Uut poliitilist kultuuri lubanud erakonna Eesti 200 esindav endine ajakirjanik Lauri Hussar, kes jäi opositsiooni küsimuste ajal kõvasti jänni, sai oma fraktsiooni esimehelt Marek Reinaasalt istungi ajal paberilipaka kaudu juhiseid, kus seisis „Lauri, aitab küll, pane see päevakord hääletusele.“
Ometi on elementaarne, et Riigikogu juhatuse liikmed peavad säilitama erapooletuse kõikide fraktsioonide ja rahvaasemike suhtes. Aga nagu lubatud – uus poliitiline kultuur.
Riigikogu endine esimees Henn Põlluaas ütles, et tema ajal polnud iial sellist asja, sest tema oli oma ametis erapooletu ning esindas tervet parlamenti.
„Kui ma seda pilti nägin, tekkis kohe küsimus, kes on see hall kardinal, kelle taktikepi all Riigikogu esimees tantsib,“ ütles Põlluaas. „Selliste sedelitega juhtimine näitab, et praegune Riigikogu esimees on vaid tühi koht ja käsutäitja.“
Politoloog Rein Toomla ütles Postimehele, et see pole hea toon. „Sellel juhul proovib Riigikogu liige suunata või isegi ette kirjutada Riigikogu esimehele, kuidas tema peaks käituma.“
Eesti õigusteadlane ja Tartu Ülikooli professor Jaan Ginteri sõnul on probleem kui seda teksti tõlgendada mitte kerge muigega öelduna, vaid selge korraldusena. „Riigikogu fraktsiooni esimees ei tohiks kuidagi tunda end olevat positsioonis, et ta võib anda oma fraktsiooni liikmest riigikogu esimehele korraldusi. Riigikogu esimees peaks olema istungi juhtimisel kindlasti sõltumatu oma fraktsiooni esimehest ning tegutsema istungi juhatamisel erapooletult,“ selgitas Ginter.