Riigikogu esimees Henn Põlluaas (EKRE) käisvisiidil Helsingis, kus ta kohtus oma kolleegi, Soome parlamendi Eduskunna esimehe Matti Vanhaneniga, Soome peaministri Sanna Mariniga, välisministri Pekka Haavistoga ja Eduskunna riigikaitsekomisjoni esimehe Ilkka Kanervaga.
Riigikogu esimeest saatsid visiidil fraktsioonide esindajad, Eesti-Soome parlamendirühma liikmed Anneli Ott, Aivar Kokk, Helmen Kütt ja Urve Tiidus.
„Eesti ja Soome omavaheline koostöö eri tasanditel on nii tihedalt põimunud ja sõbralik, et seda on võimatu alahinnata,“ ütles Põlluaas. „Mõneti on sümboolne, et just sõbrapäeval alustasid Eesti ja Soome äriregistrid andmete vahetamist üle X-tee. See on esimene suurem tulemus koostööst, mille eesmärgiks on olnud Eesti ja Soome digiteenuste lõimimine.“
„Kahe riigi omavahelised suhted on aktiivsed ja koostöö suurepärane nii regionaalsel tasandil kui ka rahvusvahelistes organisatsioonides,“ tõdes Põlluaas. Ta tõi näiteks julgeoleku ja stabiilsuse tagamise Läänemerel. „See ei tähenda aga, et meil poleks arenguruumi. Järgmisena võiksime kaaluda suuremat koostööd Eesti ja Soome vahel taastuvenergeetikas,“ rääkis Põlluaas.
Kahepoolsel kohtumisel oma kolleegi Matti Vanhaneniga räägiti regionaalsetest julgeolekuprobleemidest ning puudutati ka Venemaa teemal.
„Leisime ühiselt, et sündmused Süürias on muret tekitavad, mida on ka Türgi-poolne ähvardus lubada Euroopasse uued migrandid. Olime ühel meelel, et sisserändajate vastuvõtmine peab kõikide Euroopa Liidu liikmesriikide puhul olema rangelt vabatahtlik. Kreeka ja Türgi puhul tuleb kindlasti meeles pidada, et tegemist on kahe NATO riigiga ja nende kahe riigi vahelised suhted on olulised ka laiemale maailmale,“ rääkis Põlluaas.
Kohtumisel Soome välisminister Pekka Haavistoga peatuti pikemalt Venemaa välisminister Sergei Lavrovi üleeilsel Soome visiidil. Samuti peatuti Türgi-Kreeka suhetel ja konkreetsemalt räägiti Euroopa Liidu välispiiri tugevdamise vajadusest.
„Mõlemad olime seiskohal, et väikeriikidele on tähtsad transatlantilised suhted. Rõhutasin, et ka Suurbritanniaga tuleb pärast Brexitit säilitada hea läbikäimine ja seda juba seetõttu, et Suurbritannia on panustanud suuresti Balti riikide julgeolekusse,“ ütles Põlluaas. „Eraldi teemana käsitlesime Kolme Mere Algatust ning leidsime, et nimetatud rahvusvaheline strateegia on väärt edasi arendamist.“
Visiidil Soome külastas ta ka Helsingi keskraamatukogu Oodi. „Oodi raamatukogu on avalik kokkusaamispaik Helsingi keskel, mis on avatud seitse päeva nädalas, varahommikust hilisõhtuni. Meile näidati lugemissaale, grupitöö ruume, lindistamisstuudioid, interneti-vabasid lastele mõeldud tubasid. See on tõeline pärl, kus on võimalik kohtuda sõpradega, lõdvestuda, lugeda, kirjutada ja midagi luua,“ kirjeldas Põlluaas.