Uued Uudised

Helle-Moonika Helme: kui toiduainete käibemaksu langetada, saab suur osa Eestist paremini ja tervislikumalt süüa

Helle-Moonika Helme

Neljapäeval toimus Riigikogus otsuse “Ettepaneku tegemine Vabariigi Valitsusele toiduainete käibemaksu langetamiseks 5-le protsendile” eelnõu esimene lugemine, kus EKRE poolt võttis sõna Helle-Moonika Helme.

“Ainuüksi selle aasta jooksul on analoogse eelnõuga käidud komisjonis juba neli korda ja seda on tehtud ka varasemalt ja EKRE on teinud samamoodi analoogselt Keskerakonnaga seda ettepanekut korduvalt. Ja sellel on väga lihtne põhjus. Meie näeme, et eriti rasketel aegadel, kriisiaegadel tuleks seista Eesti inimeste eest, nende toimetuleku eest ja nende heaolu eest.

Aga see on väga märgiline, et valitsus ei taha sellest ettepanekust mitte midagi kuulda. Nemad tegutsevad igapäevaselt selle nimel, et Eesti inimestel oleks võimalikult raske, oleks võimalikult keeruline igapäevaselt toime tulla. Ja miks nad seda teevad? Ei tea. Tõenäoliselt on see küsimus juba meditsiini valdkonda, et mis on diagnoos neile, kellele meeldib vaadata pealt inimeste kannatusi.

ERR-is praegu just lahti tehes oli kaks uudist enam-vähem järjest. Tarbijahinnad tõusid oktoobris aastases võrdluses 4,1%. Aitäh, partei ja valitsus! Oktoobris tõusis köögiviljade ja kala hind drastiliselt. Aitäh, partei ja valitsus! Rääkides köögiviljadest ja kalast, need on ka inimestele tegelikult väga tervislikud valikud. Ja kui me räägime inimeste heaolust, siis tervislikud valikud meie toidulaual võiksid ja peaksid olema igapäevaselt kättesaadavad kõigile.

Ettekandja ütles, et kui me käibemaksu langetame, siis saavad ka rikkad rohkem süüa. No vaadake, kas rikkad söövad selle võrra rohkem, seda ma ei usu, eks me kõik sööme ikka ühepalju. Ainult, et neil on võimalik, jõukatel inimestel on võimalik oma toidulauda täita tervislikult ja hästi ka kõrgete, kallite toiduhindade puhul, aga vaesematel inimestel see kindlasti võimalik ei ole. Nii et kui toiduainete käibemaksu langetada, siis eelkõige mõjutaks see ikkagi väga suurt osa Eesti elanikkonnast, kes saaksid endale rohkem ja paremat toitu lubada.

Arutelu komisjonis ka selle üle, nagu me kuulsime kaasettekandja suust, et mis teel on Euroopa ja Eesti. Kaasettekandja ütles häbelikult – ja mulle tundus, et tal on sisimas ehk natuke teine arvamus –, et Euroopa ja Eesti on mõlemad õigel teel. Väga kummaline! Sel juhul me räägime küll selle tee erinevatest otstest. Eesti on ikka seal halvemas otsas.

Euroopa riigid, nagu öeldud, mõtlevad paljud oma inimeste heaolu peale ja tõepoolest, ka siin seletuskirjas on välja toodud, et Eesti on üks vähestest Euroopa Liidu liikmesriikides, kus veel ei rakendata toiduainetele käibemaksu soodusmäära. Ja ettekandja kutsus üles, mis oli tegelikult väga kummaline, et ta kutsus üles, et arutame seda teemat kusagil mujal kui Riigikogu suures saalis. Et läheme kusagile nurga taha ja räägime nendest asjadest. Jällegi tundub, et mõnel koalitsioonisaadikul on piinlik, aga võim on magus, et küllap selle nimel tasub Eesti inimesi vaenata nii kõrgete maksudega, kõrgete hindadega ja nöörida neid üldse igapäevaselt.

Korduvalt siin räägiti ka teemal, et kust võtta katteallikaid. Ma siin ohkaks kohe raskelt, et mitu korda ma pean üle seletama, et ma ütlen teile, kus raha on. Raha on suurtes ideoloogilistes projektides, mõttetutes kallites projektides, nagu Rail Baltic ja rohepööre, kuhu paisatakse sõgedalt sadu miljoneid ja isegi miljardeid. Ja jällegi, seesama toiduainete hinnatõus on väga paljuski seotud just nimelt selle rohepöördega, sest absoluutselt kõik nõuded ettevõtetele, põllumajanduses, kogu see bürokraatia peegeldub hindades. Ja see kõik jõuab meie tarbijateni väga laiapõhjaliselt.

Ja näiteks seesama automaks, mis on kütnud siin väga suuri kirgi ja mida me oleme siin arutanud, ka veel eile arutasime siin Riigikogu saalis, et selle automaksu peaks võiks, see tuleks ära kaotada, ära jätta. Seda ju ka põhjendatakse rohepöördega, aga just nimelt see automaks toob hinnatõusu igale poole ja eriti toiduainetele, sellepärast et kõik toiduained, mis transporditakse kauplustesse, nendele rakendub seesama automaks ja selle maksate kinni teie, tarbijad.

Ma kutsun üles toetama seda eelnõu. Valitsus on küll võtnud suuna inimeste heaolu halvendamisele, normaalse ja inimliku elu väljasuretamisele, aga tõepoolest, leidke endas see julgus. Tulge ja toetage seda eelnõu! See oleks esimene samm näitamaks, et te tegelikult ikkagi hoolite Eesti inimeste toimetulekust ja heaolust.”

Exit mobile version