktorite nõukogu esimees, endine Saksa liidukantsler Gerhard Schröder Peterburi majandusfoorumil, vahendab ERR. Gaasijuhtme enamusosalus on Venemaa riiklikul gaasiettevõttel Gazprom.

Schröder on tuntud Putini isikliku sõbrana. “Gerhard Schröder on Putini jaoks kõige olulisem lobist kogu maailmas,” on öelnud Ukraina välisminister Pavel Klimkin.

Saksamaa majandustegevuse juhataja Wolfgang Buechele’i sõnul tähendavad Saksamaa ja Schröderi sidemed Moskvas Venemaa ametivõimude ja Kremli lähedal asuvate isikutega Saksamaale suuri majanduslikke soodustusi.

Kui toimuvat hoolega jälgida, siis rahvusriigi eest võitlev Ungari peaminister Viktor Orban on tembeldatud Kremli agendiks, Schröder tööd Putini mõjuagendina ei märka aga justkui keegi.

Eestile on Saksamaa saanud oluliseks julgeolekuriskiks, sest majandushuvide nimel võib Berliin Kremlile järele anda ka paljudes asjades, mis puudutavad otseselt Eesti julgeolekut. Suurte rahade nimel on varemgi sõpru reedetud, seda enam, et Schröder tegutseb Saksa võimude vaikival toel.

Mitmed Euroopa Liidu liikmesriigid, nende seas Baltimaad ning Euroopa Komisjon on seisukohal, et Nord Stream 2 pole kooskõlas Euroopa energialiidu eesmärkidega ja ei aita mitmekesistada tarneallikaid. Kriitikute hinnangul on projekt poliitiline ning suurendab Euroopa sõltuvust Vene gaasist.

USA on ähvardanud kehtestada Nord Stream 2 seoses sanktsioonid. USA abivälisministri asetäitja Sandra Oudkirk ütles 17. mail Berliinis, et USA on Nord Stream 2 vastu, sest see võib suurendada Venemaa “kahjulikku mõju” Euroopas.

Tema sõnul suunaks gaasitoru gaasi eemale transiidituludest sõltuvast Ukrainast ja see võib anda Venemaale võimaluse paigaldada Läänemerre jälgimisvarustust.

Exit mobile version